پنج نشانه بحران مالی در زندگی و راه حل عبور از آن

فکر کردن به پول، درآمد و بدهکاری‌ها، دلم را آشوب می‌کند، چه‌کار کنم؟ بسیاری از اوقات، پول ذهن ما را مشغول کرده و تمام روز دست از سر ما برنمی‌دارد. روزهایی که حقوق شرکت عقب‌افتاده است یا نتوانسته‌ایم قسط وامی را پرداخت کنیم، روزهایی که قرار است مهمانی بدهیم ولی نفس ریال‌ها به شماره افتاده است. روزهایی که دل بیش‌ازپیش آشوب می‌شود.

 

 

فکر کردن به پول، درآمد و بدهکاری‌ها، دلم را آشوب می‌کند، چه‌کار کنم؟

بسیاری از اوقات، پول ذهن ما را مشغول کرده و تمام روز دست از سر ما برنمی‌دارد. روزهایی که حقوق شرکت عقب‌افتاده است یا نتوانسته‌ایم قسط وامی را پرداخت کنیم، روزهایی که قرار است مهمانی بدهیم ولی نفس ریال‌ها به شماره افتاده است. روزهایی که دل بیش‌ازپیش آشوب می‌شود.

گاهی اوقات مسئله به‌صورت موقتی حل می‌شود.

شرکت دو ماه حقوق پرداخت می‌کند، از جایی که انتظار نداریم پولی می‌رسد و حتی توافق وین تصویب می‌شود، اما این چرخه دوباره تکرار می‌شود. حل مسائل مالی شخصی روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود. ازنظر ما همه مشکلات از دولت و فساد گسترده و آمریکای جهان خوار شروع‌شده و جالب اینکه امید ما هم به همین عوامل بسته‌شده است.

امیدواریم دلار ارزان شود.

امیدواریم حقوق بیش از سال پیش افزایش یابد.

امیدواریم مسکن و خودرو ارزان شوند.

به همه به‌جز خودمان امیدواریم. البته امید چیز بدی نیست ولی امید به آمدن دستی از بیرون برای حل مشکلات ما (همان ذهن ناخودآگاه که از کودکی آموخته کسی می‌آید و مرا سیر می‌کند هنوز با ماست)، امیدی واهی است.

این امید واهی منجر به بحران‌هایی در زندگی خواهد شد که شاید بسیاری از شما درگیر آن باشید.

آیا می‌خواهید بدانید چقدر به بحران مالی نزدیک هستید؟

آیا جرئت دارید خود را ارزیابی کنید؟

البته زیاد ناامید نشوید، در انتها راه‌حل‌هایی برای گذر از این بحران‌ها ارائه‌شده است.

اجازه دهید در ابتدا با این نشانه‌ها و مراحل بحران آشنا شده و در انتها راه‌حل را هم بیان کنم. شما می‌توانید این نشانه‌ها را نادیده گرفته، روی آن را پوشانده و یا منتظر باشید تا روزی از جایی به شما کمک شود اما گام اول برای حل بحران این است که مسئولیت‌پذیر باشید.

پنج نشانه بحران مالی در زندگی

نخست، بدون پس‌انداز باشید

نداشتن پس‌انداز به‌ویژه پس‌انداز اضطراری نشانه بدی است و نداشتن آن غیرقابل‌توجیه است. باور کنید یا نه، اولین و مهم‌ترین گام برای رسیدن به استقلال مالی، پس‌انداز است.

آیا شده که تعمیرات دوره‌ای اتومبیل خود را سر وقت انجام ندهید؟

آیا برای تمدید بیمه اتومبیل به مشکلات پولی برنخورده‌اید؟

اول مهر نزدیک است، نگرانی مالی ندارید؟

پس‌انداز علاوه بر دادن اعتمادبه‌نفس به شما، دست شمارا در هنگام رسیدن فرصت‌ها باز می‌گذارد تا آن‌ها را بقاپید.

دوم، تمام درآمد خود را خرج کنید.

هشدار دوم زمانی است که تمام درآمد صرف هزینه ماهیانه شده و در انتهای ماه، صرفه‌جو می‌شوید 🙂

هیچ حساب‌وکتابی از اینکه پول‌ها کجا رفته‌اند نداشته و چیزی برای نشان دادن هم ندارید. در شرایط اقتصادی فعلی، این مرحله می‌تواند به‌سرعت به مراحل بعدی و بدتر تبدیل شود.

سوم، استانداردهای زندگی رو به کاهش باشد

پرسش: کشور ما در حال حاضر شرایط ویژه‌ای دارد. چطور ممکن است با افزایش ۱۵ درصدی حقوق، هزینه‌های ۱۰۰ درصدی افزایش اقلام اساسی زندگی جبران شود؟

پاسخ: اقتصاد ایران در سی سال گذشته به همین ترتیب بوده و نوسانات شدید شاخص‌های اقتصادی مانند ارز و تحریم‌ها و ناکارآمدی مدیران به‌شدت بر کیفیت زندگی ما تأثیر گذاشته است.

اما در این مطلب هدف مقصر کردن خودمان است یا به بیان بهتر قبول مسئولیت صد در صد زندگی از طرف خودمان. مثلاً اگر از سال ۸۳ ماهیانه ۴۵ هزار تومان در یک حساب با سود روزشمار ۱۵ درصد گذاشته بودید و سود آن را برداشت نمی‌کردید الآن این پول به بیش از ۸ میلیون تومان رسیده بود. و سود ماهیانه آن در بانک ماهیانه ۱۳۵۰۰۰ تومان بود. آیا الآن با سود ماهیانه این پول نمی‌توان از برخی از کاهش استانداردهای زندگی مانند حذف شیر، ماهی، گوشت و یا حتی سفر جلوگیری کرد؟

پس اگر استانداردهای زندگی شما در حال کاهش است این نتیجهٔ مستقیم عدم آینده‌نگری و از نشانه‌های خطرناک نزدیک بودن به ورشکستگی مالی است.

چهارم، کم‌وبیش برای مخارج ماهیانه قرض می‌کنید (هرچند به مقدار کم)

اگر نشانه‌های قبلی را بتوان ازلحاظ زمانی نسبت به بروز مشکلات مالی (یا آنچه امروز می‌گویند: بحران اقتصادی) بافاصله فرض کرد این مورد یک هشدار جدی در خصوص بروز مشکلات مالی است و نشانهٔ آن است که کنترل حساب‌وکتاب از دست ما خارج‌شده و برای مخارج روزمره به‌اجبار بایستی قرض کرد و یا بدتر از آن وام‌های با بهره گرفت.

بسیاری از رخدادهای طبیعت، به‌صورت توانی و لگاریتمی هستند. این مورد را می‌توان در مرگ‌های ناشی از سرطان دید. مدت کمی پس از آشکار شدن نشانه‌ها، در زمان کوتاهی بدن متلاشی می‌شود.

به نظر من برخی از هشدارهای مالی هم‌چنین هستند. در صورت عدم توجه به آن‌ها، ناگهان طومار زندگی پولی درهم‌پیچیده می‌شود. هشدار چهارم از این نشانه‌هاست.

تا مورد قبلی شما می‌توانستید با کاهش مصرف و یا پایین آوردن استاندارد زندگی، از ورود به این مرحله اجتناب کنید ولی این مرحله نیاز به درمان سریع و البته دردناک دارد.

پنجم؛ بدهی‌ها رو به افزایش باشد

اگر به‌صورت مستمر در یک سال گذشته میزان بدهی‌ها رو به افزایش بوده است متأسفانه در آستانه ورشکستگی مالی قرار دارید. معیار در اینجا ترازنامه مالی است. البته شخصی که در آستانه ورشکستگی مالی قرار دارد مطمئناً حساب‌وکتاب زندگی مالی خود را ندارد ولی با یک حساب سرانگشتی هم می‌توان ترازنامه را حساب کرد.

این مرحله نیز نیاز به عملکرد سریع، قبول مسئولیت در زندگی و تحمل دارد.

برای درمان چه می‌توان کرد؟

راهکارهای گریز از مسائل فوق و یا اقدامات درمانی! مبحث اصلی وبلاگ یک ریال است. اما برای آنکه روش درمان برای شما مرور شود (راه درمان را همه می‌دانند)، به خلاصه کارها اشاره می‌گردد.

تشخیص درست بسیار مهم است و ابتدا باید بدانید که در کدام مرحله هستید.

درمان نشانه‌های یک و دو،

شروع پس‌انداز و پر کردن حساب پس‌انداز اضطراری با یک برنامه مدون و خودکار است.

 • یک بانک با سود روزشمار خوب پیدا کنید. در حال حاضر اکثر بانک‌ها به‌عناوین‌مختلف سود بالای بیست درصد روزشمار را می‌دهند و بایستی از کارمندان بانک سؤال کنید.
 • حتماً از بانک در مورد وجود شناسه شبا و امکان انتقال وجه از طریق سامانه پایا بین‌بانکی شوال کنید.
 • یک حساب کوتاه‌مدت روزشمار بازکنید.
 • تقاضای کارت، اینترنت بانک، همراه بانک را نکرده و تنها گزینه‌ای را انتخاب کنید که تراکنش‌ها به شما پیامک شود. تنها ابزار ارتباطی شما دفترچه است.
 • شما حتماً حساب بانکی دارید که حقوق و درآمدتان به آن واریز می‌شود. از طریق اینترنت بانک، انتقال وجه مستمر پایا را انتخاب کنید.
 • برای آن تعریف کنید که مثلاً در دوم هرماه (با توجه به‌روز دریافت حقوق)، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان را به‌حساب شما در بانک دیگر انتقال دهد.
 • تمام شد. این کار به‌صورت خودکار و ماهیانه انجام‌شده و شما از طریق پیامک‌های دریافتی شاهد رشد پس‌انداز خود، خواهید بود.

درمان نشانه سوم.

درمان نشانه سوم ابتدا مطالعه کتاب کوچک رضایت است. کسب مهارت راضی بودن از موقعیت فعلی اولین گام است.

سپس انجام درمان مراحل یک و دو است.

پس از انجام درمان، می‌توان به روش‌های افزایش درآمد فکر کرد که موضوع بحث این مقاله نیست.

درمان نشانه چهارم و پنجم

متأسفانه این درمان دردآور است. چون از سویی دیگر نمی‌توانید به این سبک زندگی ادامه دهید و از سوی دیگر باید به خود سخت‌گیری بیش‌ازحد هم بکنید.

 • ابتدا باید تمام بدهی‌ها را لیست کنید.
 • بدهی‌ها را یک‌بار از مقدار کم به زیاد و یک‌بار از بهره زیاد به کم مرتب کنید.
 • برای محو بدهی‌ها یک برنامه‌ریزی کرده و به‌سرعت اقدام کنید.

برنامه محو بدهی‌ها به‌سادگی مراحل نوشته‌شده بالا نیست که امیدوارم در مطلب دیگری به آن بپردازم اما اگر در خانه کس است، یک حرف بس است.

گفتنی در این موارد بسیار است که امیدوارم به آن‌ها برسم اما تجربه‌های موفق و ناموفق شما می‌تواند برای دیگران بسیار راهگشا باشد.

 

خود من مراحل یک تا سه را تجربه کرده و ت نزدیکی مرحله پنج هم رفته‌ام. این نوشته بازتاب اشتباه‌ها و تجربه‌های من است، نظر شما چیست؟

چگونه می‌توان به این بحران‌ها گرفتار نشد و یا از آن‌ها عبور کرد؟

30 دیدگاه ها

 1. Hamed گفت:

  از مطالب خوبتون تشکر می کنم.
  در رابطه با مسائل بالا فکر می کنم اشخاص مجرد می تونن موفق تر عمل کنن؛ چون وقتی متاهلی ناخودآگاه یک سری هزینه هایی برای شخص ردیف میشه که شاید راه گریزی ازشون نباشه.

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   به عنوان یک متاهل با شما موفقم که هزینه های پیش بینی نشده بیشتری وجود دارد. اما ساختن یک حساب اضطراری می تواند به بسیاری از ناخواسته های زندگی پاسخ دهد.
   از سوی دیگر اعتقاد دارم که بایستی کمتر از دخل، خرج کرد که با رعایت این دو، می توان به سمت استقلال مالی گام برداشت.

 2. سعید گفت:

  سلام.من بیش از دو سال هست که با وبلاگ شما اشنا شده ام
  این وب لاگ زندگی من را متحول کرده. تمام این پنج مرحله را تقریبا طی این دوسال اجرا کرده ام.به خودم افتخار می کنم.مطالب شما تاثیر شگرفی بر زندگی من گذاشته.یه برنامه ۷ساله ریختم برای استقلال مالی و بازنشستگی زودتر از موعد.البته من کارمند نفتم و دستم بازه برای اجرای این برنامه وتا اینجای کار به بهترین نحو از عهده این برنامه بر امده ام.جا داره یه تشکر ویژه از شما داشته باشم

 3. خانم دانش گفت:

  سلام آقای محبی
  قبلا هم گفته بودم که من از بانک بابت سود روز شمار پرسیدم ، گفتند سود روزشمار به حسابهایی که ماهیانه مبلغی پرداخت میشود ، تنها حدود ۱۰% است ، و سود بالاتر مربوط به حسابهای بلند مدت یکساله به بالاست ، که پولی را یکجا سپرده گذاری میکنیم و سودی معادل ۱۸% به صورت روز شمار دریافت میکنیم !
  یا حداقل بانکی که سود روزشمار بالای ۱۰% میده بهم معرفی کنید .
  لطفا جواب منم بفرمایید ممنون !

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   سلام
   من الان خودم به شرط بلوکه شدن دو میلیون تومان، از بانک اقتصاد نوین سود روزشمار ۲۱ درصد می گیرم.
   بانک آینده و مهر اقتصاد را که مطمئن هستم این سود روز شمار را می دهند.
   ضمنا به این لینک هم مراجعه کنید و بانکهای متناسب و نزدیک خود را انتخاب کرده و با آگاهی از طرح بانکی به شعبه مراجعه و سوال کنید.

   http://www.hamshahrionline.ir/details/299217/Economy/banking

   • خانم دانش گفت:

    بله پول بلوکه شده را که خودمم گفتم سودش بالای ۱۸% است

    ولی …

    در مطلب بالا فرموده بودید اگر ماهی ۴۵ هزار تومان در بانکی با سود ۱۵% اونم از سال ۸۲ که سودها کمتر هم بود ، گذاشته بودید الان حدود x تومان داشتید ، صحبت من این است که وقتی ماهانه مبلغی سپرده گذاری میکنیم ( سپرده کوتاه مدت ) سود اون تنها حدود ۱۰% است !

  • بانک آینده بدون هیچ بلوکه کردنی ۱۹ درصد روزشمار میده .
   همین امروز اقدام کنید بهتره چون معلوم نیست فردا چی بشه/

 4. خانم دانش گفت:

  درضمن
  من از بانک پرسیدم بابت اینکه آیا اگر وام را زودتر تسویه کنیم ، سود آن کمتر خواهد شد یا نه ؟ ( قبلا خواسته بودید یکی بپرسه )
  عرض کردند خیر حتی اگر همین الان هم بخواهید تسویه کنید باید سود مقرر شده تا پایان مدت آن را نیز تمام و کمال بپردازید !
  این بانک مسکن !

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   ممنون
   البته من از مرکز خدمات بانک مسکن پرسیدم و گفتند که اگر تمام اقساط باقیمانده را به صورت دوبرابری و تا پایان پرداخت کنید. پس از آن می توانید به شعبه مراجعه کرده و درخواست تخفیف کنید.
   البته باید خودم از رئیس شعبه بپرسم چون ممکن است خیلی خوش به حال بانک مسکن شود. 🙂

   • خانم دانش گفت:

    بله به من هم گفتند ، پرسیدم آیا مبلغ قابل حساب کردنی تخفیف میدن ، فرمودند خیر مبلغ خاصی نمیشه اون تخفیف ، درواقع به قول شماهمون خوش به حال بانک مسکن میشود

 5. مجید گفت:

  سلام جناب محبی عزیز
  متشکرم از تلاش های شما
  خواستم درخواست کنم با توجه به اینکه عمده مطالب شما به ویژه در مورد پس انداز و ایجاد حساب پس انداز اضطراری مربوط به کارمندان و افراد با حقوق ثابت است ، در راهنمایی ها و توصیه های خود از افرادی که خود اشتغال و یا دارای شغل آزاد می باشند و لذا دارای درآمد ثابتی نیستند نیز بنویسید .
  سپاس

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   چشم
   با توجه به اینکه دو تا نیمچه سرمایه گذاری هم کرده ام و اطرافیانی با شغل آزاد هم دارم سعی می کنم با درک این قشر، در این مورد هم بنویسم.

 6. reza گفت:

  سلام.ازمطالب بسیار خوبتان تشکر میکنم

 7. رضا گفت:

  سلام جناب جواد آقای محبی دوست گرامی ممنون از لطف و زحمات شما

  واقعا از مطالب ارزشمندتون استفاده برده و بهره وافی و کافی را می برم و در اختیار دوستان هم میگذارم

  این تلاش شما را سپاسگزارم

  امیدوارم یتوانم زحمات شما را در سفر شما به یزد جبران کنم

  ارادتمند وکیل هلال احمر یزد – داروخانه

 8. مهرداد گفت:

  با سلام جناب اقای محبی ممنون از مطلب بسیار آموزنده تون!!

  خواهشمندم حتما در مورد کسانی که کار آزاد دارند هم بنویسید که چگونه میتوانند ماهینانه همین پسن انداز را داشته باشند.

  با تشکر

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   چشم
   من خودم حقوق بگیرم ولی سعی می کنم که با توجه به شرایط ایران یاد بگیرم و بنویسم.
   البته انتقال پول به یک حساب که دسترسی فقط از طزیق دفترچه امکان پذیر است را می توان در هر صورت انجام داد.

 9. زهرا گفت:

  سلام جناب محبی عزیز
  ممنون از این همه زحمت و تلاش شما. از مطالبتان استفاده زیادی میکنم و دراختیار دوستان هم قرار میدهم.
  من در بانک اقتصاد نوین سپرده ای داشتم با ۲۲ درصد که وقتی یک سال از زمان آن گذشت، گفتند با ۲۰ درصد میتوانم ادامه بدهم.
  فرمودین به شرط بلوکه شدن دو میلیون تومان، از بانک اقتصاد نوین سود روزشمار ۲۱ درصد میگیرید…. این گزینه از طرف بانک به من ارائه نشد )):

 10. محمود گفت:

  جناب محبی یه سوال دا م واوپ اینه که ایا سود روز شمار در همون حساب واریز میشه,وهر چی اضافه بشه به اون مبلغ هم اضافه میشه.مپظورم به ره مرکب هست

 11. حمید گفت:

  درود به شما انسان بخشنده.جناب محبی میشه فرق سپرده گذاری گنجینه سپهر رو با سپرده گذاری روز شمار بانکهای دیگه برام شرح بدید.و اینکه در صورتی که توانایی پنجاه میلیون سرمایه اولیه با واریری ماهیانه یک میلیون تومان به صورت پس انداز رو داشته باشیم.چه سرمایه گذاری پیشنهاد میدید.بیمه؟سپرده بانکی مرکب.اوراق و سهام.یا ملکی کوچک در شهرستان با وجود رکود فعلی ملک.سپاس گذار خواهم بود تجربه خودتونو در اختیارم بزارید.ممنون.در پناه خدا

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   سلام
   گنجینه سپهر طرحی است که شما بایستی به صورت منظم مبلغی را پس انداز کنید و این پس اندازها و مبلغ اولیه، در اثر سود مرکب شروع به زاد و ولد می کنند. تفاوت آن نسبت به حساب روزشمار این است که در این طرح شما مجبور پس انداز ماهیانه طبق یک برنامه خاص هستید اما در حساب عادی، پس انداز ماهیانه انضباط بالایی را می خواهد.
   در مواردی با ریسک کم، من بیمه عمر را به گنجینه سپهر صادرات ترجیح می دهم به دو دلیل:
   ۱- پرداخت خسارت در صورت فوت (با این سیستم رانندگی و سلامت و تغذیه، همه ما هر روز شانس مردن داریم 🙂 )
   ۲- پوششهای متعدد دیگر بیمه عمر و به ویژه معاف از مالیات بودن. (شما می دانید سپرده های بانکی با مبلغ بالا، در صورت فوت صاحب حساب، مشمول ۳۵ درصد مالیات می شوند؟)

   البته به نظر من فارغ از سرمایه گذاری، داشتن بیمه عمر واجب است ولی از شرکتهای معتبر که بانکهای معتبری پشت سر آنهاست، بیمه بخرید تا خدای نکرده دچار مشکلات زیان دیدگان بیمه توسعه نشوید.
   پس از این موارد به قسمت پر ریسک می رسیم.
   بورس که من خودم نه وقت و نه حوصله وارد شدن به آن را دارم
   صندوقهای سرمایه گذاری که می تواند گزینه های خوبی باشد. می توانید از این آدرس اطلاعات بیشتری کسب کنید
   http://www.fipiran.com/Fund
   و مسکن
   من هیچ قدرت پیش بینی اقتصادی ندارم ولی به نظرم الان زمان مناسبی برای خرید مسکن است. از الان تا پایان سال.
   البته باید به این نکته هم توجه داشت که ملک یا زمینی خریداری شود که هم ظرفیت افزایش قیمت داشته و هم امکان رشد داشته باشد.

   به نظر من سرمایه گذاری یعنی دید بلند مدت. حداقل ده سال.
   من روشهای نوسان گیری، خرید و فروش سکه و دلار و بورس بازی را نه بلد هستم و نه علاقه ای به یادگیری دارم.

   امیدوارم نظرات من برای شما مفید واقع شده و در پایان چیزی غیرمنطقی اما کارساز را بگویم

   ببینید دلتان با انجام کدام کار است، حتما کار درستی است.

   شاد و موفق باشید.

 12. حمید گفت:

  ممنونم حناب آقای محبی عزیز.از راهنمایی های جنابعالی استفاده نمودم.فقط جسارتا در بیمه عمر در سن من یعنی ۳۵ سال شما از دید خودتون فقظ به عنوان یک نظر صلاح میدونید به عنوان یک اینده نگری ده تا بیست ساله به این شکل سرمایه گذاری در بیمه عمر سرمایه گذاری کنم با حداقل سرمایه فوت بیشتر فقط سرمایه گداری با مبلغ پیش حدود مثال چهل میلیون و ماهی پانصد هزار تومان و به نسبت تورم سالیانه به آن اضافه کنم.و آیا نسبت به تورم فعلی و سیاست های اتخاذ شده جامعه ما با یک نگاه به اینده کشور این راه میتونه سرمایه گذاری خوبی با بازده خوبی باشه و اگر اینظور است شما کدام بیمه با پشتیبان قوی و سهامداران بزرگ را از دید خودتون معرفب میکنید؟که در هر حال هیچ اتفاقی روی سرمایه اینجانب تاثیر نزاره و ورشکستگی ایجاد نکنه حتی محتاطانه بگم تغییر نظام یا انقلاب یا جنگ یا هر چیزی چون با اوضاع خاورمیانه و سیاستهای بزرگ کارتلهای سیاسی و اقتصادی جهان نمیتوان وضعیت سیاسی کشور را برای اینده دقیق ترسیم کرد به هرحال مبلغی که عرض کردم مثال بود اگر شما تجربهای ارزشمندتونو در اختیار بنده بزارید هدف من یک سرمایه گذاری بلند مدته حتی دویست میلیون برای بیمه به عنوان پیش پرداخت.ممنون میشم روشنگری بیشتری از تجربهاتون برای من ایجاد کنید ببخشید مصدع اوقاتتون شدم.من مدتهای مدیدیست سایت شمارو مظالعه میکنم و کامنت دومو براتون گذاشتم.سپاس قربان

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   سلام
   با مشخصه های که از امنیت ذکر کردید تنها یک جا برای گذاشتن پولهای شما می ماند و آن هم بانک ملی است. 🙂

   هر سرمایه گذاری یک ریسک به همراه دارد و شما باید ببینید چه انتظاری از سرمایه گذاری دارید و ریسک پذیری شما چقدر است.
   من مشاور رسمی امور مالی نیستم و به دلیل شناخت کمی که با توجه به نوشته های شما از شما دارم تنها می توانم بگویم که اگر به جای شما بودم چه می کردم.

   بیمه عمر دو وجه دارد:
   ۱- محافظت از افراد تحت کفالت در اثر فوت و از کارافتادگی
   ۲- سرمایه گذاری بهتر از بانک با توجه به نرخ سود و معاف بودن از مالیات

   قدرت هر سرمایه گذاری با سود مرکب هم در جمع آوری مبالغ کوچک است.

   اگر میزان پول نقد شما زیاد و در حد دویست میلیون تومان است به نظر من حتما به دنبال خرید ملک باشید. قطعا قیمتها افزایش خواهد یافت ولی مکانی را پیدا کنید که تازه وارد حوزه ساخت و ساز شده و رشد آن چنانی نکرده است.
   برای خود برنامه ای بریزید که کجا می توانید این ملک یا زمین را پیدا کنید.
   اگر قرار است ده یا بیست سال سرمایه گذاری کنید (که کار بسیار عاقلانه ای است) تصور کنید ملکی که هم اکنون دویست میلیون تومان خرید کنید، ۱۰ سال دیگر به چه قیمتی خواهد رسید.

   حتی با وجود رکود در بازار مسکن، قیمت متوسط یک متر مربع آپارتمان در تهران، ۶ برابر سال ۸۴ شده است. در این حالت شما می توانید ۵۰۰ هزار تومان ماهیانه اجاره هم گرفته باشید
   اما اگر سود ۲۰ درصدی هم از بیمه بگیرید پس از ۱۰ سال پول شما ۵.۷ برابر خواهد شد که باید ماهی ۵۰۰ هزار تومان هم بدهید.

   با این تفاسیر و با دید بلند مدت و با این میزان سرمایه، ملک بهترین گزینه است. حتی اگر بتوانید مناطقی که احتمال رشد در آینده دارند و یا ملک تجاری و اداری تهیه کنید که چند برابر شدن سرمایه بسیار بیشتر خواهد بود و ریسک هایی که فرمودید هم شامل آن نخواهد شد.

   امیدوارم توضیحات مفید واقع شود.

 13. حمید گفت:

  سپاسگذارم از وقتی که گذاشتید و راهنمایی شما دوست عزیز…

 14. حسام گفت:

  سلام جناب محبی
  نرخ سود بیمه عمر مرکب و روزشماره؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید