موانع پیش روی ما برای تغییر

دوباره با ترجمه‌ی مطلب دیگری از لئو بابوتا با شما هستم. می‌توانم بگویم که این فرد دنیایی از ایده و نوشته‌های درجه یک و کاربردی است که روزانه حتما بایستی مطلبی از وبلاگ او و یا قسمتی از کتابهایش را بخوانم. بی شک همه‌ی ما به دنبال تغییر بسیاری از چیزها در زندگی خود هستیم، از ترک عادت‌های بد تا جایگزینی آنها با عادت‌های خوب. این تغییرات اگر نهادینه شوند به شدن و به طرزی باورنکردنی روی زندگی ما اثر می‌گذارند. اما انجام آنها کار بسیار سختی است و موانع بیشماری پیش روی ما قرار می‌گیرد که می‌توانند ماهها و بلکه سال‌ها ما را از مسیر منحرف کنند. لئو به این موانع پیش رو اشاره کرده و راه‌کارهایی ارائه داده است که بسیار کاربردی هستند و برای خواندن و رد شدن نیستند. امیدوارم مطالعه و به کار بستن آنها برای شما مفید واقع شود.

دوباره با ترجمه‌ی مطلب دیگری از لئو بابوتا با شما هستم. می‌توانم بگویم که این فرد دنیایی از ایده و نوشته‌های درجه یک و کاربردی است که روزانه حتما بایستی مطلبی از وبلاگ او و یا قسمتی از کتابهایش را بخوانم.

بی شک همه‌ی ما به دنبال تغییر بسیاری از چیزها در زندگی خود هستیم، از ترک عادت‌های بد تا جایگزینی آنها با عادت‌های خوب. این تغییرات اگر نهادینه شوند به شدن و به طرزی باورنکردنی روی زندگی ما اثر می‌گذارند. اما انجام آنها کار بسیار سختی است و موانع بیشماری پیش روی ما قرار می‌گیرد که می‌توانند ماهها و بلکه سال‌ها ما را از مسیر منحرف کنند. لئو به این موانع پیش رو اشاره کرده و راه‌کارهایی ارائه داده است که بسیار کاربردی هستند و برای خواندن و رد شدن نیستند.

امیدوارم مطالعه و به کار بستن آنها برای شما مفید واقع شود.

تغییر همیشه آسان نیست. چون موانعی در مسیر ما وجود دارد که موفقیت پیوسته ما در زندگی، به مهارت و توانایی ما در غلبه بر این موانع بستگی دارد.

در این مقاله من به برخی از این موانع مهم اشاره کرده و راهکارهایی را که برای خودم مفید بوده‌اند نیز آورده‌ام. اگر شما بر این موانع غلبه کنید، هیچ چیز نمی‌تواند برای رسیدن به تغییرات معنادار در زندگی جلودار شما باشد.

۱-      مرعوب شدن از بزرگی کار. مردم اغلب دست به تغییر نمی‌زنند چون از بزرگی یا پیچیدگی آن واهمه دارند. بهترین راه حل، آسان کردن تغییر و شروع کردن با کوچک‌ترین وضع ممکن است. مثلا به جای روزی نیم ساعت ورزش کردن، آن را برای ۵ دقیقه انجام دهید. پنج دقیقه برای شروع هر تغییری زیاد سخت و پیچیده نیست.

۲-      ترس. بسیاری ترس از شکست و یا ناشناخته‌ها را دارند. بهترین راه‌حل برای آن کاستن از ترس و سپس رسیدن به موفقیت‌های کوچک برای افزایش اعتماد به نفس است. مثلا اگر از یادگیری زبان اسپانیایی می‌ترسید، تنها چند واژه‌ی ابتدایی مثل سلام، خداحافظ و یا متشکرم را یاد بگیرید. این تغییر کوچک دلهره‌آور نیست و به راحتی آن را انجام می‌دهید. اعتماد به نفس شما افزایش یافته و واژه‌های بیشتری را یاد می‌گیرید و به گام دوم می‌روید و دوباره به خود مطمئن‌تر می‌شوید. این کار را ادامه داده تا زمانی‌که ترس شما از تغییر از بین می‌رود. با این گام‌های کوچک می‌توان بدون ترس به موفقیت و اعتماد به نفس رسید.

۳-      نداشتن زمان کافی. سرمان شلوغ است و بنابراین شروع کار را به زمان دیگری موکول می‌کنیم یا آن را شروع کرده ولی به دلیل مشغله کار به حاشیه می‌رود. بهترین راه شروع دوباره در کوچک‌ترین اندازه است. شما حتما برای ۵ دقیقه در روز وقت خواهید داشت. توجه کنید که تغییرات کوچک برای هر سه مورد گفته شده تاکنون راه‌حلی بی‌بدیل و بسیار مهم است.

۴-      اولویت داشتن سایر چیزها. شما می‌خواهید دست به تغییری بزنید اما کارهایی با اولویت بالاتر نمایان می‌شوند و تغییر مورد نظر را به گوشه‌ای می‌رانند. بهترین راه‌حل آموختن قراردادن هدف فعلی شما بر بالای تمام اولویت‌ها و برای همیشه است، و یکی از بهترین تکنیک‌ها تعهد به انجام کار به هر شیوه‌ی ممکن است. برای یک تعهد کامل، به همه در مورد آن بگویید و از پیشرفت خود بقیه را مطلع کرده تا قضیه جدی شود. برای خود در هر جایی یادآور (Reminder) بگذارید، عکس پس‌زمینه‌ی لپ‌تاپ و موبایل خود را به آن اختصاص داده و روی آم تمرکز کنیئ.آن تمرکز کنید، برای خود همراهانی بسازید که تغییر را با شما همسفر شوند.

۵-      مقاومت دیگران. این یکی از سخت‌ترین موانع است زیرا کنترل زیادی روی آن نداریم. نمی‌توانیم دیگران را مجبور کنیم که حامی ما باشند. اما پیشنهادات من: به جای عرضه‌ی ناگهانی تغییرات خود به دیگران، آنها را در مراحل ابتدایی تصمیم‌گیری وارد کنید، از آنها کمک بخواهید، از آنها بخواهید که جزیی از این تغییر باشند، از آنها حمایت بخواهید اما بدون رضایت آنها، سعی به به هم ریختن زندگی آنها نکنید.

۶-      نداشتن انگیزه. اگر شما انگیزه‌ی کافی برای تغییر نداشته باشید، زمان شروع سختی‌ها دست از کار کشیده و ادامه نمی‌دهید. توصیه‌ی من این است که تا زمانی‌که مهارت تغییر را یاد نگرفته‌اید، به سراغ تغییراتی نروید که در مورد آنها انگیزه‌ای وجود ندارد. دو مورد از بهترین راهها برای حفظ انگیزه، تمرکز روی لذت کار به جای انجام دادن آن و دوم انجام دادن به صورت گروهی و دسته‌جمعی است.

۷-      دوام نداشتن. در واقع این مورد محصول سایر مسائل این لیست است. در هر صورت اگر مشکل شما این است، دلیل آن را پیدا کنید، کمبود انگیزه است؟ اولویت داشتن سایر چیزهاست؟ افکار منفی است؟ ترس؟ کاری که باید بکنید این است که این موارد را به خوبی تشخیص داده و بر یک کار کوچک که می‌توانید آن را به صورت پیوسته و هر روزه انجام دهید متمرکز شوید. و دوباره اینکه این کار را با یک گروه و یا دسته‌جمعی انجام داده تا تعهد شما افزایش یابد.

۸-      افکار منفی (من نمی‌توانم). من به اندازه‌ی کافی خوب نیستم، به اندازه‌ی کافی قوی یا منظم نیستم. این کارارزش انجام را ندارد. این‌ها در پس ذهن ما حضور دارند بدون آنکه متوجه آنها باشیم. مهم‌ترین کار این است که یاد بگیریم به این افکار گوش داده و متوجه آنها باشیم. سپس یاد بگیرید که مانند یک مگس آنها را له کرده و افکار مثبت را جایگزین آنها کنید. این کار به طرز باورنکردنی موثر است و می‌توان آن را با تمرین آموخت.

۹-      احساس گناه شکست. چند بار تاکنون شکستی خورده‌اید و بابت آن احساس گناه کرده و این احساس مانعی بوده تا دوباره شروع کنید؟ احساس گناه از آن موانع سخت است چون از آن احساسی است که به ندرت متوجه آن می‌شویم ولی اثر زیادی روی ما دارد. در حقیقت این هم یکی از همان افکار منفی است که گفته شد. باید یاد بگیرید که متوجه آن شوید، آن را شکست داده و با فکر مثبتی آن را جایگزین کنید. هر زمان که کاری کرده و شکست خوردید این تنها درسی است که برای موفقیت بهتر در تغییر یاد گرفته‌اید. شکستهای بی‌شمار من، قطعا دلیل شرایط خوب فعلی من است. پس احساس گناه را رها کرده، یاد بگیرید و دوباره تلاش کنید.

۱۰-  وسوسه. شما تصمیم می‌گیرید که از این به بعد غذای سالم بخورید اما همان‌روز پسر عموی شما، دو تا هات داگ گرفته و وارد می‌شود. مقاومت در برابر آن بسیار سخت است. بله وسوسه می‌تواند بسیار قدرتمند باشد. چندین استراتژی هستند که برای من کار می‌کنند. نخست اینکه محیط را عاری از وسوسه کنید. مثلا خانه خود را از این عوامل وسوسه‌انگیز پاک کرده، به مکان‌هایی که وسوسه وجود دارد نروید، در محیط کار از آن اجتناب کنید و غیره.

دوم اینکه اگر وسوسه با وجود تمام تلاش‌های شما اتفاق افتاد، به خودتان اجازه دهید که کمی از آن را داشته باشید. شما نباید این احساس را داشته باشید که این تغییر شما را محدود کرده و یا زندگی را برای شما سخت کرده است. سوم اینکه یاد بگیرید که به تغییر به عنوان قربانی کردن لذت‌های خود نگاه نکنید، بلکه نکات خوب آن را ببینید. شروع کنید که وسوسه را به عنوان یک چیز منفی ببینید (آن چیپس‌ها من را با احساس چاقی و سنگینی و چربی رها می‌کنند) و تغییر را به عنوان یک عامل مثبت ببینید (من واقعا میوه را دوست دارم و چقدر مزه‌ی تازه‌ی آن و سالم بودن آن را احساس می‌کنم)

7 دیدگاه ها

 1. وکیلی گفت:

  عالی بود سپاسگزارم

 2. مطلب شما را با نام و آدرس وبلاگتون در صفحه فیس بوک و توئیتر نشریه کار کردیم
  موفق باشید

  https://www.facebook.com/SepidehDanaei?ref=hl
  https://twitter.com/SepidehDanaei

 3. vahid گفت:

  به قول اقای پیت بال : Life is not a sprint , It is a marathon . این جمله الهام بخش رو به حافظه بسپارید و مهارتهای نیمه تموم خودتون رو شکوفا کنید . ادامه بدین با ارامش… موفق باشید

 4. vahid گفت:

  ممنون از وبسایت خوبتون

 5. vahid گفت:

  البته اصل جمله و کتاب از اقایPhillip C. McGraw هست . خوندنش رو توصیه می کنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید