شما چقدر لیاقت فرماندهی بر زندگی پولی خود رادارید و چگونه می‌توانید از یک گروهبان به ژنرال چهارستاره تبدیل شوید؟

اگر زندگی را عرصه‌ای ببینیم که منتظر تصمیم‌های ماست، آن‌گاه نیاز به افزایش مهرات‌های فرماندهی را حس خواهیم کرد. سوال این است که آیا می خواهید فرمانده زندگی خود باشید یا می‌خواهید آن را به قضا و قدر و لطف فرماندهان دیگر واگذار کنید.

هرکدام از ما برای گرفتن دیپلم، ۱۶۳۲۰ ساعت آموزش می‌بینیم. دوازده سال تحصیل برای رسیدن به نقطه‌ای که به‌خودی‌خود هیچ ارزشی ندارد و به معنای واقعی کلمه به هیچ دردی نمی‌خورد. تنها مجوزی است برای اینکه کنکور دهیم.

در همین روند، هزینه‌های آموزش مستقیم و غیرمستقیم، از مهدکودک تا کنکور و پس‌ازآن در دانشگاه، یکی از بزرگ‌ترین تاراج کننده‌های جیب والدین است.

اما اگر در کنار خانواده و مدرسه و البته به‌صورت خودجوش مهارتی را نیاموخته باشید، عملاً هیچ‌چیز بلد نیستید فارغ از اینکه چه مدرکی را به دست آورده‌اید. البته منظور من حل مسائل فیزیک و ریاضی نیست بلکه مهارت‌هایی است که باید با آن‌ها کار و زندگی کرد.

اما سؤال مطرح این است که آیا برای رسیدن به موفقیت، نیازمند آموزش هستیم؟

موفقیت را می‌توان هر دستاوردی در هر زمینه‌ای از زندگی نام برد. مثلاً رسیدن به شغل خوب، داشتن اندامی متناسب، یک رابطه خوب و کامل و یا استقلال مالی.

بسیاری از ما چه در مقام دانشجو و یا در مقام پدر و مادری که نسبت به فرزندش احساس مسئولیت دارد به‌راحتی برای افزایش مهارت‌های ریاضی و فیزیک و کنکور پول خرج می‌کنیم و انگار که کارمان تمام‌شده ولی آموزش مهارت‌های بسیار اساسی زندگی را جدی نمی‌گیریم. چه برای خودمان و چه فرزندان.

به نظر من ما برای رسیدن به موفقیت، نیاز به آموزش داریم اما نه آموزشی که الفبای کار را به ما یاد بدهد. شاید نیاز به یادگیری تکنیک‌ها داشته باشیم که داریم اما کسب مهارت‌های مهم زندگی مانند تشخیص اینکه از زندگی چه می‌خواهیم، نقشی به‌مراتب مهم‌تر و مفیدتر برای ما دارد.

به نظرم ما و این عمر هفتاد هشتادساله که در اختیارمان قرارگرفته، ماده خامی است که باید حداکثر استفاده را از آن ببریم. منظور من از حداکثر استفاده دویدن به دنبال زندگی نیست بلکه افزایش عرض و کیفیت لحظات است. هرلحظه‌ای از این رفت بی‌بازگشت.

ما معمولاً در سنی به این استفاده بردن فکر می‌کنیم که حداقل یک‌سوم آن تمام‌شده و جا دارد همین‌الان به دوستانی که در ابتدای دهه بیست‌سالگی به دنبال توسعه این مهارت‌های پایه‌ای خود هستند، تبریک بگویم.

اما چگونه می‌توان از زندگی حداکثر بهره را برد؟

 

منظورم از بهره این نیست که هرروز ۴ صبح از خواب بیدار شده و تا آخر شب کارکنیم و تا ۸۵ سالگی هم این کار را ادامه دهیم. هفت روز هفته؛ مانند داستان‌های موفقیتی که در مورد صاحبان بسیاری از صنایع می‌شنویم.

حرف من در مورد مهارت‌های مهم زندگی برای داشتن چشم‌انداز و استراتژی بلندمدت زندگی است. مثلاً بسیاری به دنبال تاکتیک‌ها و تکنیک‌های رسیدن به موفقیت مالی هستند:

 • از چه نرم‌افزار یا اپلیکیشن موبایلی برای ردیابی پول‌های خود استفاده کنیم؟
 • کدام بانک، سود روزشمار بیشتری را می‌دهد؟
 • بین انتخاب شرکت‌های مختلف بیمه عمر مانده‌ام و نیاز به راهنمایی دارم.

به نظرم برای رسیدن به آزادی مالی، دانستن اینکه چه بانکی سود روزشمار بیشتری می‌دهد یا اینکه طبق تحلیل‌ها کدام سهام ممکن است رشد کند در درجه آخر اهمیت قرار دارند.

شاید بپرسید که در راه رسیدن به استقلال مالی، چه چیزی در درجه اول اهمیت است.

 

استراتژی

 

اما استراتژی چیست؟

یک برنامه مدون برای رسیدن به یک یا چند هدف در شرایط نامطمئن.

اجازه دهید که از جنگاوری مثالی را بزنم. فرض کنید که شما فرماندهی یگان نظامی را بر عهده‌دارید که قرار است ظرف چند روز آینده وارد عملیات شود. تعداد نیروهای شما، سطح مهارت آن‌ها و میزان تجهیزات یگان شما مشخص است.

در این فاصله کوتاه مانده تا عملیات:

 • شما نمی‌توانید از کشور دیگری اسلحه بخرید.
 • شما نمی‌توانید تمام سربازان خود را اخراج کرده و افراد جدیدی را استخدام کنید.
 • شما نمی‌توانید به‌سرعت سطح مهارت‌های آن‌ها را بالا ببرید.
 • شما نباید به دنبال تکنیک‌ها باشید

شما با توجه به میزان توانایی‌های لشکر خود، طرحی را می‌ریزید که نسبت به دشمن در وضعیت برتری قرار بگیرید.

این استراتژی است.

حتماً با من موافق هستید که اگر شب پیش از شروع جنگ، به‌جای طراحی راهبرد اجرای عملیات و نحوه چینش نیروها، وقت خود را صرف بالا بردن مهارت تیراندازی افراد کنید، شکست خود را تضمین کرده‌اید.

چگونه می‌توان چنین استراتژی را در زندگی شخصی و مالی خودمان پیاده کنیم؟

 

من اصلاً نمی‌دانم که سربازان من (ریال‌های من) به کجا رفته‌اند.

در چه تله‌هایی گرفتار می‌شوند.

آن‌ها را فراموش کرده‌ام

گاهی اوقات گروهی از آن‌ها را به محل زادوولد (بانک) می‌فرستم و پیش از آنکه سودی را نشان دهند آن‌ها را از محل خارج می‌کنید.

شاید هنوز بسیاری از شما پول‌های خود را ردیابی نمی‌کنید و مخارج خود را نمی‌نویسند. شاید برخی به دنبال افزایش درآمد تا میزانی هستید که نگران خرج کردن پول نباشند اما

آیا

از قانون پارکینسون چیزی شنیده‌اید؟

 

مهم نیست که شما چقدر درآمد دارید، مخارج شما هم به همان میزان رشد کرده تا به آن برسد. 

 

این به معنای دست برداشتن از تلاش برای رسیدن به درآمد بیشتر نیست یا اینکه خودمان را به حقوق ۸۰۰ هزارتومانی عادت دهیم (که نمی‌شود)، بلکه منظور این است که داشتن حساب‌وکتاب را باید یاد بگیریم و بدانیم که سربازانمان کجا هستند.

یک فرمانده بی‌لیاقت، بی‌لیاقت است چه فرمانده گروهان ۱۰۰ نفره باشد و چه لشکر ۱۰۰۰۰ نفره.

و همان‌طور که میدانید، پول یک موجود زنده و احساساتی است و بی‌احترامی را با بی‌احترامی پاسخ می‌دهد. پس فرمانده قابل و خوبی می‌خواهد که تلاش ما باید این باشد که به چنین فرمانده‌ای تبدیل شوید.

چگونه استراتژی شخصی داشته باشیم؟

 

یک فرمانده زمانی می‌تواند یک استراتژی خوب برای نیروهایش طراحی کند که از وضعیت خودش، نیروها، آمادگی آن‌ها و تجهیزاتشان اطلاعات کافی داشته باشد.

او باید بداند که چقدر دارایی دارد، چقدر بدهکار است، ماهیانه یا سالانه چقدر درآمد دارد (قابلیت پول‌سازی او چقدر است) و چقدر از آن را خرج کرده و آیا می‌داند که پول‌های او به کجا رفته‌اند؟

در بحث طراحی استراتژی در زندگی شخصی، بسیاری گام‌های زیر را پیشنهاد می‌کنند:

 • شناخت ارزش‌ها و آنچه برای شما مهم است.
 • به کجا می‌خواهم برسم؟
 • نقطه مطلوب من چه شکلی است و چه تصوری از آن دارم؟
 • گام‌های عملی برای رسیدن به آن نقطه چیست؟

در این موارد چهارگانه، رسیدن به چشم‌انداز، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کتاب‌ها و منابع بشماری وجود دارند و من به آن نمی‌پردازم اما شاید بسیاری از شما نوشته‌های پیشین من را در مذمت هدف‌گذاری خوانده‌اید. اینکه همیشه اوضاع طبق تمایل ما پیش نمی‌رود و بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها شکست می‌خورند و البته الهام‌بخش من برای چنین تفکری نوشته‌های لئو بابوتا ست.

اما این موضوع به معنی یک زندگی بی‌هدف و بی‌برنامه در جمیع جهات زندگی نیست. بلکه تأکید روی این موضوع است که شرایط بشماری ممکن است روی برنامه‌ریزی ما تأثیر بگذارند و ما باید آن‌قدر انعطاف‌پذیر باشیم که بتوانیم از این ناخواسته‌ها به بهترین وجه ممکن بهره برده و شرایط را به نفع خود تغییر دهیم.

اینکه نباید روی جزئیات متمرکز شوید و هر بار که کوچک‌ترین چیزی طبق برنامه شما نبود، برنامه را شکست‌خورده بپندارید. البته روند رسیدن مهم‌تر از مقصد است و شما بارها این مطلب را شنیده‌اید.

پیشنهاد من برای یک استراتژی شخصی چیست؟

 

پیشنهاد من اجرای گام‌به‌گام نه مرحله رسیدن به استقلال مالی است که در کتاب پول یا زندگی شما آورده شده است.

همان‌طور که می‌دانید من این کتاب را ترجمه و تلخیص کردم و قرار بود که به‌صورت مرتب در وبلاگ یک پزشک منتشر شود ولی ظاهراً برای آقای مجیدی ادامه انتشار آن مقدور نبود.

بنابراین تصمیم گرفتم که کار متفاوتی را انجام دهم. زمانی که برای به دست آوردن چیزی پولی را خرج کنیم، ارزش آن برای ما افزایش‌یافته و آن را جدی‌تر می‌گیریم.

اخیراً باشگاهی را به نام باشگاه یک ریال ایجاد کرده‌ام که قرار است در آن به‌تناسب اندام مالی برسید. بلافاصله پس از ثبت‌نام در این باشگاه، دو کتاب رایگان دریافت خواهید کرد که یکی از آن‌ها خلاصه ترجمه پول یا زندگی شماست.

اما خود کتاب به‌تنهایی مهم نیست و قطعاً موجب تغییری در زندگی شما نخواهد شد.

شما حتماً به تجربه دریافته‌اید که خواندن کتاب، دردی را از ما دوا نمی‌کند؛ اما در باشگاه یک ریال تمامی روش‌های گفته‌شده در کتاب و فراتر از آن را تمرین خواهید کرد با هزینه‌ای که از دانستن آن متعجب خواهید شد.

۱۹۹ تومان در روز

البته این قیمت تا انتهای آبان است و با توجه به اینکه دوره از روز اول آذر شروع خواهد شد، از ساعت صفر یکم آذر، تمامی قیمت‌ها دو برابر شده و یک ساعت مشاوره رایگان نیز حذف خواهد شد. دلیل افزایش قیمت دوره هم استقبال خوب شما دوستان تاکنون بوده است که نمی‌توانم خدمات ویژه قول داده‌شده را به همه ارائه دهم.

پس اگر تصمیم جدی برای رسیدن به استقلال مالی دارید این فرصت بی‌نظیر را از دست ندهید.

و

همین امروز ثبت‌نام کنید

ثبت نام در باشگاه یک ریال و آغاز سفر برای رسیدن به استقلال مالی

 پ.ن. در این نوشته فقط از تمثیل استفاده‌شده و نام بردن از سرلشکر و گروهبان، صرفا برای مدیریت پولی شخصی بوده است.

5 دیدگاه ها

 1. aghayee گفت:

  با سلام

  لطفا در مورد دوره بیشتر توضیح دهید

  مدت دوره چقدر است ؟ هزینه کل ان چقدر می شود؟ و چه نوع خدماتی ارائه می گردد؟

  ممنون

 2. سلام وقت بخیر من تازه عضو شدم و آبونمان یکساله جهت استفاده از سایتتان را واریز کردم.

 3. افشین گفت:

  آقای محبی سلام با تشکر از زحمات شما. جالبه که این نوشته یا ترجمه شما در صفحه ۳۷ ضمیمه آخر هفته ۸ بهمن دنیای اقتصاد بدون ذکر منبع چاپ شده است.

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   سلام و ممنون از اطلاع شما

   دو مقاله چاپ شده بود. هر چند که نشر مطالب رایگان یک ریال آزاد است ولی آنها متن نوشته را تغییر داده بودند که حرفه ای نبود.
   چه می شود کرد؟ 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید