آیا دوست دارید کسی شما را به سمت پولدار شدن هل دهد؟

هل دادن به سمت پولدار شدن

هل دادن به سمت پولدار شدن

در دنیا علاوه بر پولدار شدن، معجزه‌های زیادی رخ می‌دهد

یک موجود عجیب‌وغریب به دنیا آمده و ظرف کمتر از دو سال شروع به حرف زدن با شما می‌کند.
همان موجود عجیب‌وغریب و ضمناً بی‌سواد به مدرسه رفته و ظرف شش ماه می‌تواند بخواند و بنویسد.
همان موجودی که وارد مدرسه شده، اگر خودش ترک تحصیل نکند بالاخره دیپلم خواهند گرفت.
حجم کار انجام‌شده توسط این فردی که دیپلم می‌گیرد بسیار زیاد و به نظر من یک معجزه است. البته معجزه‌ای که وقوع آن ۱۸ سال زمان نیاز دارد. به نظر شما آیا پولدار شدن هم یک معجزه است؟

احوال شما در این موقع از سال چگونه است؟

پیش از نوروز در یک مقاله طولانی برای شما نوشتم که هفته آخر اسفند بهترین هفته سال است چون همه شاد و سرحال هستند و سطح انرژی بسیار بالاست. این موضوع کاملاً طبیعی است و با طبیعت و گل و گیاه و پرنده‌ها هم هماهنگ است.
اما هر چه تعطیلات نوروزی به انتهای خود نزدیک‌تر می‌شود حس خوب به‌شدت کم می‌شود. شگفت آنکه طلبعت به سرور و سرخوشی و باران و آواز پرندگان ادامه می‌دهد اما… . به نظر من هفته دوم فروردین بدترین هفته سال است. چرا؟
چون عیش ما مدام نشده و باید به سیستمی برگردیم که چندان لذت‌بخش نیست. یا قوانین ما با قاونین طبیعت سازگار نیست.
چرا؟
چون اسفند بهترین ماه برای جیب کارمندان است. حقوق و پاداش و عیدی. و فروردین سخت‌ترین ماه سال است چون کفگیر به ته دیگ خورده، هزینه‌ها باقیمانده، احتمالاً پرداختی‌ها باکمی تأخیر مواجه شده و البته افسردگی ناشی از تحقق نیافتن آرزوها هم مزید بر علت می‌شود.

آیا آماده شکوفایی هستید؟

همین حال ناخوش، بهترین زمان برای برنامه‌ریزی است. به همین دلیل نوشتن مقاله جدید را تا این زمان به تأخیر انداخته بودم چون من هم انسان هستم و طبعاً این شرایط شامل حال من هم می‌شود.
اگر شما هم مانند من تجربه سال‌ها هدف‌گذاری ابتدای سال را داشته باشید، حتماً تأیید می‌کنید که عمر این اهداف به‌ندرت تا انتهای فروردین می‌رسد. حتی اگر چند اقدامک هم برای آن‌ها انجام دهیم اما درنهایت به همان محدوده امن خود بازخواهیم گشت. محدوده امنیت شغلی و نه مالی.

شما به دنبال کدام نوع از امنیت هستید؟

شاید اگر در اوضاع‌واحوال ایران از بزرگ‌ترین دغدغه مردم عادی پرسیده شود، اغلب آن‌ها امنیت را به‌عنوان یکی از سه اولویت خود عنوان می‌کنند. و در لفافه منظور آن‌ها از امنیت، نداشتن نگرانی پولی است. مثلاً ازنظر بسیاری، کارمند وزارت نفت دارای امنیت است. اما دو نوع امنیت وجود دارد که اغلب باهم اشتباه گرفته می‌شوند:
۱. امنیت شغلی
۲. امنیت مالی
آن چیزی که اکثراً به دنبال آن هستند (یا ادعای آن را دارند) امنیت مالی یا به بیان دیگر پولدار شدن است. یعنی خواهان رسیدن به شرایطی هستند که نداشتن پول برای آن‌ها دغدغه‌ای ایجاد نکند. اما این افراد درواقع به امنیت شغلی چسبیده‌اند. به شغلی که حقوق کافی ندارد، خسته‌کننده است، به‌موقع پرداختی ندارد و هیچ تضمینی برای اخراج نشدن وجود ندارد. نکته اینجاست که این امنیت شغلی برخلاف امنیت مالی است. آیا این دو باهم متفاوت هستند؟ خیلی. به جمله زیر دقت کنید:
ما نباید به دنبال پول باشیم تا از بلایای نداشتن آن در امان بمانیم. بلکه باید پول داشته باشیم تا از مزایای آن استفاده کنیم. (جمله قصار از خودم)
به قول جیم ران، بله، چیزهای بسیار مهم‌تری از پول در زندگی ما وجود دارد اما تا زمانی که سایه پول روی آن‌ها افتاده باشد، نمی‌توان تمام و کمال به آن‌ها رسید. پس باید تصمیم بگیرید که مسئله پول را حل کرده، کنار گذاشته تا وقت و انرژی و البته پول لازم برای موارد مهم زندگی خود در اختیار داشته باشیم.

اما مسئله پولدار شدن را چطور می‌توان حل کرد؟

اگر با هر جامعه آماری صحبت شود، اکثریت مردم اعتقاددارند که موارد مهم‌تر از پول بسیار زیاد است. مثل خانواده، مثل سلامتی، روابط، رضایت شغلی. اما واقعیت این است که قسمت عمده وقت روزانه تمام مردم دنیا صرف کسب پول و یا به بیان بهتر معاوضه زمان با پول می‌شود. البته همان‌طور که تمام اساتید موفقیت و تمام ثروتمندان به آن اذعان دارند، این دام بسیار بزرگی است. شما برای حل مسئله پول به معادله دیگری نیاز دارید.
این مورد بارها برای خود من پیش‌آمده که به یک دندانپزشکی می‌روم و حساب می‌کنم که با نیم ساعت کار روی دندان من، ۴۰۰.۰۰۰ تومان پول دریافت کرده است و حساب می‌کنم که بازده ساعات کاری او و من چگونه است. اما این محاسبات، روش ثروتمندان نیست. قانون ثروت و غنا قانون متفاوتی است.

قانون طبیعت و البته قانون ثروت، قانون سود مرکب است

قانونی که تمامی ثروتمندان از آن استفاده کرده‌اند. همان‌طور که می‌دانید، طرز فکری که به معاوضه زمان و تخصص با پول اعتقاد دارد از درک این قانون عاجز است. اگر من ده‌ها مثال از قدرت این قانون را برای مغز کارمندی خودم بزنم، به‌سختی حاضر به پذیرش آن می‌شود. بله من هم این‌طور بودم تا زمانی که اثرات معکوس این قانون را در زندگی خودم درک کردم. چطور اتفاقات بسیار ریز و کوچک می‌توانند منجر به تغییرات بزرگ بدی شوند و مسئله فقط زمان است. برای اعمال این قانون و برخورداری از مواهب آن در زندگی، باید شروع کرد.

اولین گام شما برای پولدار شدن، تغییر طرز فکر است

یعنی تغییر این طرز فکر که دنیا تا انتهای سال ۹۶ به‌صورت خطی حرکت خواهد کرد. بله اگر من ۱۰ میلیون به شما بدهم و از شما بخواهم که آن را سرمایه‌گذاری کنید احتمالاً بسیاری از افراد آن را در بانک گذاشته و به سود ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ درصدی راضی خواهند شد. اما اگر کسی بتواند نرخ بازگشت سرمایه خود را افزایش دهد به کجا خواهد رسید؟
فرض کنید که شما این ده میلیون را وارد کسب‌وکاری کرده و ۶۰ درصد سود سالیانه دریافت کنید. در انتهای سال، ۱۰ میلیون شما به ۱۶ میلیون تبدیل خواهد شد. برای این کار لازم است که هرماه، ۵ درصد سود ناشی از سرمایه‌گذاری داشته باشید.
چطور می‌توان این کار را انجام داد؟

دومین گام شما تهیه نقشه دقیقی است که قطعاً اجرا نخواهد شد!

بله درست خواندید. به نظر من برنامه‌ریزی برای آینده محکوم‌به شکست است. برنامه شما هیچ‌گاه به شکلی دلخواه شما اجرا نخواهد شد. اما برای حرکت به سمت راستای مطلوب یا پولدار شدن، باید حرکت کنید. و بزرگ‌ترین محرک برای رفتن هم یک نقشه است. نقشه‌ای که به‌دقت برنامه‌ریزی‌شده باشد. مهم نیست که شکست بخورد چون وظیفه شماست که از آن بازخورد گرفته و آن را اصلاح کنید.
همین امروز باید بر اساس نرخ بازگشت سرمایه، تصمیم مهمی بگیرید. قطعاً منظور من از سرمایه‌گذاری نرخی بالاتر از حد معمول بانک است. به نظر من نرخ ۵ درصد ماهیانه نرخ مطلوبی است ولی اگر برای شما مبلغ زیادی به نظر می‌رسد از ۲ درصد (۲۴ درصد سالیانه) شروع کنید. فرض کنید که ۱ میلیون تومان برای سرمایه‌گذاری در اختیاردارید. وظیفه شما این است که این پول را تا انتهای ماه به یک‌میلیون و بیست هزار تومان و یا در انتهای شش ماه به یک‌میلیون و صدوبیست هزار تومان تبدیل کنید.
آیا قادر به این کار هستید؟

اگر به دنبال ایده‌ای برای پولدار شدن هستید، این تمرین را جدی بگیرید

همین الآن روی یک‌تکه کاغذ لیستی از کلیه فعالیت‌های روزانه خود را چه در محل کار و چه در خانه و یا هر فعالیت سرگرمی و تفریحی و ورزشی بنویسید. اگر آگاهی کاملی از کلیه فعالیت‌های روزانه خود ندارید، چند روز را صرف نوشتن و ارزیابی فعالیت‌های روزانه خود کنید.
سپس به آن‌ها بر اساس معیار زیر از ۱ تا ۱۰ امتیاز دهید:

۱. این کار سر شمارا چقدر گرم می‌کند که متوجه گذشت زمان نمی‌شوید؟
۲. در پایان انجام دادن این کر انرژی شما (فیزیکی و ذهنی و روحی و احساسی) در چه سطحی است؟

اکنون دو فعالیتی را که در هرکدام از معیارهای بالا بیشترین امتیاز را آورده‌اید انتخاب کرده و آن را در وسط یک صفحه کاغذ بنویسید. تایمر موبایل خود را روی ۶ دقیقه تنظیم کرده و شروع به تولید یک نقشه ذهنی کنید. ابتدا ۵ واژه مرتبط با مفهوم اولیه را بنویسید و سپس این حلقه‌ها را به سطوح بیشتری گسترش دهید تا به لایه چهارم برسید. زمان ۶ دقیقه به این منظور انتخاب‌شده تا زمانی برای سانسور کردن خود نداشته باشید.
پس از اتمام کار شما دو نقشه ذهنی  خواهید داشت. اکنون از بیرونی‌ترین لایه سه واژه را انتخاب کرده و با ترکیب آن‌ها یک ایده کسب‌وکار تولید کنید.
من پس از انجام این تمرین، از نتایج آن شگفت‌زده شدم، شما هم قطعاً به این حالت خواهید رسید. این‌یک بازی لذت‌بخش است. همچنین به نظر من شالوده بنای سرمایه‌گذاری شماست.
ارتباط این بازی کاغذی با سرمایه‌گذاری چیست؟
در مقاله هفته آینده راجع به آن صحبت خواهم کرد. تا آن زمان، سعی کنید که حتماً این کار را انجام دهید و اگر این مقاله برای دوست عزیز شما هم مفید به نظر می‌رسد، آن را با او به اشتراک بگذارید.

6 دیدگاه ها

 1. حسین گفت:

  سلام استاد
  مقاله عالی بود البته من خودم با توجه به محاسبات انجام شده احساس میکنم تا ۲ سال دیگر به این توانایی از درک مالی خواهم رسید و همین الان هم به استقلال مالی بسیار نزدیک شده ام .

  با تشکر از زحمات جنابعالی

 2. سلام
  مقصود این مقاله این است که معامله تخصص و زمان با پول ما را به ثروت یا ثروتمند شدن نمی رساند .باید از قاعده سود مرکب استفاده کرد اما نه با استفاده از بانک بلکه با کارآفرینی.درست است ؟!

 3. فاطمه گفت:

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  دو تا پیشنهاد
  اول ایکاش فونت مقالاتتون رو بزرگتر انتخاب کنید تا خواندنش راحت تر باشه
  دوم ایکاش برای قسمت آخر مقاله تون یک مثال تصویری می زدین
  مثلا از همون صفحه دست نویس خودتون عکس می گذاشتین
  یک تصویر به اندازه ۲۰۰۰ کلمه اطلاعات میده

  برقرار باشید

 4. با سپاس و قدردانی فراوان. مطلب مفید و ارزنده ای است. موفق باشید.

 5. خسرو گفت:

  سلام برای یک درآمد روزانه۲۰هزارتومانی در یک روستا چه پیشنهادی می دهید ودر ضمن مردم روستا خوش حساب نیستند ونیسه می خواهند خواهشمند است شغلی پیشنهاد دهید که پول نقد داشته ونیاز مردم باشد که مجبور شوند نقدا”پرداخت کنند

 6. Narges گفت:

  با سلام
  من سوالی دارم که نمی دونم اینجا جای مناسبی برای پرسیدنش هست یا نه.
  در مورد پس انداز کردن با توجه به اینکه ارزش پول ایران هر روز در حال کاهش است به نظر شما آیا داشتن یک حساب ارزی یورو یا دلار مناسب است؟ و اینکه خریدن سکه یا طلا برای پس انداز کردن روش خوبی است؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید