قسمت ششم از سری مقاله‌های استراتژی موفقیت مالی: دست‌به‌کاری بزنید که جواب می‌دهد

Flamingos31

من بیش از یک دهه با قرض و بدهی کلنجار می‌رفتم. چندین بار برای حل این مسئله تلاش کردم ولی انگار هیچ روشی پیش روی من نبود. خرید هیجانی یکی از مسائل عمده بود. فارغ از توانایی مالی خود، هر چیزی را که می‌خواستم با وام و قرض می‌خریدم اما بازیگران عمده دیگری هم وجود داشتند.

تمام توصیه‌ها برای کاهش بدهی این بود که با وامی شروع کنید که بیشترین بهره را به شما تحمیل می‌کند. ظاهراً منطقی به نظر می‌رسید ولی من در این راه موفق نمی‌شدم.

بیشترین بهره را بابت استفاده از کارت اعتباری می‌پرداختم که ابزاردست من برای خرید بود. یک‌بار برای چندین ماه سعی کردم از آن استفاده نکنم ولی به دلیل نگرفتن نتیجه ملموس و ایجاد اختلال در زندگی روزمره از آن دست کشیدم.

پس‌ازآن با تئوری گلوله‌های برفی دیو رمزی آشنا شدم. او می‌گفت که مهم این است که کاری بکنید حتی اگر متفاوت با نظر مشاورین مالی باشد. پرداخت بدهی را با کوچک‌ترین قرض‌ها آغاز کنید و با غلتاندن این گلوله برفی به سراغ مراحل سخت‌تر بروید. با این روش، ظرف ۳ سال ۳۵ هزار دلار از بدهی‌های خود را تسویه کردم.

در طی این مسیر درس بزرگی آموختم:

 برای موفقیت گاهی اوقات باید توصیه‌های غالب را فراموش کرد. تنها کاری کنید که برای شما جواب می‌دهد.

تعصب روی هر روشی بسیار خطرناک است

در فرهنگ ما تعصب‌های زیادی وجود دارد. مردم متقاعد شده‌اند که راه آن‌ها بهترین راه برای انجام کارهاست. من آن‌ها را قضاوت نمی‌کنم. زمانی که روشی برای شما مفید است تمایل دارید که آن را برای همه تعمیم داده با شور و هیجان آن را شرح داده و از آن دفاع کنید.

مسئله اینجاست که همه متفاوت هستیم. عقاید و رفتار و توصیه‌های پولی برای شما کار می‌کند اما لزوماً برای موقعیت و تجربه من مفید نیستند. این موضوع در حالت معکوس هم صدق می‌کند. روش و تجربه‌های دیگران نیز لزوماً برای من کارکرد مناسبی ندارند.

مثلاً به توصیه‌های کلی زیر که در امور مالی شخصی کاربرد دارند بنگرید:

 • همان‌طور که اشاره کردم راهی قطعی برای پرداخت بدهی وجود ندارد. ممکن است باانضباط خاصی به سراغ بدهی‌های بزرگ بروید اما اگر با مقادیر کم شروع کنید شانس موفقیت شما بیشتر می‌شود.
 • راه درستی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد. من صندوق‌های شاخصی را می‌پسندم اما ممکن است شما سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را دوست داشته باشید.
 • راه درستی برای برخورد با وام مسکن وجود ندارد. برخی توصیه می‌کنند که به‌سرعت آن را تسویه کنید، برخی می‌گویند تا جایی که ممکن است قرارداد بلندمدت ببندید تا قسط کمتری را پرداخت کنید. بهترین انتخاب آن است که با اهداف شما برای آینده همخوانی داشته باشد.
 • راه درستی برای صرفه‌جویی در زندگی وجود ندارد برخی حاضر نیستند غذای ارگانیک را از سبد غذایی خود حذف کنند و برخی تمایل به استفاده از حمل‌ونقل عمومی ندارند. راهی پیدا کنید که با شرایط زندگی شما هماهنگ باشد.
 • حساب‌های جداگانه یا مشترک؟ پاسخ مشخصی وجود ندارد. چون برخی اعتقاددارند که زوج‌ها نمی‌توانند با حساب‌های مالی جداگانه روابط خوبی باهم داشته باشند نمی‌توان به این نتیجه رسید که این روش به‌کلی مردود است. میلیون‌ها نفر از مردم بدون هیچ مسئله حادی این کار را انجام می‌دهند.
 • راه مشخصی برای بودجه‌بندی وجود ندارد. برخی افراد از یک چارچوب منعطف برای مدیریت مخارج خود استفاده می‌کنند و برخی نیاز به جزییات کامل دارند. بهترین بودجه آن است که برای شما کار کند.
 • بهترین حساب بانکی یا بیمه عمر وجود ندارد. ده‌ها انتخاب خوب پیش روی شماست. اگر روشی برای شما مفید است به نقد دیگران در این زمینه توجه نکنید.
 • اگر در این دام افتادید که تنها یک‌راه برای انجام درست کارها وجود دارد، خود را برای شکست آماده کرده‌اید. چون در صورت عدم موفقیت گزینه دیگری پیش روی شما نیست. مدام از آن استفاده کرده و شکست می‌خورید.

در طی زمانی که در یک ریال می‌نویسم، نظرات بشماری از یک‌ریالی‌های عزیز دریافت کرده‌ام. بسیاری یک توصیه ساده را گرفته و به کار بسته و در زندگی مالی خود به نتایج خوبی رسیده‌اند. برخی دیگر پس از ماه‌ها همچنان در حال تحقیق روی بهترین بانک، بهترین بیمه عمر، بهترین روش سرمایه‌گذاری و یا بهترین توصیه هستند.

نویسنده مطلب به‌خوبی این موضوع را شرح داده که باید دست‌به‌کار شد و گزینه‌های دیگر را هم مدنظر داشت. شرایط شغلی و زندگی تمامی افراد باهم متفاوت است. نه من و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند نسخه‌ای مانند آنچه پزشک‌ها می‌نویسند برای شما تجویز کند. شما باید روش خود را انتخاب کرده و ذهنی باز برای دیدن دیگر گزینه‌ها هم داشته باشید.

کاری را انجام دهید که برای شما نتیجه می‌دهد.

حرف من این نیست که هرچه احساسات می‌گوید را انجام دهید. مثلاً چون سروکله زدن با بدهی سخت و ناراحت‌کننده است نباید افسار مخارج را رها کرد. اما زمانی که روش فعلی منجر به نتایج مطلوب نشده، باید راه جدیدی را امتحان کرد. برای یافتن روش‌هایی که در تناسب با زندگی شما هستند، تجربه کنید.

انتخاب‌های آگاهانه انجام داده و نتایج را در نظر گرفته و روی اهداف خود متمرکز شوید.

اگر دوست دارید که وضعیت زندگی خود را در زمینه مالی بهبود دهید از طریق لینک زیر به صفحه معرفی باشگاه یک ریال مراجعه کنید. هر ماه در باشگاه یک ریال به یکی از دردهای مالی پرداخته شده و سعی می شود که با کمک هم نه تنها درد را تسکین داد بلکه آن را به سکوی پرشی برای موفقیت پولی تبدیل کرد.

باشگاه یک ریال برای من چه منافعی دارد؟ کلیک کنید.

1 دیدگاه

 1. Mehsa گفت:

  این سری از مطالب قرار بود ۱۴ قسمت داشته باشه؟؟!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید