هشت گام برای تدوین یک بودجه ی کاربردی – قسمت دوم

قسمت دوم روشهای گام به گام برای نوشتن بودجه

در قسمت قبلی در مورد گام های اول تا چهارم نوشتم، این هم چهار گام نهایی

گام پنجم:بودجه ی ماهیانه را بنویسید. با توجه به هزینه های متغیر و احتمالا درآمد متغیر هر ماه، بودجه ویژه ی آن ماه نوشته می شود، ولی هدف رسیدن به چارچوبی است که در افق یکساله ترسیم کرده ایم. درصدی را که در بودجه ی سالیانه به هر موضوع اختصاص داده ایم در بودجه ی ماهیانه نیز باید رعایت شود در غیر این صورت پس از یکی دو ماه سررشته ی امور از دستمان در می رود و مثل گذشته بدون برنامه خرج می کنیم. نوشتن هزینه ها در تقویم ماهیانه اهمیت زیادی دارد، اگر فراموش کنیم که در بیستم این ماه باید بیمه های اتومبیل خود را تمدید کنیم، این هزینه روی تمام ابعاد دیگر بودجه ی ما تاثیر منفی می گذارد.

اهداف را در نظر داشته و با توجه به بودجه ی سالیانه، این گام را بردارید. می توان از روشی به نام ۶۰ درصد استفاده کرد. ۶۰ درصد از درآمد ما می بایست صرف هزینه های ثابت و متغیر شود. این موضوع ابتدا بایست در بودجه ی سالیانه رعایت شده و با انعطاف پذیری بیشتر هر ماه اعمال گردد. ۴۰ درصد باقیمانده صرف پس انداز(اولویت با پر کردن حساب اضطراری است)، خواستنی ها (اهداف)، خیریه و سرمایه گذاری (در صورت پر شدن حساب اضطراری) می شود.

گام ششم: کار را جدی بگیرید اما خودتان را نه. زندگی کوتاه تر از آن است که خودمان را زیاد جدی بگیریم. تفریح و سرگرمی را وارد این کار کنید. می توان چالش هایی را با خودتان یا همسرتان مطرح کنید مانند روشهای کاهش هزینه های خواربار، مسابقه آشپزی، برگزاری جلسات ماهیانه مالی در طبیعت، تعریف کردن عناوینی همچون خزانه دار، وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی…….

این مرحله باید خلاقیت را با چاشنی طنز وارد زندگی کنیم. مثلا خرجهای ماهیانه را با بودجه ی اختصاصی به همسرتان محول کرده و روی خرجهای او نقد بنویسید (البته با چاشنی طنز).

از آخرین باری که شما دستور یک غذای جدید را از اینترنت گرفته و آماده کردید چقدر گذشته؟ روزی که احتمال ولخرجی وجود دارد، چنین برنامه ای بریزید.

و حرف آخر، حتما بودجه ای به تفریح و سرگرمی در هر ماه اختصاص دهید.

گام هفتم:  به احتمال زیاد اولین بودجه، طرح مزخرفی است و باید چکش کاری شود. بودجه ی سالیانه کشور را چندین اقتصاددان و استاد دانشگاه می نویسند و آخر هم چنین طرح مزخرفی در می آید که یا کسری بودجه داریم و یا اینکه برای طرحهای مختلف پول نداریم. پس سخت نگیرید. بودجه باید چکش کاری شود. ۴۰۰ هزار تومان برای خواربار کم است؟ آن را اضافه کنید. چیزی را از قلم انداخته اید؟ وارد بودجه کنید. این بودجه سند آزادی مالی ما و تضمینی برای رسیدن به اهداف است پس روی آن کار کنید.

اگر نمی توانید زندگی تان را با ۶۰ درصد درآمدتان بگذرانید با درصد بیشتری شروع کنید ولی باید بدانید که در این صورت:

–          یا خانه و اتومبیلی دارید که از عهده ی اقساط و مخارجش بر نمی آیید

–          یا قرض و بدهی فراوان دارید که اولویت اول محو آنها به ویژه مواردی با سود زیاد است

–          یا بچه هایتان به مدرسه ای غیر انتفاعی می روند که هزینه هایش بالاتر از توان شماست

–          یا یک فاصله ی زیاد بین درآمد و شیوه ی زندگی تان وجود دارد.

گام هشتم: جلسات ماهیانه و برداشت خودکار پول. از دل برود هر آنکه از دیده برفت، پس نگذارید که بودجه ی ماهیانه از پیش چشمان شما رخت بربندد. این سند مهم و معتبر را پرینت گرفته (چاره ای نداریم) و روی یخچال، دیوار اتاق خواب یا دفتر کار خود بچسبانید. هر ماه در جلساتی که برگزار می شود، نقاط قوت و ضعف آن را بررسی کنید، مواردی را که از مطالعه کتابها و وبلاگ های امور مالی شخصی یاد گرفته اید اجرایی کنید. به اهداف بلندمدت و تعهدی که دارید پایبند بوده ولی می توانید بودجه را بازنویسی کنید و انعطاف پذیر باشید.

یکی از نکات مهم بودجه، آن چهل درصدی است که به خودمان می پردازیم، پس سعی کنیم در بانکی که حساب حقوقی ما وجود دارد چند حساب دیگر باز کنیم (این کار به راحتی از طریق اینترنت امکان پذیر است، حداقل من در اقتصاد نوین این کار را کرده ام) و بلافاصله پس از دریافت حقوق، آن چهل درصد را به حسابهای مشخص شده واریز کنیم. اگر این حقوق ماهیانه تقریبا ثابت است، می توان با تعریف برداشتهای مستمر، این کار را به صورت خودکار انجام داد.

دروغ چرا، من تمامی گام های بالا را با هم انجام نداده ام ولی……. شش گام در حال انجام بوده و از امروز مجبورم که کامل آن را اجرایی کنم. باور کنید حتی تصمیم به این کار، اثرات مثبتی روی جیب مبارک خواهد گذاشت.

این مطلب برداشت آزادی بود از این مقاله

وبلاگ یک ریال را فراموش نکنید. این وبلاگ، مجله ای برای رسیدن همه ی ما به آزادی مالی است. پس اگر فکر می کنید که مطالب آن مفید است، نخست از این قسمت مشترک ایمیلی وبلاگ شوید، تا هیچ مطلبی را از دست ندهید و دوم اینکه آن را به دوستان خود معرفی کنید.

8 دیدگاه ها

 1. رحیم گفت:

  مطالب خوبی بود ممنون

 2. حسام گفت:

  دوست عزیز دو سه روزی است که با وبلاگتون آشنا شدم و بسایر اشتیاق دارم تمام مطالب آن را بخوانم، کاربری، جذاب و روان مطلب می نویسید. بسیار سپاسگزارم. اما یک انتقاد کوچک. تمام مطالب شما روی پایه حقوق ثابت کارمندی است. من شغل آزاد دارم. چه باید کرد؟

  • سلام دوست عزیز
   درست می فرمایید. اینها تجربه شخصی من است و من هم حقوق بگیر هستم ولی فکر کنم که بیشتر این اصول ربطی به نوع شغل ما نداشته باشند. اگر با جزییات بیشتری بفرمایید شاید بتوانم روشم را اصلاح کنم.
   ممنون

 3. moha گفت:

  سلام دوست عزیز
  مطالب جالبی رو عنوان می کنید. من چند ماهی هست که به طور خودجوش! تقریبا این انضباط مالی رو (هزینه، پس انداز و سرمایه گذاری…) برای خودم ایجاد کردم. یه سوال: من احتمال قریب به یقین تا یک دوسال دیگه نیاز به حدود ۱۵ میلیون تومان پول برای ازدواج(خرید وسایل زندگی مثل یخچال و تلویزیون و فرش و…) دارم. در این شرایط چطور میتونم هم سرمایه گذاری داشته باشم هم حساب اضطراری و… وهم خودم برای هزینه های ازدواج آماده کنم. واقعا نمیخام پس از ازدواج جیبم کاملا خالی باشه!!
  البته ببخشید من همین امروز مطلبتون رو خوندم، میدونم پست قدیمیه

  • این فعالیت خودجوش شما اگر تداوم داشته باشد منجر به نتایج بسیار خوبی برای شما خواهد شد. شک نکنید. اما برای جمع آوری پول هم کار سختی ندارید چون هدف شما مشخص است. در این راه باید چیزهایی را در راه رسیدن به هدف اصلی (بر آمدن از پس هزینه های ازدواج و جیب پر پول پس از آن) قربانی کنید. از هزینه های خود کم کنید و فقط به پس انداز فکر کنید تا مبلغ شما دندان گیر شود. به مرور که پول جمع شد، فرصتهای سرمایه گذاری پیدا می شوند.
   شاد و موفق باشید.

 4. هادی گفت:

  سلام
  یعنی توی بانک اقتصاد نوین میشه بدون مراجعه به بانک حساب جانبی باز کرد و یک حساب رو چند قسمت مجزا کرد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید