قسمت سوم از سری مقاله‌های استراتژی موفقیت مالی: از مخارج خود بکاهید و بر درآمد خود بیفزایید.

spen less

درآمد سالیانه ۲۰ پوند، مخارج سالانه ۱۹ پوند و ۹۶ پنی، نتیجه خوشبختی

درآمد سالیانه ۲۰ پوند مخارج سالیانه ۲۰ پوند و شش پنی، نتیجه بدبختی

چارلز دیکنز: دیوید کاپرفیلد

 

یکی از منابع بسیار خوب من درزمینهٔ مدیریت مالی شخصی، وبلاگ به‌آرامی ثروتمند شوید است. نویسنده اصلی این وبلاگ مقاله‌های بسیار مفیدی را می‌نویسد و در یک سری شامل چهارده مقاله، تفکر موجود در وبلاگ خودش را شرح داده است. قصد دارم این چهارده مقاله را به ترتیب ترجمه کرده و در یک ریال منتشر کنم.

طبق معمول برای درک بیشتر نوشته‌ها هر جا که حس کنم بومی‌سازی منظور نویسنده، به فهم بهتر آن برای یک فارسی‌زبان کمک می‌کند، تغییرات جزئی در آن داده‌ام.

 نوشته اول، پول بیش از آنکه عدد و رقم باشد، یک فرآیند ذهنی است.

نوشته دوم، اهداف دروازه موفقیت مالی هستند.

 

بیشترین توصیه‌ها و راهنمایی‌های مدیریت و پیشرفت امور مالی جذاب نیستند.

هیچ فرمول جادویی وجود ندارد. نه من و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند به شما بگوید که قیمت فلان ملک، فلان زمین یا فلان سهم ظرف یک سال آینده سه برابر خواهد شد، پس به‌سرعت در آن سرمایه‌گذاری کنید.

درواقع تمرین مستمر فرمول‌های ساده و غیر جذاب است که می‌تواند آینده خوب مالی را برای ما رقم بزند. این فرمول‌های ساده در همه‌جا وجود دارند. برای رسیدن به‌تناسب اندام، شما باید وقتی از روز خود را ورزش کرده و روی خوردوخوراک خود، کنترل داشته باشید. برای کسب مهارت در زبان انگلیسی باید به‌صورت مستمر تمرین کرده و هرروز وقتی را به این کار اختصاص دهید. برای رسیدن به هر هدفی این موضوع صادق است از یادگیری یک ساز موسیقی تا رسیدن به استقلال مالی.

به این فرمول نگاه کنید:

ثروت = درآمد منهای مخارج

ثروت رسیدن ارث‌ومیراث و یا برنده شدن در لاتاری نیست. ثروتمند شدن یک سیستم است که باید آن را تمرین کرد. البته این فرمول جذابی نیست. نه کاهش مخارج و نه افزایش درآمد، هیچ‌کدام کارهای آسان و جذابی برای ما نیستند و بدون داشتن یک سیستم مشخص و بازبینی مستمر فعالیت‌های گذشته، نمی‌توان در آن‌ها به موفقیت رسید.

چگونه مخارج خود را کاهش دهیم

این فرمول ساده چند نتیجه دارد. نخست اینکه صرفه‌جویی اثر مهمی روی موقعیت مالی شما دارد. صرفه‌جویی بخش مهمی از مدیریت امور مالی شخصی است. زمانی که از مخارج خود بکاهید، جریان درآمدی شما افزایش می‌یابد. اگر با حقوق ماهیانه ۲ میلیون تومان در هرماه زنگی می‌کنید، کاهش ۲۰۰ هزارتومانی مخارج می‌تواند دست شمارا برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بسیار باز کند. (جمله چارلز دیکنز را به یاد دارید؟)

مزین بزرگ کاهش مخارج این است که می‌توانید بلافاصله و از همین امروز آن‌ها را به کار ببندید. بسیاری از افراد پس از دوره‌ای و با ردیابی مخارج خود و انضباط بخشیدن به هزینه‌ها، توانسته‌اند مخارج خود را نصف کنند. البته شاید شما نتوانید از همین امروز این کار را بکنید ولی کشف نقاط پرخرج زندگی و کاهش آن‌ها می‌تواند به‌سرعت روی فرمول ثروت اثر خود را بگذارد.

اما عیب صرفه‌جویی محدودیت آن است. از سویی نمی‌توان تا سرحد مرگ پس‌انداز کرد و از خوردن و مسکن و پوشاک زد که در این حالت زندگی بسیار دردآور است. از سوی دیگر هم اگر درآمد ماهیانه شما دو میلیون تومان است، در بهترین حالت می‌توانید دو میلیون تومان صرفه‌جویی کنید.

هرچند که شما با هر میزان درآمدی باید هزینه‌های ماهیانه را کمتر از درآمد نگه‌دارید و تنها آن چیزهایی را بخرید که برای شما باارزش هستند اما قسمت دوم فرمول را هم باید در نظر بگیرید.

افزایش درآمد راه رسیدن به استقلال مالی است.

صرفه‌جویی محدود است. نمی‌توان کمتر از صفر ریال خرج کرد. اما از سوی دیگر در تئوری محدودیتی برای افزایش درآمد شما وجود ندارد. صرفه‌جویی مهم است اما اگر مایل به یک پیشرفت واقعی هستید، باید درآمد خود را افزایش دهید.

در مدتی که در این وبلاگ می‌نویسم، افراد ثروتمند بسیاری را مطالعه کرده‌ام که از نقطه صفر به موقعیت مالی مناسبی رسیده‌اند. تمام آن‌ها روش‌های منحصربه‌فردی را تجربه کرده‌اند که شاید نتوان تبدیل به یک فرمول کلی کرد و به همه توصیه نمود. اما نقطه مشترک آن‌ها این است که در یک بازه زمانی، مسائل مهمی را قربانی کرده‌اند تا به فعالیت‌های مهم خود رسیده و پس از رسیدن به هدف به زندگی نرمال خود برگشته‌اند. اگر فکر می‌کنید که کاهش هزینه‌ها برای شما سخت است باید بگویم که افزایش درآمد، آن‌هم به شکل پیوسته و ماندگار بسیار سخت‌تر از کاهش هزینه‌هاست و لازمه آن خارج شدن از لاک غرغر و دست به عمل زدن است.

اما چطور می‌توان درآمد خود را افزایش داد؟

 • ساعت‌های بیشتری کارکنید.
 • حقوق خود را افزایش دهید.
 • شغل دومی یافته و در آن مشغول شوید.
 • یک کسب‌وکار کوچک راه‌اندازی کنید.
 • سرمایه‌گذاری کنید.

انجام تمام این کارها نیاز به قربانی دارد به‌ویژه آنکه باید زمان زیادی را فدا کنید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که هیچ‌کدام از این گزینه‌ها مناسب آن‌ها نیست. نه حاضر هستند که برای افزایش حقوق با رئیس خود مذاکره کنند، نه جرئت تعویض شرکت را دارند. نه می‌توانند شغل دومی یافته و از مهارت خود درآمدی جانبی کسب کنند. سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار کوچک را فراموش کنید که بسیار سخت و پر ریسک هستند.

اگر از لاک ترس خارج نشوید، تنها راه برای ثروتمند شده کاهش مخارج و استفاده از مواردی مانند سود و مرکب است که قطعاً پس از چندین سال به شما سود خوبی را خواهد داد اما در این زمان پیش رو، نه‌تنها از بسیاری از آرزوهای خود دست کشیده‌اید بلکه وفادار بودن به انضباطی چندین ساله برای کاهش مخارج و پس‌انداز هم کار سختی است که احتمال انصراف شما در میانه راه بسیار زیاد است.

راهی اسرارآمیز برای تغییر بنیادین فرمول مدیریت مالی شخصی وجود ندارد. برای ساخت ثروت باید کمتر از دخل، خرج کرد. باید درآمد را افزایش داد و مراقب بود که مخارج به همان میزان رشد نکند.

پی‌نوشت. برنامه دی‌ماه باشگاه یک ریال، روش‌های افزایش درآمد است. شما چگونه فکر می‌کنید؟ آیا می‌توان درآمد را افزایش داد؟ آیا در خودتان این قابلیت را می‌بینید؟ آیا فکر می‌کنید که استعداد و توانایی آن رادارید؟

برای عضویت در باشگاه یک ریال و استفاده از تخفیف ۳۰ درصدی دوره‌های عضویت روی لینک زیر کلیک کرده و در قسمت کد تخفیف ۳۰percent را وارد کنید.

باشگاه یک ریال

توجه کنید که تخفیف ۳۰ درصدی فقط تا ۳۰ آذر اعتبار خواهد داشت و پس‌ازآن قیمت‌ها به روال سابق بازخواهند گشت.

4 دیدگاه ها

 1. ليلا م گفت:

  مقاله جالبی بود.
  من تکلیف آذرماه باشگاه را انجام داده ام و بی صبرانه منتظر درسی هستم که قراره دی ماه آموزش ببینم.
  از لحن ساده و ملموسی که در نگارش ها و ترجمه هاتون دارید بسیار سپاسگزارم.

 2. با سلام
  موضوع افزایش درآمد بسیار جذاب و مهم است که دقیقا بعد از مدتها مطالعه و تفکر به این نقطه رسیده ام و نگاهم نسبت به بساری از فرصتهای اطرافم تغیر کرده
  برای خودم دفتر چه یاداشتی تهیه کرده ام و اکثر فرصتهای مالی و مشاغل مختلف را بررسی و با توضیحات کامل ثبت می کنم به آینده بسیار خوش بینم و در حال حاضر بدنبال پرداخت بدیها و صاف کردن آنها هستم
  تمام انرژی های اطرافم از قبیل افراد تجهیزات امکانات و فرصتها رو را انالیز می کنم و در اولین فرصت حتما دست به اقدام عملی خواهم زد

  • جمشید بهزاد گفت:

   باسلام و تشکر از جناب آقای محبی عزیز.
   آقای گودرزی از کارتون خیلیخوشم اومد.اینکه گفتید فرصتهای اطرافتان را ثبت میکنید.برای خودم بارها پیش اومده که یک لحظه با دیدن چیزی ایده ای به ذهنم رسیده ولی بعد از چند مدتی فراموشش میکنم.شاید بهتر باشه من هم یک دفترچه تهیه کنم و دست به کار بشم.
   خواندن نظرات دوستان جالبه برام.بالاخره هر کسی تجربه ای یا ایدهای تئ ذهنش داره که میتوه برای بقیه افراد هم مفید باشه.از دوستان هم باشگاهی خواهش میکنم تا درصورت امکان از تجربیات خودشون در زمینه های مرتبط با میریت مالی بگن.
   با تشکر

 3. جلال گفت:

  به نظد من نباید مطالب را تغییر داد
  همان برگردان کردن از انگلیسی
  به فارسی بهتر است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید