قسمت دوم از سری مقاله‌های استراتژی موفقیت مالی: اهداف دروازه موفقیت مالی هستند

3cbcdfe1-91c4-4220-98c5-6b502bab0229

 

یکی از منابع بسیار خوب من درزمینهٔ مدیریت مالی شخصی، وبلاگ به‌آرامی ثروتمند شوید است. نویسنده اصلی این وبلاگ مقاله‌های بسیار مفیدی را می‌نویسد و در یک سری شامل چهارده مقاله، تفکر موجود در وبلاگ خودش را شرح داده است. قصد دارم این چهارده مقاله را به ترتیب ترجمه کرده و در یک ریال منتشر کنم.

طبق معمول برای درک بیشتر نوشته‌ها هر جا که حس کنم بومی‌سازی منظور نویسنده، به فهم بهتر آن برای یک فارسی‌زبان کمک می‌کند، تغییرات جزئی در آن داده‌ام.

 نوشته اول، پول بیش از آنکه عدد و رقم باشد، یک فرآیند ذهنی است.

نوشته دوم، اهداف دروازه موفقیت مالی هستند.

 

دیروز برای اولین بار در یک ماراتن شرکت کردم. همه‌چیز دقیقاً طبق برنامه‌ریزی پیش نرفت ولی از خط پایان گذشتم.

 

به‌جای دویدن، ۴۲ کیلومتر راه رفتم. برخی ممکن است آن را شکست بپندارند ولی ازنظر من این‌طور نیست. من هیجان‌زده‌ام که نهایتاً و در سن ۴۰ سالگی به یکی از اهداف بلندمدت زندگی‌ام رسیدم.

 

البته امیدوار بودم که تمام‌مسیر را با دویدن طی کنم اما در دو سال گذشته، آسیب‌هایی به من واردشده بود که نتوانستم این کار را انجام دهم. در عوض، ماراتن پرتلند را در ۶ ساعت و ۵۴ دقیقه قدم زدم. کریس گولیبو ۱۵ کیلومتر اول را با من قدم زد و مک از وبلاگ ” به‌آرامی به‌تناسب اندام برسید” در ۱۴ کیلومتر انتهایی به من ملحق شد. اگرچه آن‌طور که قصد داشتم اتفاق نیفتاد ولی من به هدفم رسیدم.

 

تجربه من در ماراتن چه ربطی به امور مالی شخصی دارد؟

بسیار مرتبط است. سفر ما برای رسیدن به موفقیت مالی، نه یک مسابقه دو سرعت، بلکه یک ماراتن است. اگر شروع نکنید هیچ‌وقت به پایان نخواهید رسید و برای رسیدن به خط پایان، نیاز به یک هدف‌دارید.

 

اهداف آجرهای ساختمان موفقیت هستند.

 

پیش‌ازاین نسبت به اهداف اشتیاقی نداشتم. هدف‌گذاری کرده اما هیچ‌وقت به آن‌ها نمی‌رسیدم. آن‌ها خیلی دور از دسترس به نظر می‌رسیدند، رسیدن به آن‌ها، خیلی سخت بود. پس از گذشت چند ماه، کاملاً جذابیت خود را از دست می‌دادند. پس‌دست از هدف‌گذاری برداشته و زندگی‌ام را بدون مقصد ادامه دادم.

 

پس‌ازآن خودم را همچون فردی شکست‌خورده می‌دیدم. نویسندگی را دوست داشته اما به‌ندرت می‌نوشتم. قصدم بازنشستگی زودهنگام بود اما در قرض فرورفته بودم. می‌خواستم اندامی متناسب داشته باشم اما هرسال چاق‌تر می‌شدم.

 

بدون هدف در زندگی سرگردان بودم.

 

در چند سال گذشته به این نتیجه رسیده‌ام که اهداف، آجرهای ساختمان موفقیت هستند. اهداف راستا را مشخص می‌کنند. به شما کمک کرده که فرمان زندگی را به سمت چیزهایی بچرخانید که برای شما مهم‌تر هستند.

 

از زمان شروع به نوشتن در این وبلاگ، اهداف مالی گوناگونی گذاشته‌ام. تقریباً در هر زمینه‌ای یا به انتظارات خودم رسیده یا حتی فراتر رفته‌ام و بیشتر اوقات مسیر، طولانی بود. مثلاً:

 

 • هدف من این بود که تمام بدهی‌های خودم را به‌جز وام مسکن، ظرف پنج سال تسویه کنم و تمام ۳۵۰۰۰ دلار بدهی‌ام را ظرف ۳۹ ماه پرداخت کردم.

 

 • هدفم این بود که در عرض یک سال، یک حساب اضطراری ۱۰۰۰۰ دلاری بسازم اما در این مدت حسابی ۲۰۰۰۰ دلاری ساختم.

 

 

 • تصمیم گرفتم که ماهیانه ۱۰۰۰ دلار از وبلاگم درآمد داشته باشم ولی آن‌قدر درآمدم رشد کرد که از شغلم استعفا داده و به یک وبلاگ نویس تمام‌وقت تبدیل شدم.

 

 

تنظیم این اهداف کافی نبود.

 

باید روی آن‌ها کار می‌کردم و گاهی اوقات کار سخت می‌شد. اما بدون هدف‌گذاری اولیه نمی‌توانستم به اهداف خود، برسم و احتمالاً هنوز بی‌هدف و جهت، در بیابان مشکلات مالی سرگردان بودم. هنوز در شرکتی کارکرده و عمیقاً در قرض فرورفته و تمام حقوقم را خرج می‌کردم. و همچنان منتظر بهتر شدن شرایط بودم.

 

قدرت قصد و نیت.

 

در ۱۹۵۱ ویلیام موری این مطلب را در مورد نوشتن و پیگیری اهداف نوشته است:

 

تا زمانی که تعهدی نباشد، برای برگشت به شرایط قبلی دودل هستید. تمام اعمال شما بایستی متوجه یک‌چیز باشد. غفلت از آن ایده‌ها را از بین می‌برد. لحظه‌ای که متعهد می‌شوید، مشیت الهی هم به راه می‌افتد.

 

همه‌چیز برای موفقیت دست‌به‌دست هم می‌دهد. از زمانی که تصمیم گرفته شود جریانی از اتفاقات رخ خواهد داد و رخدادهای پیش‌بینی‌نشده‌ای می‌آیند.

 

این گفته گوته شایسته احترام است:

 

رویای هر کاری را داری، شروع کن. شجاعت شما هم نبوغ دارد، هم قدرت و هم جادو.

 

من این گفته را تجربه کرده‌ام. با آنچه از قانون جذب گفته می‌شود، زیاد موافق نیستم اما عقیده دارم که اگر خود را تمام و کمال وقف رسیدن به هدفی کنید، شانس‌های غیرمنتظره و فرصت‌های بی‌شمار پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

 

جاده ثروت با اهداف سنگفرش شده است.

 

تنظیم اهداف مالی با سایر اهداف فرقی ندارد. مهم این است که آن را جدی بگیرید. پیشنهاد من استفاده از این تکنیک‌ها و نکته‌ها برای تنظیم اهداف مالی است:

 

 • آنچه برای شما مهم است را مشخص کنید. پول شادی نمی‌آورد بلکه منبع شادی، تعقیب اهداف و تجربه‌هایی در راستای ارزش‌های شخصی شما هستند که موجب شادی می‌شوند. چطور می‌توان مطمئن شد که مخارج، در راستای ارزش‌های شماست؟ جرج کیندر سه سؤال مطرح کرده که پاسخ به آن‌ها، شفافی خواسته‌های من را روشن کرد.

در اینجا برای شما دوستان عزیز یک ریال، خلاصه‌ای ازنظر جرج کیندر آورده می‌شود:

 

 1. فرض کنید که در وضعیت مالی مناسبی هستید و آن‌قدر پول‌دارید که نیازهای کنونی و آینده شما برآورده می‌شود. در این حال زندگی‌تان را چگونه می‌گذرانید؟ آیا چیزی را تغییر می‌دهید؟ هر چیز به ذهنتان آمد بنویسید. یک زندگی را شرح دهید که کامل و غنی است.
 2. حالا فرض کنید دکتر خود را دیده و به شما می‌گوید که پنج تا ده سال از زندگی شما باقیمانده است. هیچ حسی از بیماری ندارید ولی لحظه مرگ نیز برای شما نامشخص است. در این زمان باقیمانده چه‌کار می‌کنید؟ آیا زندگی خود را تغییر داده و چطور این کار را می‌کنید؟ (در این سؤال فرض نمی‌شود که بی‌نهایت پول‌دارید)
 3. نهایتاً دکتر با شما تماس گرفته و شوکی به شما وارد می‌شود. تنها ۲۴ ساعت از زندگی شما باقیمانده است. چه احساساتی پس از دانستن مرگی چنین نزدیک، در شما به وجود می‌آید؟ از خودتان بپرسید: چه چیزی را ازدست‌داده‌اید؟ به چه کسی نتوانستید تبدیل شوید؟ چه‌کاری را نتوانستید انجام دهید؟

 

طبق نظر کیندر، سؤال سوم منجر به پاسخ‌هایی می‌شود که در پنج دسته کلی می‌گنجد:

 

 1. خانواده و روابط. ۹۰ درصد پاسخ‌ها شامل خانواده و روابط هستند.
 2. معنا در زندگی. بسیاری از پاسخ‌ها در مورد یک زندگی معنادار است.
 3. به انجام رساندن کاری. شگفت آنکه بسیاری از پاسخ‌ها مربوط به آرزویی است که باید انجام دهید.
 4. جبران. بازگشت به جامعه و ایجاد یک اثر مثبت
 5. درصدی از پاسخ‌ها (نه به‌اندازه سه پاسخ اول) مربوط به بودن درجایی در طبیعت و مکانی متفاوت است.

 

 

 • مانند رانندگی بیشتر به جلو نگاه کنید تا پشت سر. اهداف خود را بر اساس آینده تنظیم کنید. آنچه می‌خواهید انجام دهید نه آنجایی که بوده‌اید. خارج از محدوده فکر کنید. از شکست‌های گذشته نترسیده و نگرانی خود را صرف کاری کنید که قرار است انجام دهید.

 

 • در هر زمان یک گام. قطعاً می‌دانید که اهداف بزرگ باید به اجزای کوچک‌تری تقسیم شوند. اگر زیاده از حد روی تصویر بزرگ تمرکز کنید انرژی شما به‌سرعت تحلیل می‌رود. فیل را باید لقمه‌لقمه خورد.

 

 • اهداف را پیش چشم خود داشته باشید. آن‌ها را فراموش نکرده و در مراسم‌های هفتگی و یا ماهیانه به سراغ آن‌ها رفته و پیشرفت خود را اندازه بگیرید. اگر نیاز به بازنگری دارند این کار را انجام دهید.

 

 • یک شریک قابل‌اعتماد پیدا کنید. اگر فردی با دغدغه‌های مشترک را پیداکرده که به او اعتماد دارید، سرعت پیشرفت شما بیشتر می‌شود. همسر، خواهر، برادر یا یک دوست خوب. اهداف خود را با او به اشتراک گذاشته و پیشرفت یکدیگر را بازبینی کنید.

 

 • صبور باشید. رفتن به سمت هدف، به‌ویژه در آغاز، کند به نظر می‌رسد. اما در طی زمان شتاب خواهد گرفت. کارها آسان‌تر شده و تکنیک‌های جدیدی یاد می‌گیرید. ممکن است از منابع غیرقابل‌انتظار حمایتی دریافت کنید و تمام این چیزها به موفقیت شما شتاب بیشتری می‌بخشد.

 

 • اجازه ندهید درجا زدن انرژی شمارا بگیرد. مشاهده اهداف عقیم، بسیار مأیوس‌کننده هستند. در این زمان‌ها تسلیم نشده و ادامه دهید.

 

فکر کنم کریس این موضوع را دیروز و در هنگام ماراتن گفت. ۴.۵ کیلومتر را دویده بودیم که کریس گفت:

باید ابتدا اهداف را تعیین کرده و سپس مخارج را در اطراف آن شکل دهید. اگر ارزش‌های شما (مربوط به خودتان نه کس دیگری)، مشخص باشد، رسیدن به دستاوردهایی که شادی را به زندگی‌تان وارد می‌کند روزافزون خواهد شد.

 

پی‌نوشت: اگر خواننده نوشته‌های من در یک ریال هستید حتماً نوشته‌هایی در مذمت هدف‌گذاری را در اینجا و یا در کتاب روان همچو آب خوانده‌اید. در ظاهر این نوشته‌ها باهم در تناقض هستند ولی به نظر من این‌طور نیست. خود من مخالف نوشتن ده هدف برای یک سال و پیگیری و جذب آن‌ها هستم. بلکه باید آن هدف مهم، آن کار مهمی را که در راستای ارزش‌هایم هست را کشف کنم. روی آن متمرکز شوم و عادت‌هایی را برای اجرای آن در خودم نهادینه کنم و از همه مهم‌تر اینکه هر هفته و هرماه یک جلسه بازنگری داشته باشم که آیا به هدف پر کردن حساب اضطراری خود در یک سال نزدیک شده‌ام یا نه.

در این مورد بیشتر خواهم نوشت و با توجه به اهمیت آن، دریکی از برنامه‌های پیش روی باشگاه یک ریال، با جزییات و ارائه روش‌های عملی به آن خواهم پرداخت. برای ثبت‌نام در باشگاه یک ریال و دریافت اطلاعات کاربردی مدیریت پول و زندگی از طریق لینک زیر ثبت‌نام کنید.

 

باشگاه توانمندی مالی یک ریال

3 دیدگاه ها

 1. واقعا مقاله بی نظیری بود.
  مقالات بلند در فضای مجازی طرفداران زیادی ندارن اما این مقاله تازه وقتی به قسمت پی نوشت رسیدم فهمیدم بهترین قسمتش در انتهای مقاله جاسازی شده.
  متشکر از شما

 2. شیدا گفت:

  ممنون از مقاله تون . برای من خوندن این مطالب خیلی عالی و به موقع بود …
  موفق باشین

 3. سایت ساز گفت:

  مقاله خیلی خوب و جالبی بود
  ممنون از سایت قشنگتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید