از چه می‌ترسیم و از چه باید بترسیم.

آیا تا به حال ترس‌های عمده‌ی خود را لیست کرده‌اید؟ یا حداقل به آن فکر کرده‌اید؟ فکر می‌کنید بزرگترین ترس‌های شما چیستند؟ راه مقابله با آنها چیست و آیا اصلا جرات روبرو شدن با آنها را دارید یا نه؟ قصد من از این نوشته فقط تلنگری است که بتوانیم با پدیده‌هایی که جرات روبرو شدن با آنها را نداریم، رودررو شویم. این مطلب فقط تمرینی است از ترس‌های عمده‌ی زندگی ما، که در پستوی زندگی ما لانه کرده‌اند و غلبه بر آنها می‌تواند حس اصیل آزادی را برای ما به ارمغان بیاورد.

بزرگترین ترس شما چیست؟

همان‌گونه که بارها گفته شده و شما هم حتما خوانده‌اید، ترس‌های ما آن هیبتی را که از آنها در ذهن داریم، در زمان تبدیل شدن به واقعیت ندارند. ظاهرا ذهن بشر و پیش‌بینی‌های او برای آینده – چه خودش و چه طبیعت و محیط اطراف- دارای بار منفی بیشتری از واقعیتی است که در آینده رخ خواهد داد. پیش‌بینی تمام شدن نفت، اثر نابود‌کننده‌ی از دست دادن فرد مهمی در زندگی، رو به زوال بودن دنیا، وضعیت اقتصادی ایران 🙂 و بسیاری دیگر از این دست، به وقوع نمی‌پیوندند و یا به آن شدت و حدتی که انتظار می‌رود، رخ نمی‌دهند. شاید دلیل آن قدرت بالای خود ترمیمی طبیعت است.

به نظر من در زندگی شخصی اکثر انسان‌ها، ترس از تغییر، بزرگ‌ترین ترس‌هاست. حداقل برای خود من و برخی از اطرافیانم این‌گونه است. این ترس آن‌قدر بزرگ است که حتی راجع به آن فکر هم نمی‌کنیم و یا به بهانه‌های مختلف، افکاری را که ممکن است مجبورمان کنند تا دست به اقدامی عملی بزنیم را به سرعت از ذهن خود محو می‌کنیم.

چندی پیش با برخی از همکاران، تصمیم گرفتیم که صندوق سرمایه‌گذاری تاسیس کرده و با توجه به فرصت‌هایی که پیدا می‌کنیم، دست به کاری دگر زنیم. کار تا مرحله‌ی جلسات و نوشتن موارد اولیه خوب پیش رفت ولی آنجا که پای گام‌های عملی به میان آمد، قراردادی که ساعت‌ها در مورد آن حرف زده بودیم، به صورت معجزه‌آسایی محو و ناپدید شد و جالب اینکه دیگر هیچ کسی راجع به آن حرفی به میان نیاورد.

من – به عنوان یکی از این عوامل محو کننده 🙂 – از ذهنیت دیگر همکاران خبر ندارم ولی ظاهرا نتیجه‌ی مطلوبی برای همه‌ی ما حاصل شد که دیگر آن را فراموش کردیم. نکته‌ی مهم مقاومت سنگین ما، ترس از تغییر بود. حداقل برای من که این موضوع بسیار پررنگ بود، هر چند که این را اخیرا که موضوع ظهور و زوال فکر تاسیس صندوق را بررسی می‌کردم، کشف کردم.

اکثر مردم (جامعه‌ی حقوق بگیران) وابستگی شدیدی به حقوق ماهیانه خود دارند، به دنبال استخدام و یا بستن قراردادهای بلند مدت هستند. از اینکه درآمد آنها عقب افتاده و یا دچار نوسان شود، نگران‌اند. فرصتهای سرمایه‌گذاری، کسب درآمدهای جانبی، تغییر شغل و پذیرفتن ریسک برای آنها بسیار ترسناک است. و البته که این راهها، مخاطرات بسیاری را نیز به همراه دارد. سرمایه‌گذاری، ریسک از دست دادن و زیان را به همراه دارد، تغییر شغل، ریسک بدتر شدن شرایط جدید را به همراه دارد و این ریسک‌ها برای بسیاری نیز اتفاق افتاده است. کسانی که دار و ندار خود را از دست داده‌اند، کسانی که زیر بار تعهدات طاقت نیاورده‌اند و یا کسانی که حسرت شرایط سازمان پیشین خود را می‌خورند.

این ترس‌ها با همه‌ی ما هستند و هدف این نوشته، رهایی از ترس سرمایه گذاری نیست، بلکه آشنایی و روبرو شدن با خطراتی است که باید از آنها بترسیم.

در واقع از چه چیزی باید بترسم؟

من اکنون از اینکه تنها یک منبع درآمد دارم می‌ترسم. فرض کنید که سازمان من، مرا تا زمان بازنشستگی، رها نکند. پس از سالها کار کردن، آیا زندگی آن چیزی بود که می‌خواستم؟  بله، همانطور که در کتاب رضایت می‌توانید بخوانید، من از زندگی‌ام باید رضایت داشته باشم و قطعا شاد بودن من از درونم ریشه می‌گیرد. ولی این موضوع با میل به داشتن آینده‌ای بهتر برای من و پیشرفت شخصی/ مالی/ مهارتی/ سازمانی، منافاتی ندارد. وابسته بودن به تنها یک منبع درآمدی، پابندی است که من را از انجام دادن آنچه که دوست دارم باز می‌دارد.

من از اینکه وضعیت ناراحت‌کننده‌ی بازنشستگان اطرافم را می‌بینم باید بترسم و چشم خودم را باز نگه داشته و آن را از خودم دور نبینم.

من باید از اینکه تغییر را ضروری می‌بینم و شهامت و جسارت دست به کاری زدن را ندارم باید بترسم.

قصد من ردیف کردن لیستی از صد چیزی که باید از آنها بترسیم نیست. بلکه روبرو شدن با برخی از مسائل ساختاری‌مان است که باید برای اصلاح آنها چاره‌ای بیاندیشیم.

اگر به دنبال راه‌حلی برای این مساله هستید، در این مطلب چیزی نخواهید یافت. J من در حال تجربه کردن هستم و البته تشخیص داده‌ام که ترس واقعی من باید از چه باشد. این تشخیص اولیه هم خود، امر مهمی است. ولی سعی می‌کنم تجربه‌هایم را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

اما خواهش من از شما، شمایی که بر ترس مهمی غلبه کرده‌اید و یا تغییری را در زندگی خود ایجاد کرده‌اید. آنها را همین‌ جا با من و دیگران به اشتراک بگذارید تا از هم بیشتر یاد بگیریم.

اگر می‌خواهید مطالب یک ریال را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید، از طریق زیر ثبت نام کرده و یا اینکه من را در توئیتر دنبال کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

Delivered by FeedBurner

17 دیدگاه ها

 1. جوادزاده گفت:

  با این وضع ایران باید از همه چیز ترسید

 2. عبداله گفت:

  من الان چند دقیقه اس دارم فکر می کنم برای دست به کار نشدن از چی می ترسم. جالبه که هیچ جوابی ندارم :-/ واقعا از چی می ترسم و نگرانم چی بشه؟!

 3. جناب محبی بزرگوار
  با سلام و احترام

  انصافاً موضوعات جالبی را طرح می کنید. ترس . . .
  جدیداً تجربه ی در این خصوص دارم که جسارتاً با شما در میان میگذارم.
  بیش از یک دهه (۱۴ سال) است که من یه رویایی دارم و اون هست ارائه سمینارهای موفقیت برای جوانان. هر زمان پیشنهاد برگزاری سمینار مورد نظر را به کسی ارائه می دم، تشویش و اضطراب به سراغم میاد. ترس عجیبی یقمو می گیره و . . .
  جدیداً یه پیشنهادی را واسه یه موسسه فرستادم و پیگیرم که هر جوری شده موافقیت مدیر موسسه را جلب کنم. اما باز اون دلشوره که آیا من شایستگی ارائه این جور سمینارها را دارم یا نه به سراغم آمده. من این دفعه جدی هستم. واسه اینجور مواقع یه جمله سه حرفی دارم ” بپر تو استخر ” یا میمیری یا زنده میمونی.
  ترس از موفقیت ترس عجیبی است . . .
  لطفاً کمی واسم دعا کنید و اگر پیشنهادی دارید در خدمتتان هستم.

  • سلام
   راستش چون تجربه ای ندارم نمی توانم پیشنهادی هم بدهم ولی آرزوی موفقیت برای شما دارم. برنامه تان که قطعی شد، به ما هم اطلاع دهید. البته من ساکن تهران نیستم ولی خدا را چه دیدید 🙂

   • جناب محبی بزرگوار
    با سلام و احترام

    قفل ۱۴ ساله رویای ارائه سمینار موفقیت برای جوانان باز شد. روز ۹ دی از طرف باشگاه مثبت اندیشان حوالی عصر تماس نلفنی داشتم مبنی بر اینکه فردا در جشنواره حمایت از کودکان سرطانی شما به اتفاق یکی دیگر از دوستان (آقای فوآدیان : استاد NLP ) سمیناری را در خصوص بخشش و عزت نفس ارائه نمایید. اونروز بعد از خروج از شرکت، دست بکار شدم (زمان کمتر از یکروز) و فردا صبح ۱۰ بهمن ۴:۳۰ صبح از خواب بیدار شدم و متن سخنرانی را تهیه کردم. به لطف دعای شما، سمینارم به خوبی برگزار شد و خدا را از این بابت بسیار شاکرم. این رویا مثل بغض تو گلوم گیر کرده بود و محقق شد. امیدوارم هر چی از خدا میخواهید بهتون بده.

 4. Mehrdad گفت:

  هدف و راه خودمو گم کردم…

  ذهنم ژره هدفه، اما چگونه بهش دست پیدا کنم؟؟

 5. مرتضي گفت:

  لطفا صفحه ای در فیسبوک به همین نام داشته باشید

 6. نادر گفت:

  با سلام و احترام
  دیروز با وب سایت شما آشنا شدم.خواندن مطالب تان بسیار مفید واقع گردید.یکی از مطالب تان را با ذکر منبع در وبلاگم منتشر کرده ام.امیدوارم که دوستان بیشتری با مطالبتان آشنا شوند.

 7. سلام جناب محبی،
  چند روزی از شما بی خبر بودم و امروز که روز نت گردی بود به شما سر زدم و دیدم پست جدیدی ندارید.
  امیدوارم که شاد و خوش و خرم باشید و این پرمشغله بودن با نشانه های مثبت همراه باشه 🙂

 8. سلام بابا کجایید چرا پست جدید نمی ذارید
  ما هر دفعه سر می زنیم می بینیم خبری نیست

  • سلام
   واقعا هر روزی که نمی توانم مطلب جدیدی را در وبلاگ بگذارم شرمنده خوانندگان خوب یک ریال می شوم. در این چند وقت به شدت درگیر مسائل شغلی ام هستم ولی سعی می کنم به زودی نوشتن را از سر بگیرم.

 9. بهنام غفاري گفت:

  سلام
  منم دچار این ترس لعنتی هستم توضیح میدم لیسانس حسابداری دارم وبازنشسته بانک هستم (البته با۲۲ سال سابقه) وبیکارم قریب به ۹سال؛ هرچه تلاش میکنم درمورد رشته تحصیلی وتخصصم، دنبال کاری بروم میترسم بلدنباشم وضایع شوم واین موضوع کماکان ادامه داره نمیدونم چیکار کنم راهنمایی بفرمایید.

 10. منوچهر گفت:

  با عرض سلام
  می خواستم بدونم کسب درآمد از طریق کلیک کردن سایت های تبلیغاتی صحت داره یا خیر ؟ در ضمن مطالبتون را مدام پی گیری و مطالعه می کنم. متشکرم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید