برنامه‌ریزی از انتها با نیت شیطانی یا چگونه به روش بزرگان پروژه‌های زندگی را به سرانجام برسانید

داستان افول یک پروژه

 

آقای مهندس خوشبخت‌زاده تمام اعضای تیم پروژه را به اتاق کار خود دعوت می‌کند.  پس‌ازآنکه افراد به‌آرامی روی صندلی‌های خود می‌نشینند، آقای خوشبخت‌زاده سینه خود را صاف‌کرده و می‌گوید:

 

« همکاران عزیز، همان‌طور که می‌دانید شما اعضای تیم بزرگ‌ترین پروژه‌ای هستید که تابه‌حال شرکت ما داشته. اما من می‌خواهم یک خبر بد به شما بدهم. »

 

و مکث می‌کند.

 

اضطراب همراه با شگفتی در چهره تمام اعضا مشاهده می‌شود.

 

آقای مهندس با لبخند ملیح همیشگی خود ادامه می‌دهد:

« متأسفانه پروژه ما کاملاً شکست خورد. »

 

همه متعجب به هم نگاه می‌کنند.

 

خانم قانونی، مدیر پروژه می‌پرسد:

« آقای مهندس، ما در چه چی شکست‌خورده‌ایم. پروژه که هنوز شروع نشده است.»

 

تا اینجای داستان را داشته باشید تا به آن برگردیم.

 

داستان ما و این موانع لعنتی

 

اگر از اعضای کانال تلگرامی رادیو آزادی مالی باشید، حتماً در جریان هستید که سومین کتابی که مورد بررسی قرار گرفت، کتاب مانع، همان راه است، نوشته آقای رایان هالیدی بود. این کتاب شیوه موفقیت را با به‌روزرسانی اندیشه‌های فیلسوفان رواقی (Stoicism) شرح داده است.

 

اگر به خاطر داشته باشید در سفر آقای روحانی به ایتالیا، جلسه آن‌ها در کنار مجسمه یکی از امپراتورهای رم به نام مارکوس آئورلیوس برگزار شد. در همان مقطع افراد زیادی بدون هیچ دانشی به این کار اعتراض کردند. من هم با احساسات ملی‌گرایانه جریحه‌دار شده، دست به تحقیقاتی در مورد این امپراتور زدم و تمام فرضیات من اشتباه بود.

 

مارکوس آئورلیوس یک انسان و فیلسوف بزرگ است. کتاب معروفی به نام تأملات دارد که توصیه می‌کنم آن را بخوانید. نه اینکه این امپراتور بهترین انسان دنیا بوده و یا جنگی با ایران نداشته، اما درگیری با این وقایع تاریخی جرئی از رفتار برنده‌ها نیست.

 

فلاسفه این مکتب روش بسیار قدرتمندی برای دستیابی به موفقیت به نام Premeditation of Evil داشتند. معنای آن انتظار بدترین حالت ممکن است و دقیقاً نمی‌دانم چطور آن را ترجمه کنم.

 

در این روش فرض می‌شود که مثلاً در شش ماه و یا یک سال دیگر بدترین اتفاق ممکن رخ‌داده است. عواملی که موجب این فاجعه شده است چیستند؟

 مثلاً شش ماه آینده، شغل خود را ازدست‌داده‌اید، صاحب‌خانه حکم تخلیه برای شما گرفته، فرزند نوجوان شما از خانه فرار کرده است.

 

رواقیون اعتقاد داشتند که تصور بدترین اتفاق موجود، آن‌ها را ازلحاظ ذهنی آماده کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا از قبل برای این موانع برنامه‌ریزی کنند. درحالی‌که همه به دنبال روش‌های رسیدن به موفقیت هستند، با این روش می‌توان شکست را مدیریت کرد. اگر از قبل برای موانع و شکست‌ها برنامه‌ریزی کنید،

 

 چقدر احتمال موفقیت شما بالا می‌رود؟ به این روش وارونه‌سازی یا Inversion گفته می‌شود.

 

چگونه متفکران بزرگ اقدامات بزرگ می‌کنند؟

 

وارونه‌سازی روش بسیار قدرتمندی است چون زاویه نور را تغییر داده و دقیقاً آن را روی خطاها و موانعی می‌اندازد که در ابتدا کاملاً مشخص نیستند. اگر روش فعلی شما قرار است شکست بخورد، چه چیزی قادر به کشف آن است؟ به‌جای تمرکز روی آنکه چه‌کاری باید انجام شود، روی کاری تمرکز کنید که نباید انجام شود.

 

البته این موضوع شاید با مثبت‌اندیشی و روش‌های معمول هدف‌گذاری متفاوت باشد ولی بسیار مؤثرتر و قدرتمندتر است.

 

متفکران بزرگ یک‌بار در ذهن خود یا روی کاغذ از نقطه آ به ب می‌روند و یک‌بار هم همین مسیر را برعکس طی می‌کنند. در چند سال گذشته روی موفقیت تأکید بسیار زیادی شده است درصورتی‌که بررسی عوامل شکست شانس موفقیت را بسیار بالاتر می‌برد.

 

بسیاری از مردم به‌درستی اعتقاددارند که تجربه مفید، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت است. مثلاً شنیدن تجربه‌های کسی که پس از چند بار تلاش ناموفق، قله دماوند را فتح کرده بسیار شنیدنی و آموزنده است.

 

وارونه‌سازی هم دقیقاً چنین تجربه‌ای است با این تفاوت که در ابتدا و روی کاغذ یا در ذهن شما رخ می‌دهد. ناگفته پیداست که وارونه‌سازی کاری برای سرسری گرفتن نیست. بلکه باید خوب فکر کرد. هر چه عمیقاً درگیر این ماجرا شوید، بهتر می‌توان موانع احتمالی موجود و عوامل شکست را تشخیص داد.

 

اگر هنوز برای شما روشن نشده که چگونه می‌توان از این روش در جنبه‌های مختلف زندگی استفاده کرد، به مثال‌های زیر نگاه کنید:

 

چگونه امور مالی شخصی خود را وارونه سازی کنیم؟

 

همه خواهان افزایش درآمد خود هستند. این مسئله را چگونه می‌توان وارونه‌سازی کرد؟ یا چطور می‌توانید وضعیت پولی خود را نابود کنید؟

 

فارغ از هر درآمدی، اگر بیشتر از دخل خود خرج کنید، درراه روشنی به سمت ورشکستگی هستید. میزان درآمد شما اصلاً مهم نیست، این‌یک حساب‌وکتاب ساده است که فارغ از خواست شما، حاصل‌جمعی منفی دارد. از سوی دیگر، گرفتن وام یا قرض، یک روش سریع برای رفع بحران‌های مالی است. ولی انباشتگی آن‌ها شمارا تبدیل به یک برده خواهد کرد.

 

پیش از آنکه نگران افزایش درآمد خود باشید، از پول خود مراقبت کنید تا به‌سادگی به هدر نرود. اگر قادر به مدیریت این مسائل باشید، چندین گام از سایر افراد پیش افتاده‌اید.

 

چطور با وارونه‌سازی بهره‌وری خود را بالا ببرید؟

 

اغلب افراد خواهان انجام کار بیشتر در زمان کمتری هستند. با اعمال وارونه‌سازی این سؤال مطرح می‌شود: چطور می‌توانم تمرکز خودم را کمتر کنم؟ چطور کاملاً حواس‌پرت باشم؟ چطور می‌توانم این گزارش را در زمان مقرر تمام نکنم؟ پاسخ به این سؤالات عوامل برهم‌زننده تمرکز و حواس‌پرتی را آشکار می‌کند.

 

این روش نه‌تنها مؤثر است بلکه اغلب بهتر از به دنبال موفقیت بودن است. به شما کمک می‌کند تا به دشمن از زاویه جدیدی حمله کنید که دقیقاً نقطه قوت اوست.

 

چطور اهداف را وارونه تعیین کنیم؟

 

روانشناس آمریکایی گری کلین در سال ۲۰۰۷ روشی را با عنوان شکست قبل از مرگ یا Failure Premorterm ارائه کرد. این روش که بیشتر توسط سازمان‌ها به کار گرفته می‌شود، روش قدرتمندی برای به ثمر رساندن پروژه‌های بزرگ است. این دقیقاً کاری است که آقای خوشبخت‌زاده در داستان ابتدایی این مقاله به کار بسته بود.

 

همین‌الان یکی از اهداف مهم خود را در نظر بگیرید. فرض کنید که زمان ۶ ماه به جلو کشیده می‌شود. شما کاملاً دررسیدن به هدف خود شکست‌خورده‌اید.

اکنون داستان شکست را تعریف کنید. چه اتفاقی منجر به این نتیجه شد؟ اشتباهات شما چه بود؟ شکست چطور رخ داد؟ در چه زمانی متوجه شدید که پروژه به سرانجام نمی‌رسد یا هدف شما قابل‌دستیابی نیست؟ چگونه انگیزه خود را از دست دادید؟

 

من مطمئن هستم که اگر هرکدام از افرادی که این مقاله را خوانده و برای امسال خود هدفی دارند، این تمرین را انجام داده و با دقت و تعمق به این پرسش‌ها پاسخ دهند، از نتیجه شش ماه آینده خود شگفت‌زده خواهند شد.

 

وارونه‌سازی کار عجیب‌وغریبی است

 

در ظاهر، تصور شکست نه عاقلانه و نه منطقی است. این حرف برخلاف تمام آموزه‌های اساتید هدف‌گذاری و موفقیت است. اما بامطالعه بزرگ‌ترین رهبران و عظیم‌ترین پروژه‌های دنیا، این روش وارونه‌سازی کاملاً به چشم می‌خورد.

 

همان‌طور که بارها گفته‌ام، من شاغل در صنعت سدسازی هستم. این فن و صنعت استانداردهای بسیار عالی برای موفقیت پروژه دارد. این روش دقیقاً در بررسی احتمال شکست سدهای در حال بهره‌برداری مورداستفاده قرار می‌گیرد. وارونه‌سازی با این پرسش آغاز می‌شود:

 

فرض کنید که امروز صبح به شما خبر داده‌اند که فلان سد تخریب‌شده است. به نظر شما نقش هرکدام از عوامل زیر در تخریب سد چقدر بوده است. این عوامل را حالات گسیختگی می‌نامند. مثلاً شکست از بدنه سد، نفوذ آب، شکست از پی سنگی و عواملی ازاین‌دست که چون قصد آموزش سدسازی را ندارم، جزئیات آن را ذکر نمی‌کنم. در این روش به شکل گام‌به‌گام از شکست سد به عوامل اصلی آن و نقص در دستگاه‌های هشداردهنده خواهیم رسید.

 

من نمی‌دانم که پروژه یا هدف فعلی شما در زندگی چیست. آیا قصد دارید کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید؟ آیا قصد تغییر شغل یا شرکت دارید؟ آیا می‌خواهید ۳۰ درصد درآمد خود را پس‌انداز کنید. آیا بنا به آموزه‌های آقای دیو رمزی خواهان محو بدهی‌های خود هستید؟ یا اینکه اضافه‌وزن دارید یا رابطه خوبی با فرزند خود ندارید. این روش وارونه‌سازی را روی آن طرح پیاده کنید.

 

پیشنهاد روش اجرا

 

زمانی به این کار اختصاص دهید که حداقل برای یک تا چهار ساعت (بر اساس بزرگی پروژه) وقت آزاد بدون مزاحمت داشته باشد.

یک قلم و کاغذ (یا بهتر از آن وایت برد) تهیه‌کرده و در میانه آن بنویسید: چرا در …. شکست خوردم. (به‌جای نقطه‌چین هدف یا پروژه خود را بنویسید)

اکنون در ۱۵ دقیقه تمام عواملی که منجر به شکست شما شده را بنویسید. خوب راجع به روند کار فکر کنید. زمان از امروز شروع‌شده و به شش ماه یا یک سال دیگر می‌رسد. هر عامل شکستی را فهرست کنید (نکته: ما اغلب در این اهداف و پروژه‌ها شکست‌خورده‌ایم، بنابراین می‌توانی از تجارب قبلی خود هم استفاده کنید)

اکنون سعی کنید به هرکدام از این عوامل وزن بدهید. به این معنا که نقش آن‌ها چقدر بوده است. مثلاً برای عدم موفقیت در پس‌انداز، به دسترسی آسان به پول ۳۰% و به نداشتن سیستم خودکار ۲۰% و به نداشتن بودجه مشخص ۵۰% وزن داده‌اید. (بدیهی است که مجموع این درصدها باید ۱۰۰ باشد)

اکنون فهرست اقداماتی را در برابر هرکدام از این عوامل شکست بنویسید. این اقدامات کارهایی است که باید انجام شوند تا آن عامل شکست ضعیف شده یا از بین برود

این روش قدرتمند را از همین امروز به کار بسته و اگر برای اجرای آن هیجان دارید، این مقاله را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

 

 

4 دیدگاه ها

 1. حسین قاهری گفت:

  سلام استاد محبی

  من یک مقداری گیج شده ام دقیقا متوجه نشدم که چه اتفاقی افتاد .

  البته من خودم هنوز پایبند افکار مالی و پس انداز منظم و دقیق ماهیانه هستم .

  همچنین اعتقاد دارم که برای قوی شدن در مقابل خرید احساسی یا اتفاقات مالی بد باید پول در دست رس باشد و با از دست دادن آن تنبیه شوید و خود را سرزنش کنید تا متوجه شوید که شوخی در کار نیست و مسئله کاملا جدی است و خیلی مهم است تا با این ترس روبرو شوید . این روش برای من کار کرده و چند سال است که خوب جواب داده است . از شما بسیار سپاسگذارم بدلیل اینکه وقتی مقالات شما را میخوانم متوجه می شوم که زنده هستم و در راه درست حرکت میکنم که واقعا مهم و با ارزش است.

 2. قانون جذب گفت:

  درود بر جناب محبی عزیز
  من بسیاری از مقالات یک ریال را مطالعه کردم بسیار عالی و کاربردیست.
  در صورت تمایل شما می تونید از مقالات سایت پرورش افکار در سایت خود استفاده کنید.
  شاد و پیروز باشید

 3. احسان گفت:

  سلام

  من میخواستم از فرصت تخفیف استفاده کنم و مجموعه محصولات سایت را بخرم

  ولی این سه وبینار در آن وجود ندارد :

  وبینار
  چگونه اراده انجام کارها را به دست آورید؟

  وبینار
  افزایش انگیزه

  وبینار
  چطور برای سال ۱۳۹۶ طرحی نو در اندازیم

  امکانش هست که این سه وبینار را هم برایم ارسال کنید؟

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   سلام وبینارهای طرحی نو برای سال ۹۶ به صورت بسیار مفصل تر در دو کارگاه حضوری ارائه شد.
   وبینار انگیزه هنوز برگزار نشده

   تمام موارد مورد نظر در این بسته آموزشی ارائه شده اند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید