چگونه از هدف‌گذاری مرسوم فرار کرده و بنای یک زندگی عالی معمولی را بگذاریم؟

 

personal systems

اسفند گذشته با سال پیش ازآنچه تفاوتی برای شما داشت؟

انتهای فروردین سال ۹۴ چه می‌کردید؟ آیا هنوز آرزوهای ابتدای سال را به خاطر داشتید؟

حالا وضع چطور است؟ به نظر خیلی شبیه پارسال و سال‌های قبل می‌آید این‌طور نیست؟

برای ما که نتوانسته‌ایم به‌صورت سیستماتیک به سمت آنچه می‌خواهیم برویم، یک جلسه برای نوشتن اهداف یا شرکت در یک سمینار یا خواندن یک کتاب کافی نیست. به نظرم برای این کار باید حداقل یک ماه وقت گذاشت و اردیبهشت‌ماه بسیار خوبی است. ازآن‌جهت که از هیجان‌های نوروز فاصله گرفته و می‌توانیم در مورد کارهای کرده و نکرده به خودمان بازخورد بدهیم.

کسانی که می‌خواهند در زندگی به دستاوردهای بزرگی برسند بیش از هر چیز به استراتژی نیاز دارند.

زندگی ما درهرصورت می‌گذرد.

عوامل زیاد و پیچیده درونی و بیرونی روی ما تأثیر می‌گذارند و حتی ناخواسته و نادانسته وارد بازی استراتژیک دیگران می‌شویم. مثلاً الآن که در استخدام فلان شرکت هستیم به‌عنوان یکی از بازیگران بازی استراتژیک مؤسس آن نقشی داریم.

اما کلمه استراتژی هم از آن واژه‌های قلمبه سلمبه ای است که ما را به یاد جنگ و وزارت خارجه و دفاع می‌اندازد. درصورتی‌که به نظر من، داشتن استراتژی شخصی از نان شب هم واجب‌تر است.

همه ما با شرایطی در زندگی روبرو هستیم که تمایل به تغییر آنها داریم. مثلاً رسیدن به‌تناسب اندام یا افزودن به درآمد یا کنترل ولخرجی یا ترک سیگار یا افزایش کیفیت زندگی خانوادگی.

شیوه پرداختن به هرکدام از این موارد و اولویت‌بندی و ایجاد تعادل بین آنها از یک استراتژی موفق شخصی حاصل می‌شود. شما که در حال خواندن این مطلب هستید هم باید به چنین موضوعی فکر کنید چون احتمالاً برای تغییر دادن چیزی در زندگی این نوشته را دنبال کرده‌اید وگرنه موارد بسیار باحال تر و جذاب‌تری در اینترنت وجود دارد تا وقت خود را با آنها بگذرانید.

راز داشتن یک زندگی بسیار عالی معمولی

به نظر من یک زندگی عالی می‌تواند از دید یک ناظر خارجی بسیار معمولی به نظر برسد. مثلاً من هیچ‌وقت دوست ندارم در هیچ زمینه‌ای مشهور شوم، مثل فوتبالیست‌ها یا هنرپیشه‌ها یا نخبه باشم مثل دانشمندان. هرچند زندگی چنین افرادی جذاب به نظر می‌رسد ولی آن‌قدر عوامل خارجی و تصمیم‌گیرنده برای آنها وجود دارد که منجر به داشتن یک کیفیت مطلوب نمی‌شود.

یک زندگی عالی می‌تواند بسیار معمولی باشد، کسی که صبح وقت دارد تا یک ساعت در پارکی ورزش کرده، درآمد کافی دارد تا نگران هزینه‌ها نباشد و وقت کافی دارد تا به آنچه برایش مهم است اختصاص دهد.

زندگی عالی معمولی رازی ندارد بلکه کیفیتی است که بسیاری از شما آن را می‌دانید و یا با گذاشتن دو ساعت وقت در یک صبح جمعه و تفکر در مورد آن می‌توانید این کیفیت را کشف کنید.

نکته مهمی که وجود دارد و اتفاقاً برخلاف باور عمومی رایج است شما قرار نیست برای رسیدن به یک زندگی عالی معمولی هدف‌گذاری کنید. مثلاً طبق قوانین به نظرم قدیمی که قرار بود تمام اهداف خود را با جزییات روشن نوشته و برای رسیدن به آنها اقدام کنیم باید یک سیستم ساده جایگزین کنیم.

مثلاً من ۱۰ کیلوگرم اضافه‌وزن دارم. طبق قوانین هدف‌گذاری باید جمله‌ای مانند این بنویسم:

من در پایان اسفند ۱۳۹۵، ۱۰ کیلوگرم از وزن خود کم می‌کنم. این جمله تمام مشخصات یک هدف خوب را دارد. سپس برای رسیدن به این هدف برنامه‌ریزی کرده و هرروز کاری را انجام می‌دهم.

در اینجا یک مسئله ذهنی قوی وجود دارد.

به‌محض نوشتن چنین هدفی من یک فرد ناکام هستم که به خواسته خود نرسیده‌ام. در طول سال هم تلاش می‌کنم و با استفاده از انگیزه اقداماتی هم می‌کنم ولی در بیشتر مواقع نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد شد. این را همه ما تجربه کرده‌ایم. حتی اگر ۸ کیلوگرم از وزن خودم را هم کم کنم طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده فردی ناکام هستم.

اما دید راهبردی من فارغ از ۱۰ کیلوگرم و اسفند ۹۵ می‌تواند سلامتی باشد. برای سلامتی قطعاً باید غذای خوب خورده و تحرک خودم را افزایش دهم اما کسی که سال‌هاست ورزش نکرده، چطور بدون داشتن تصویری روشن از آینده اقدام کند؟ بدون هدف چطور چنین انگیزه‌ای را به‌دست آورد؟

چرا به انگیزه بیشتر ازآنچه شایسته است بها می‌دهیم؟

شاید بیشترین واژه‌ای که از کارمندان کم‌کار، همسران بی‌حال، والدین خسته و یا چاق‌های همیشه نشسته می‌شنویم، نداشتن انگیزه است.

اما انگیزه چیست؟

 انگیزه یک حالت روحی و جسمی است که در اثر یک رخداد درونی یا بیرونی، سطح انرژی برای مدت محدودی بالا می‌رود. و مسئله اینجاست که این بالاروندگی سقوطی هم در پی خواهد داشت. به دلیل نوسانی بودن آن، پی محکمی نیست که ساختمان زندگی خود را بر اساس آن بنا کنیم.

بهترین استفاده‌ای که می‌توان از انگیزه کرد این است که در اوج آن سیستمی طراحی شود که در زمان افول انگیزه نیز به‌کار خود ادامه دهد. شاید بزرگ‌ترین وظیفه ما در زندگی همین کار باشد.

طراحی سیستمی که در درازمدت منجر به تغییرات بنیادی در زندگی ما خواهد شد. البته نباید منتظر اوج انگیزه ماند تا چنین سیستمی را طراحی کرد و به نظرم بهتر است که همین امروز این کار را انجام دهید.

سیستم سازی شخصی چیست و چرا باید یکی از آن را داشته باشیم؟

سیستم مجموعه‌ای از عادت‌های مفید و مؤثر است که در طول زمان شکل‌گرفته و ما را به آن کیفیت مطلوب می‌رساند.

مثلاً فرض کنید فردی روزانه یک ساعت ورزش می‌کند، یک و نیم ساعت مطالعه می‌کند، کارهای روزانه مهم خود را می‌نویسد، هر هفته و ماه و سال، گذشته را مرور کرده و از شکست‌ها و دستاوردها بازخورد می‌گیرد، به‌صورت منظم و افزایشی پس‌انداز می‌کند، هرسال منبع جدید درآمدی هرچند کوچک برای خود ایجاد می‌کند، هر هفته برای تک‌تک اعضای خانواده به‌صورت خصوصی وقت می‌گذارد، برای کمک به دیگران و طبیعت برنامه دارد و …

چقدر دوست دارید که به‌جای این فرد باشید. به نظرم او یک زندگی عالی معمولی دارد و راز موفقیت او اجرای سیستمی است که به‌مرور عادت‌های مهمی را در او نهادینه کرده است.

در مقاله بعدی به‌صورت مفصل به چگونگی طراحی سیستم خواهم پرداخت اما برای امروز تا هفته آینده وقتی گذاشته و در یک دفترچه یا سررسید یا یک سند ورد، کیفیت‌هایی از زندگی‌تان که نیاز به تغییر یا بهبود دارند را مشخص کنید.

مثلاً سلامتی، شادی، هیجان، اقتصادی

و برای آنها یک اولویت هم در نظر بگیرید. این اولویت هم می‌تواند بنا بر میزان اهمیت آن برای شما باشد و هم شاید با اندیشیدن کشف کنید که دست زدن به کدام کار است که منجر به راه افتادن بقیه واگن‌های زندگی‌تان خواهد شد.

مثلاً برای من مراقبه صبحگاهی منجر به در مدار قرار گرفتن فعالیت‌های دیگرم شده است. شاید برای شما نوشتن سه کار مهم روزانه یا ورزش منظم روزانه و یا خواندن روزانه کتاب باشد.

باکمی فکر و آزمون‌وخطا آن را می‌توانید کشف کنید.

این کار را انجام داده و منتظر مطلب بعدی باشید و اگر فکر می‌کنید این مطلب برای دوستان شما هم مفید است از طریق منوی سمت راست آن را با آنها به اشتراک بگذارید.

16 دیدگاه ها

 1. فلورا اسدی (Flora . Assadi) گفت:

  باسلام.مطلب فوق از جهاتی برایم جالب بود.دو سه مورد آن را نمیدانستم که امشب از شما آموختم.
  با سپاس.

  • داود گفت:

   با سلام و سپاس فراوان باوجود اینکه این متن مثل خیلی از متن های دیگر به نظر می رسد ولی وقتی آن را میخواندم احساسی که به من دست داد متفاوت بود و روحیه تازه ای به من برای دنبال کردن اهدافم داد. الان من یک زندگی عالی معمولی میخوام

 2. حسین گفت:

  با سلامک
  مطلب بسیار عالی بود من خودم هر بار که مطالب جدید را می خوانم بسیار با انگیره تر از قبل می شوم . عادت خوب حس بسیار دوست داشتنی است که باعث میشود در حوزه های دیگر هم قوی شده و دست بکار شوم مثلا عادت به پس انداز . من خودم تا ۵ سال قبل اصلاً به همچین طرز فکری اعتقاد هم نداشتم و میگفتم خدا روزی رسان است بله هست ولی عقل و تدبیر و امید در کجای این زندگی جا دارند . اصل بسیار مهم باورداشتن به عادت خوب است که من آن را در خودم نهادینه کردم و باید بگویم که بااین طرز فکر کنترل زمان را هم جهت انجام امورات در دست گرفته ام که بسیار مهم و حیاتی است . دوستان بدانید که بکار بردن هر چیزی زمان بر است و احتیاج به کنترل احساسات و عواطف ما دارد . من خودم از زمانی که با دوست عزیزم آقای محبی شروع به خواندن مطالب در باشگاه یک ریال کردم انگیزه ها و خواسته هایم قدرتمند تر و قوی تر شده اند در یک کلام در حال رشد کردن هستم و مطمئن هستم به سرانجام مقصود خواهم رسید ضمناً از زندگی هم لذت می برم . همیشه منتظر مطالب زیبای شما هستم. با تشکر و سپاس

 3. درود بر شما.
  یادداشت ورودیه خیلی خوبی برای سال جدید بود.
  نکته بسیار مهمی در این یادداشت مورد اشاره قرار گرفته بود و آن، اهمیت طراحی سیستم است. تعریف فرایندهای ساده‌ای که در سیستم عمل می‌کنند، به نظرم رمز موفقیت در زندگی شخصی و کاری است و معمولا هم زندگی به همین سادگی است.
  ممنون از یادداشت خوبتان و برای شما و استارتاپ رسانه‌ای‌تان سالی خوش و موفق و سیستماتیک آرزومندم 🙂

 4. فرنوش گفت:

  من از همیشه بیشتر انگیزه گرفتم. مرسی از مطلب خوبتون

 5. عبداله چاوه پور گفت:

  با سلام
  سپاس از اینکه به دیگران آگاهی می دهید
  من هر سال اسفند ماه برنامه های سال آینده ام را می نویسم
  من سال ۹۴ به نود درصد برنامه هایی که برای خودم گذاشته بودم رسیدم.
  برای سال ۹۵ هم برنامه هایی گذاشته ام که به امید خدا و تلاش خودم به همه آنها خواهم رسید .
  یکی از کارهای سال ۹۴ که از نوشته های شما یاد گرفتم باز کردن چهار حساب گنجینه در بانک صادرات بود.
  از آگاهی بخشی شما متشکرم.

 6. ابوالفضل جعفری گفت:

  سلام دوست بزرگوار
  جناب محبی عزیز

  مقاله ساده و در عین حال کاربردی و مفیدی بود.

  ممنون از لطف شما
  سپاسگذارم

 7. نازنین مفتاح گفت:

  سپاس فراوان ازمطلب خوبتان سعی میکنم استفادکنم.

 8. مطلب خیلی خوبی بود. ممنون
  من استراتژی رو اینطور یاد گرفتم. استراتژی = روش هایی برای رسیدن به هدف. به عنوان مثال:
  هدف: طی ۲ ماه ۱۰ کیلو وزن کم کنم
  * این هدف بر اساس واقعیت، ممکن هست.

  استراتژی ها:

  – خوردن آب زیاد
  – خوردن صبحانه
  – ناهار و شام حداکثر ۱۰ قاشق
  – خوردن خیلی کم شیرینی های ساده، نوشابه و …
  – گرفتن ترازو برای وزن کردن خود
  و …

  نکته ۱: ممکنه بعضیاش عادت بشه برای همیشه و همچنین برخیش به قسمت های دیگه زندگی هم کمک کنه
  نکته ۲: خیلی مهم که اگر استراتژی ها درست و منطقی نباشند، باز هم اگر همه عوامل درست باشند به هدف نمی رسیم. مثلا اگر استراتژی ها یک ماه برنچ نخوردن یا روزی ۲ ساعت پیاده روی کردن باشند. این ها استراتژی های درستی نیستند.
  نکته ۳: در خیلی موارد ترکیبی از استراتژی ها باید انجام بشه تا به هدف برسیم
  نکته ۴: به احتمال زیاد در طول مسیر رسیدن به هدف، استراتژی ها تغییر می کنند.

  موافقید؟

 9. شمسعلی رستمی گفت:

  با سلام و خسته نباشید. از مطالب بسیار ارزنده ای نوشتید، استفاده کردم. بسیار مفید بود. من باز هم منتظر مطالب ارزنده شما هستم. از خداوند آرزوی سلامتی، شادکامی و موفقیت های بسیار برای شما دارم.

 10. رضا گفت:

  سلام من برگشتم رضا یزد ممنون آقای محبی عزیز

 11. ممنون جناب محبی عالی بود ، بسیار شبیه روش اثر مرکب بود

 12. علیرضا مهجور گفت:

  من چندسال پیش مطالب شمارو دنبال میکردم اما از وقتی تلگرام و شبکه های اجتماعی و گروه ها و کانال ها اومدند دیگه کلا فراموشم شد فیدخوانی کنم.
  چند روز پیش احساسی بهم دست داد که به فیدلی برم و الان خیلی خوشحالم این کار رو کردم. واقعا مطالب به درد بخوری دارید.این مطلبتون هم خیلی آموزنده بود.
  در دنیای آفلاین هم من سایت شما رو به خیلی ها توصیه کردم.

 13. خیلی جالب بود

  ممنون

 14. سلام و درود
  مطالب خوب و کاربردی هستند متشکرم موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید