هشت گام برای تدوین یک بودجه ی کاربردی – قسمت اول

آیا من برای گذران زندگی ام به بودجه ی شخصی نیاز دارم؟

نه. من و بسیاری از شماها سالها بدون بودجه زندگی کرده ایم و به هر صورتی که بوده زندگی خود را گذرانده ایم. اما از وضعیت مالی خود رضایت نداریم و اینجا سوال دوم مطرح می شود که:

آیا من برای رسیدن به آزادی مالی، بازنشستگی زودهنگام، محو قرض و بدهی و رسیدن به آنچه در زندگی می خواهم به بودجه بندی درآمدم نیاز دارم؟

بله. این پاسخ من است و اگر پاسخ شما همچنان منفی است از خواندن ادامه مطلب صرف نظر کنید.

اما چطور بودجه ای عملیاتی بسازیم و نسبت به آن متعهد بمانیم؟ در اینجا روشهایی گام به گام برای ساخت یک بودجه ی کاربردی آورده شده است:

(برای آنکه مطلب طولانی نشود، آن را در دو مقاله منتشر می کنم، یکی امروز و بعدی در روز دوشنبه)

گام نخست: هدف هدف هدف ، هدف شما چیست؟ خلاصی از قرض و بدهی؟ پس انداز پول برای یک بازنشستگی رویایی، خریدن خانه ی مناسب و یا افزایش جریانهای درآمدی غیر فعال. هرچه که هست آن را روی یک تکه کاغذ بنویسید. اهداف را باید هر روز ببینید پس آنها را تنها در دفترچه ای ننویسید که ماهها باز نمی شود. کمی تصویر سازی کنید. مثلا عکس خانه ی مورد نظرتان را جایی در خانه بچسبانید که همیشه پیش روی شما باشد. در هنگام عدول از بودجه، نگاهی به این عکس می تواند شما را به راه مستقیم هدایت کند.  حتما این کار را انجام دهید.

اهداف را اولویت بندی کرده و در هر زمان روی یک هدف متمرکز شوید. مثلا همزمان قصد نکنید که در سال آینده دو مسافرت خارجی بروید، مبلمان را عوض کنید، اتومبیل بخرید… گام به گام.

گام دوم: اسناد و مدارک مالی را آماده کنید. در این گام می بایست تقویمی برای ثبت درآمد و هزینه های ثابت تهیه شود. من یک تقویم خام ماهیانه را آماده کرده ام که می توانید از اینجا دریافت کنید. شما باید تاریخ دریافت درآمد را در این تقویم ثبت کنید. مثلا اگر حقوق شما دو بار در ماه یا هر هفته پرداخت می شود آن را در تاریخ مربوطه یادداشت کنید. مرحله ی مهم بعدی نوشتن سررسید هزینه های ثابت در روز مورد نظر است. این هزینه ها شامل قسط مسکن، اجاره خانه، اقساط وام، قبوض تلفن، گاز و برق و آب، بیمه اتومبیل، قسط بیمه عمر، هزینه ی سرویس فرزندان و هر هزینه ای از این دست می شود. هر چند شما می توانید تقویم خام پیوست را پرینت گرفته و در آن یادداشت کنید، اما توصیه می کنم در فایل اکسل موارد را وارد کرده و به خاطر کمک به طبیعت از مصرف کاغذ صرف نظر کنید.

گام سوم: شریک زندگی وارد می شود. اگر مجرد هستید به مرحله ی بعدی بروید، و اگر نیستید باید، باید و باید گام های بعدی را با شریک تان بردارید. تصمیم گیری شما به تنهایی نه تنها بودجه ی موفقی را رقم نخواهد زد بلکه باعث تنفر طرف مقابل از آن خواهد شد، هر چند که بسیار عالی تدوین شده باشد. همانگونه که در این مطلب نوشته ام، همسر شما، بهترین مشاور مالی است. پس اختصاص پول به وزارتخانه های مختلف را با وزیر خزانه داری هماهنگ کنید.smile emoticon

گام چهارم: با بودجه سالیانه شروع کنید. چرا؟ چون علاوه براینکه درآمد سالیانه تان را می بینید و خیلی خوشحال می شوید، به اهداف بزرگتری هم می توانید دست پیدا کنید. مثلا اگر پس از مشورت با همسر، خرید یخچال ساید بای ساید در لیست اهداف شما قرار گرفته است، نمی توان آن را در یک ماه خرید، ولی می توان با پس انداز ماهیانه پانصد هزار تومان، ظرف ده ماه آن را خریداری کرد. این تصویر رسیدن به هدف که پشتوانه ای برنامه ریزی شده دارد، انگیزه ی و تعهد شما را به بودجه افزایش می دهد. بودجه ی سالیانه شامل پیش بینی از درآمد سالیانه و هزینه های ثابت و متغیر می شود. هزینه هایی که در گام دوم مشخص شدند، تقریبا ثابت هستند. خرجهای روزمره شامل هزینه های خواروبار، میوه و سبزیجات، حمل و نقل ، پوشاک و درمان می شود. هدف این است که هر چه بیشتر از هزینه های ثابت و متغیر کاسته شده و بر پس انداز افزوده شود و چون این بودجه بایستی چکش کاری فراوان شود، درصدی سخت گیرانه را از درآمد سالیانه به هزینه ها اختصاص داده و مابقی را پس انداز کنید (سعی کنید با ۶۰ درصد درآمد، خرجها را پوشش دهید). این پس انداز خود به بخش های مختلفی مانند خواستنی ها، بازنشستگی، حساب اضطراری، خیریه و سرمایه گذاری تقسیم می شود.

در این مرحله اهداف نقش مهمی را بازی می کنند. قرار است تا پایان سال چقدر به حساب اضطراری مان افزوده شده باشد؟ به کجا می خواهید مسافرت کنید؟ چه لوازمی را می خواهید خریداری کنید؟ بودجه ای سالیانه به آن اختصاص دهید و در گام بعد که تدوین بودجه های ماهیانه است، گام های رسیدن به اهداف را بردارید.

منتظر گامهاس پنجم تا هشتم در صبح روز دوشنبه باشید.

4 دیدگاه ها

 1. مجيد حسيني گفت:

  با سلام، البته در صورتی می توان برای تدوین یک بودجه کاربردی گامهای بالا را طی کرد که بطور سرانگشتی درآمد ماهیانه شما از مخارج ماهیانه بیشتر باشد ولی بدلیل بی انضباطی مالی نمیتوان یک بودجه کاربردی را تدوین کرد بنابراین می توان گامهای شرح داده شده را با کمی اصلاح بصورت زیر بیان کرد:
  قدم اول:درآمد مـاهـیـانه خـود را مشخص کنید. کلیه مبالغ دریافتی(مـثـل بـیـمـه تـــامین اجتماعی، مالیات بر درآمد، عوارض،حقوق بازنشستگی و…) و سایر منابع درآمد را حساب کنید. همه ی عایدات و درآمدها را با هم جمع کرده و روی کاغذ یادداشت کنید و آن را “ارزش الف” بنامید.

  قدم دوم:هزینه های ماهیانه “ثابت” و “متغیر” خود (مثل اجاره خانه، قبوض آب، برق و تلفن و…، مواد غذایی و حمل و نقل) را لیست کنید. حتماً مبلغی را نیز به هزینه پوشاک، مراقبت های پزشکی، مراقبت از فرزندان، هزینه های شخصی، تعمیرات و هزینه های غیر مترقبه اختصاص دهید.
  هزینه های سالانه، شش ماهه، و سه ماهه خود (مالیات ها و بیمه) را برای هر ماه تقسیم کنید. مثلاً بیمه ماشین که برای هر شش ماه ۱۵۰ هزار تومان است را تقسیم بر شش کرده تا هزینه ماهیانه آن ۲۵ هزار تومان درآید. با اینکار با سررسید زمان تمدید بیمه یا پرداخت مالیات، هزینه ی هنگفتی را متحمل نخواهید شد و با مشکلی مواجه نخواهید بود و پرداخت ها برایتان آسان تر خواهد شد.پس از لیست کردن، همه ی این هزینه ها را جمع بزنید و آن را “ارزش ب” نام گذاری کنید.

  قدم سوم:قدم بعدی به دست آودن رقم “درآمد اختیاری” با تفریق هزینه های کلی (ارزش ب) از درآمد خالص (ارزش الف) می باشد. این رقم را نیز روی کاغذ به نام “ارزش ج” یادداشت کنید.

  قدم چهارم:کلیه بدهی های بدون وثیقه (کارت اعتباری و…)، پرداخت های ماهیانه و مانده حساب را لیست کنید. اگر میزان دقیق بدهی خود را نمی دانید، الان وقتش رسیده است که به آن هم سر و سامانی دهید.این جمع کل ماهیانه را با نام “ارزش د” یادداشت کرده و به سراغ مرحله بعد بروید.

  قدم پنجم:مقداری از درآمد اختیاری شما باید صرف پرداخت بدهی های اقساطی شود که در مرحله قبل ذکر شد. در مرحله پنجم باید ببینید که آیا پس از تفریق پرداخت های اقساطی ماهیانه (ارزش د) از درآمد اختیاری (ارزش ج)، چیزی از درآمد اختیاری باقی می ماند یا خیر.اگر عدد به دست آمده منفی بود، شما آمادگی رفتن به مرحله شش که هدف گذاری است را ندارید. می توانید از مشاور مالی خصوصی کمک بخواهید تا بتوانید این رقم را افزایش داده و مثبت کنید.

  قدم ششم:در این مرحله باید اهداف و برنامه های کوتاه و بلند مدت خود را مشخص کنید. لیستی از این اهداف خود تهیه کنید. برای شروع می توانید از مثال های زیر استفاده کنید.
  دراز مدت—خرید ملک و مستغلات، تحصیلات آتی، بازنشستگی
  کوتاه مدت—بازسازی خانه، خرید ماشین جدید، مسافرت
  سایر سرمایه گذاری های مطلوب—سرمایه گذاری در بورس سهام، اوراق بهادار، گواهی سپرده، خرید سهام شرکت های دیگر و…

  پس از تهیه لیست، حال باید میزان مبلغی که برای رسیدن به هر یک از این اهداف نیاز دارید را حساب کنید و ببینید که ماهیانه چقدر باید برای هرکدام پس انداز کنید.

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   مجید جان
   اول ممنون بابت نظر جامع و خوب شما ولی یکی دو نکته را به نظر من بایستی در نظر بگیری:
   اول اینکه به نظر من و همانطور که نوشتم اولین گام نوشتن هدف است، اول ببینیم به کجا می خواهیم برسیم بعد برای آن برنامه ریزی کنیم و
   دوم اینکه قطعا باید هزینه هایمان از درآمد کمتر باشد، همانطور که در قسمت دوم مقاله نوشته ام، اگر اینطور نبود و نتوانستیم با ۶۰ درصد درآمد ماهیانه مان ضروریات زندگی را رفع و رجوع کنیم، زندگی مان مطابق درآمد نیست و یک جای کار می لنگد.

 2. احسان گفت:

  سلام

  لینک تقویم خام ماهیانه مشکل دارد و خطا میدهد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید