چگونه می‌توان برای رسیدن به استقلال مالی پرواز کرد؟ البته بین ربع‌دایره‌ها!

من هم هنوز به استقلال مالی نرسیده‌ام و قسمت عمده درآمد من هم مانند بسیاری از شما، از راه حقوق بگیری به دست می‌آید.

بسیاری از ما اجاره می‌دهیم، وام مسکن داریم، گاهی مسافرت می‌رویم. اما مسائل مالی بی‌انتهایی داریم که انگار باید در اثر یک اتفاق ویژه حل شوند.

یک اتفاق ویژه مانند برنده شدن در یک قرعه‌کشی، دریافت یک وام ۵۰ میلیونی قرض الحسنه با بازپرداخت ۳۰ ساله، افزایش شدید حقوق و یا حتی ارث و میراثی ناشناخته.

اگر شما الان در حال خواندن این مقاله هستید قطعا خواهان بهبود وضعیت پولی خود هستید. در این صورت اگر کمی فکر کرده و با خود صادق باشید، حتما به یکی از گزینه‌های بالا و یا چیزی شبیه آنها فکر کرده‌اید.

 

قوانین موفقیت به شکل احمقانه‌ای بدیهی هستند

اکثر ما به ظاهر به قوانین اعتقاد داریم. اینکه استقلال مالی یک شبه اتفاقی نمی‌افتد. اینکه منطقی نیست کسی که ظرف ۱۰ سال پراید خود را به ۲۰۶ تبدیل کرده، ظرف یک سال اپتیما سوار شود، اما باز هم وقتی قرار بر خواستن باشد، خواهان رسیدن به اپتیما در کمتر از یکسال هستیم. بسیاری از افراد در برابر یک برنامه‌ریزی ۳ ساله برای خرید اپتیما مقاومت می‌کنند در حالیکه در پنج سال گذشته نتوانسته‌اند خودرو خود را ارتقا دهند.

در مقاله هفته قبل راجع به این حرف زدیم که چطور می توان با استفاده از نقشه ذهنی به یک ایده خوب در خصوص رسیدن به استقلال مالی رسید. برای آنکه به ادامه بحث بپردازیم باید مبحث جدیدی را شروع کنم.

من سالها پیش کتاب معروف رابرت کیوساکی یا پدر پولدار، پدر بی پول را خواندم. اخیرا فرصتی دست داد تا یکی دیگر از کتابهای او را بخوانم. به نظر من تمام گفته‌های کیوساکی در دو مبحث کلی خلاصه می‌شود:
۱- خرید دارایی به جای بدهی
۲- چهار ربع دایره ثروت

نوشته‌های کیوساکی در خصوص چهار ربع دایره برای کسی که خواهان رسیدن به آزادی مالی است، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. هر چند به نظر من کتابهای او کمبود تاکتیک‌های اجرایی و عملیاتی دارد ولی چراغ راه رسیدن به آزادی مالی در زمان کوتاه را روشن می‌کند.

 

چهار ربع دایره ثروت

 

 

داستان غم‌انگیز ما و استقلال مالی

همانطور که پیش از این گفته‌ام، شما می‌توانید با پس‌انداز درصدی از درآمد خود و استفاده از قانون سود مرکب، ضرف چند سال به استقلال مالی برسید. در کارگاه نقشه راه زندگی من و پول راجع به این روش صحبت کرده و فایل محاسباتی آن را هم تهیه کرده‌ام که ظرف یکی دو روز آینده می‌توانید آن را تهیه کنید.

اما راه سریع‌تری نیز برای رسیدن به استقلال مالی وجود دارد. مهاجرت

در تمام طول تاریخ، مهاجرت منجر به رشد و ارتقای ملت‌ها و افراد شده است. شما اگر خواهان رشد سریع‌تر در وضعیت مالی خود و رسیدن به استقلال مالی هستید، باید از نیم دایره سمت چپ به نیم دایره سمت راست مهاجرت کنید.

رابرت کیوساکی این چهار ربع دایره را به شکل زیر تقسیم کرده است:

۱- کارمند یا حقوق بگیر
۲- متخصص یا به قول خودمان شغل آزاد که البته شامل پزشکان و وکلا و مغازه دار و .. می شود. به بیان دیگر تمام افرادی که بابت حضور مستقیم خود پول دریافت می کنند
۳- صاحب کسب و کار که کسب و کاری را برای خودش راه انداخته و از طریق فروش محصول و یا خدمات کسب درآمد می‌کند
۴- سرمایه گذار که عواید ناشی از درآمد را در بورس در مسکن و یا در شرکت خودش سرمایه گذاری می کند. سود ناشی از این سرمایه‌گذاری‌ها بیش از مخارج زندگی اوست.

 

آیا شما هم دوست دارید به یک سرمایه‌دار تبدیل شوید؟

طبعا همانطور که شما می دانید، هدف بسیاری از انسانها رسیدن به وضعیت سرمایه دار/سرمایه گذار است. یعنی وضعیتی که سود ناشی از کل سرمایه گذاری های شما بیش از درآمد شما شده و به آزادی از پول و زمان و مکان و یا استقلال مالی می‌رسید. اما گذر و انتقال از هر کدام از این ربع دایره ها نیاز به یک سری مقدمات و فعالیت ها دارد. نکته مهمی که وجود دارد این است که شخصی که در در کدام از این قسمت ها وجود دارد چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ فعالیتهایی که انجام می دهد با افراد دیگر متفاوت است. اما راز رسیدن به آزادی مالی، مهاجرت از نیم دایره سمت چپ، به ربع دایره کسب و کار است.

تفاوت نیم دایره چپ با ربع دایره سرمایه‌گذاری در این است که صاحب کسب و کار افراد با استعدادی را استخدام کرده که کارهای او را انجام می‌دهند. این نکته بسیار کلیدی است که بسیاری از افراد حاضر به قبول و یا اجرای آن نیستند. آنها دوست دارند که باهوش‌ترین فرد اتاق باشند.
شما اگر خواهان رسیدن به آزادی مالی پیش از ۷۰ سالگی هستید، چاره‌ای به جز تبدیل شدن به یک صاحب کسب و کار ندارید.

شما چقدر خود را در حالی که صاحب یک کسب و کار هستید می بینید؟

ترس همیشگی خود من از راه اندازی کسب و کار این بوده که من صاحب شغلی هستم که سالها در آن کار کرده ام. کم و بیش به فوت و فن آن وارد هستم. یک درآمد نسبتا ثابت دارم. حتی اگر کار زیادی هم انجام ندهم باز زندگی می چرخد. من چه ایده و چه سرمایه ای دارم که بتوانم با آن صاحب یک کسب و کار شوم؟

به نظر من و بر خلاف نظر تمامی اساتید انگیزشی وقانون جذبی، ثروتمند شدن کار ساده ای نیست.همین که شما کار فعلی خود را تغییر داده و از شرکتی به شرکت دیگری بروید (حرکت در ربع دایره کارمندی) هم کار ساده‌ای نیست چه برسد به اینکه قرار به راه‌اندازی کسب و کار و یا کنار گذاشتن شغل باشد.

اما برای  مهاجرت به سمت استقلال مالی، می‌توان مراحل را به شکل گام به گام انجام داد. که البته شروع آن وقت‌گیر است. نیاز به انرژی ذهنی بالایی دارد، برخی از عادتها باید تغییر کنند و دقیقا مانند شروع حرکت یک لوکوموتیو ذغال‌سنگی، ناامیدکننده است. این تصمیمی است که باید گرفته شده و شروع کنید. برای کمک به شروع کار می‌توانید مقاله‌های زیر را مطالعه کنید.

اما اگر قصد ساخت سیستمی برای رسیدن به استقلال مالی را دارید، به تمرین هفته قبل برمی‌گردیم:

فرض کنید که پس از انجام تمرین هفته قبل، به ایده‌هایی رسیده‌اید. این ایده‌ها شامل فعالیت‌هایی است که حسابی شما را مشغول کرده و یا برای شما انرژی بخش است. مثلا فرض کنید که شما کارمند بانک هستید ولی کاری که از آن بیشترین لذت را می برید کوهنوردی است. این کار هم انرژی شما را بالا برده و هم این که در هنگام انجام آن از دنیا جدا شده و غرق در کوهنوردی می شوید. اجازه دهید تا تمرین گفته شده در مقاله قبل برای تولید یک نقشه ذهنی را روی آن پیاده کنیم.

برای این کار ابتدا ایده مرکزی را نوشته و سپس در یک زمان محدود تا چهار لایه در اطراف آن پیشروی کنید. با این کار ذهن شما آزاد شده و ایده های زیادی به سراغ شما خواهد آمد. نقشه زیر به عنوان نمونه و با نرم‌افزار XMIND تهیه شده است. اما توصیه من این است که با استفاده از قلم و کاغذ این کار را انجام دهید. چون هم تمرکز و هم سرعت نوشتن شما بالاتر خواهد بود.

نقشه ذهنی برای مدل کسب و کار

برای دیدن تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

اکنون از بیرونی ترین لایه سه تا پنج واژه را انتخاب کرده و با ترکیب آنها یک ایده کسب و کار به دست آورید.
مثلا واژه‌های زیر انتخاب شده‌اند:
تور کوهنوردی
عکاسی ازغروب
آنلاین
لذت

و با ترکیب این واژه‌ها ایده زیر به دست می‌آید:

دانشنامه آنلاین یک کوهنوردی لذت بخش

افراد زیادی خواهان یک تجربه کوهنوردی لذت‌بخش هستند، بسیاری از آنها آرزوی صعود به دماوند را دارند و البته اگر شما کوهنورد حرفه‌ای باشید، تجربه‌های بی‌نظیری را از کوهنوردی دارید که افراد زیادی مشتاق تجربه آنها هستند. اما همین افراد صعود به قله هایی مانند دماوند و دنا را برای خود غیر ممکن می دانند.

شما می توانید برای آنها برنامه های حضوری و غیر حضوری آمادگی صعود برگزار کنید. به نظر من استقبال از یک دوره سه مرحله‌ای برای صعود به دماوند بسیار جذاب و پرطرفدار خواهد شد.
شما می توانید با استفاده از تجارب و دانش خود تور عکاسی برگزار کنید. (البته اگر خودتان سررشته‌ای در عکاسی دارید)
شما می توانید شناسناه صعود لذت بخش برای کوههای مختلف ایران را تهیه کنید.
و هزران ایده دیگر

نکته مهم اینکه آینده انسان دستخوش تغییرات زیادی در آینده است. همانطور که شاید بارها از من شنیده اید هر برنامه ریزی دقیقی محکوم به شکست است. اما این بازی قرار است وارد فاز جدید و جذابی شود.

 

لطفا تمرین امروز را برای دو حالت زیر انجام دهید و سعی کنید که کل تهیه نقشه ذهنی را در زمان کمی مثلا ۶ یا ۷ دقیقه و به وسیله قلم و خودکار انجام دهید:
۱- کاری که به شدت شما را مشغول کرده و یا با انجام آن به حالت شناوری رسیده و زمان را فراموش می کنید
۲- کاری که بیشتری انرپی فیزیکی و ذهنی را به شما می دهد

اصل داستان را که فراموش نکرده‌اید؟ هدف گام گذاشتن در ربع دایره کسب و کار است. برای موفقیت در این ربع دایره تمرین بالا را انجام داده و ایده‌ها سوالات و تجربه‌های خود را زیر همین مقاله بنویسید.

 

ضمنا این مقاله موجب رخداد اتفاقات خوبی در زندگی شما خواهد شد، اگر فکر می‌کنید که این مقاله برای دوستان شما مفید است آن را برای دیگران ایمیل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
  • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
  • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
  • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
  • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
  • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
  • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید