چگونه شانس خود را برای افزایش درآمد محک بزنید؟

کدام راه را انتخاب کنم

کدام راه را انتخاب کنم

در آمازون در حدود ۳۷ هزار کتاب در مورد مدیریت امور مالی شخصی، ۵۱ هزار کتاب در خصوص امور مرتبط با شغل، ۳۹ هزار کتاب در مورد سرمایه‌گذاری و ۳۳ هزار کتاب در مورد موفقیت وجود دارد. به نظر شما دلیل آن چیست؟

خوب اولین دلیل این است که این موضوعات، برای مردم جذاب هستند و نوشتن کتاب در مورد آن‌ها به‌احتمال‌زیاد با موفقیت همراه خواهد شد و دلیل دوم اینکه مردم همیشه به دنبال راه‌های جدید موفقیت هستند.

بله راه‌های جدید موفقیت، راه‌های جدید ثروتمند شدن، راه‌های جدید تناسب‌اندام.

ما در این‌چنین ملغمه‌ای از اطلاعات گرفتارشده‌ایم. یکی از مزایای هدف‌گذاری می‌گوید و دیگری آن را مذمت می‌کند. یکی بورس را بهترین جا برای سرمایه‌گذاری می‌داند و دیگری سرمای گذاری روی خود را دارای بازدهی بهتری می‌داند. یکی می‌گوید که باید پس‌انداز کرد و به بازنشستگی اندیشید دیگری می‌خواهد راه و روش ثروتمند شدن بین سه تا پنج سال را به شما آموزش دهد. این‌ها تازه محصولات، سخنرانان و کتاب‌های تحسین‌شده هستند وگرنه چندین برابر آن‌ها رازهای ثروتمند شدن سریع و تقلبی هم وجود دارد.

اما سؤال اینجاست که آیا موفقیت فرمول خاصی دارد؟

 یا باگذشت زمان باید متغیرهای این فرمول را عوض کرد؟ این فرمول در طی زمان دچار تغییرات شده است؟ عصر اینترنت و تغییرات سریع دنیا چه اثری روی این فرمول گذاشته است؟

نمی‌خواهم اینجا از مواردی مانند قانون جذب و انتظار و جملات تأکیدی مثبت بگویم. حتماً همه شما با آن‌ها آشنا هستید و شاید در زندگی به کار می‌گیرید. اما بحث ما در مورد فرمول موفقیت مالی است. هرچند که اعتقاد عمیق من این است که بایستی به تمام ابعاد زندگی توجه داشت ولی فرض کنیم که در تمام زمینه‌ها اوضاع شما خوب است و تنها به دنبال فرمولی برای رسیدن به موفقیت مالی هستید.

در نوشته پیشین برای آن دسته از دوستانی که به دنبال ارتقای وضعیت درآمدی خود هستند پیشنهاد شد که لیستی از ۲۰ مورد تهیه کنند که احتمالاً می‌توانند با آن‌ها به درآمد خود اضافه کنند.

پیش از آنکه به سراغ لیست برویم می‌خواهم مطلبی را روشن کنم. اگر شما برای خود هیچ شانسی برای افزایش درآمد نمی‌بینید، وقت خود را با خواندن این مطلب به هدر ندهید. اگر با همین تفکر و همین رفتار و اعمالی که داریم انتظار تغییر در وضعیت مالی خود را داشته باشیم باید کمی در عقل خودمان شک کنیم. برای تغییر وضعیت مالی، برای تغییر وضعیت سلامتی، برای پیشرفت هر مهارتی باید چیزی در درون ما تغییر کند. اگر حاضر به تغییر کردن هستید به خواندن این نوشته ادامه دهید.

هدف از نوشتن لیست این بود که نشان داده شود که روش‌های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد و البته شاید بسیاری از آن‌ها برای شما کاربرد نداشته و یا علاقه‌ای به انجام آن‌ها ندارید.

اجازه دهید به سراغ لیست برویم.

 لیست شما احتمالاً به دودسته کلی تقسیم‌شده است:

 

 • یا اینکه حقوق خود را افزایش می‌دهید
 • یا اینکه می‌خواهید یک درآمد جانبی برای خود ایجاد کنید.

مثلاً یک کارمند می‌تواند برای افزایش حقوق راه‌های زیر را به کار گیرد:

 • با همین شرکت مذاکره کند،
 • می‌تواند شرکت خود را عوض کند،
 • می‌تواند با همین تخصص در شرکت مشابهی شغل دومی دست‌وپا کند
 • یا به‌صورت پروژه‌ای (freelancing) کار کند.

 به نظرم در اکثر مشاغل می‌توان این کار را انجام داد و البته سقف درآمدی آن‌ها هم مشخص است. (فراموش نکردید که برای نتیجه باید تغییر کنید)

از سوی دیگر شخصی می‌تواند با توجه به علاقه‌مندی، توانایی، موارد موردعلاقه، استعداد و یا تجربه قبلی خود به درآمد جانبی برسد.

 • می‌تواند راننده آژانس شود،
 • خریدوفروش اتومبیل کند،
 • می‌تواند باکسی شریک شده یک مغازه بزند،
 • می‌تواند در شهر خود زمینی اجاره کرده و کشاورزی کند،
 • و یا می‌تواند خدمات یا محصولاتی را به‌صورت اینترنتی به فروش برساند.

اکثر افرادی که با من تماس می‌گیرند دغدغه بزرگ خود را کمبود درآمد عنوان کرده و از سوی دیگر بسیاری از روش‌های ارائه‌شده را هم مفید نمی‌دانند. روشن است که هیچ فرمول جادویی و سریعی برای موفقیت وجود ندارد. تمام رفتار یک فرد موفق را می‌تواند به استراتژی و تاکتیک تقسیم کرد. بیشتر مردم به دنبال تاکتیک‌ها هستند.

مثلاً کسی به شما بگوید که سهام فلان شرکت را بخرید و ظرف شش ماه ۴۰ درصد سود بگیرید. البته این هم مهم است ولی برای کسی که استراتژی خود را مشخص کرده و دارای سیستم است. وگرنه این تفکر موجب رفتن از این دوره به آن دوره و از این کتاب به آن کتاب شده و عمر و دارایی شما را تلف می‌کند.

برای موفقیت مالی چقدر برای خود شانس قائل هستید؟

آیا تابه‌حال به شیوه نزدیک شدن خود به مسائل گوناگون در زندگی فکر کرده‌اید؟ ما شانس وقوع حوادث را صفر و یک در نظر می‌گیریم. مثلاً اگر قرار به خرید خودرو باشد، ما به داشتن مثلاً ۲۰۶ شانس زیادی می‌دهیم که ظرف یکی دو سال یا با گرفتن وام و یا خرید اقساطی مالک آن شویم و شانس خرید یک هیوندا سانتافه را صفر می‌دانیم

 چرا؟

چون قیمت نقدی آن ۲۰۰ میلیون تومان است (معادل ۱۰۰ ماه حقوق همان فرد فرضی نوشته قبل) که نمی‌توان چنین پولی را جمع‌آوری کرد و در خرید اقساطی هم ماهیانه باید بالای سه میلیون تومان قسط پرداخت کرد، پس در این شرایط احتمال خرید سانتافه صفر است و به آن فکر هم نمی‌کنیم فقط شاید کمی حسرت آن را بخوریم.

این‌یک نوع شیوه تفکر است.

نوع دوم تفکر این است که ما می‌توانیم به هر چیزی یک شانس بدهیم هرچند که این شانس بسیار کم باشد. مثلاً یک در هزار. به‌احتمال نیم درصد من می‌توانم یک سانتافه بخرم، به‌احتمال نیم درصد من می‌توانم درآمد خودم را افزایش دهم، به‌احتمال نیم درصد من می‌توانم کسب‌وکار جانبی راه‌اندازی کنم.

خوب حالا این احتمال نیم درصدی چیست؟

برای کسی که در تمام دوران کاری تنها چشم به اخبار شب عید دوخته تا از میزان افزایش حقوق خود، آگاه شود، افزایش دو برابری درآمد در یک سال یک رؤیا است ولی همین فرد وقتی کتابی خوانده و یا در دوره آموزشی شرکت می‌کند دقیقاً همین توقع را دارد. توقع دارد که ظرف یک سال درآمد خود را دو برابر کند، توقع دارد که سرمایه‌اش دو برابر شود و به سود واقعاً بالای بیست‌درصدی بانک راضی نیست.

اما وقتی‌که قبول کنیم فرمول جادویی برای موفقیت وجود ندارد از ذهنیت محال به ذهنیت شانس بسیار کم می‌رسیم.

ابتدا باید تصمیم بگیرید که به کدام از این دو گروه شانس بیشتری می‌دهید. یعنی احتمال افزایش حقوق شما در شرکت و یا همین شغل و تخصص خود بیشتر است یا اینکه شانس خود را بیشتر در کسب‌وکار و کسب درآمد جانبی می‌بینید؟

در این حالت می‌توانید آن‌ها را به دودسته تقسیم کنید.

 قرار است روی این موارد کارکنید ولی صرفاً احساسی تصمیم نگیرید. اینکه از قیافه رئیس خود متنفرید و یا اینکه از ابتدا هم ‌شغل خود را اشتباه انتخاب کرده‌اید دلیل خوبی برای حذف یک گروه نیست. شاید شانس شما برای افزایش درآمد با تخصصی که سال‌ها آن را تمرین کرده‌اید بسیار بالاتر باشد. این سوال یک معیار کاملاً مشخص است. بین دو گروه شغلی و یا کسب درآمد جانبی در کدام‌یک شانس خود را برای افزایش درآمد بیشتر می‌بینید؟ در این مرحله یکی از گروه‌ها حذف می‌شوند.

تمامی موارد باقیمانده در گروه را با این سؤال رده‌بندی کنید.

اگر من از توانایی و تخصص و علاقه و اشتیاق خودم استفاده کنم به هرکدام از موارد زیر از نیم تا ۵ درصد چه شانسی را می‌دهم که توسط آن درآمد خود را افزایش دهم؟

دقت کنید که لیست شما در مرحله قبل با توجه به توانایی‌هایتان شکل‌گرفته است. در مورد مواردی که مردم با آن سروکله می‌زنند، مسائلی که دوستانتان مرتب در مورد آن با شما مشورت می‌کنند. پس اگر لیست خود را سرسری تهیه‌کرده‌اید دوباره به آن رجوع کنید.

سؤال بالا را در مورد تک‌تک این مراحل تکرار کرده و آن‌ها را به ترتیب شانسی که به آن‌ها می‌دهید مرتب کنید. دقت کنید که هیچ‌چیز را کاملاً رد نکنید. برای این کار دو ساعت وقت بگذارید. صرفاً به یک فرصت خیالی فکر نکنید که جهان باید وقت گذاشته تا شمارا کشف کند. میزان مشتری‌های احتمالی را کشف کنید. از رقیبانی که در این زمینه وجود دارد، با پرس‌وجو از اطرافیان. مردم چقدر حاضرند برای چنین محصول یا خدماتی پول پرداخت کنند؟ تعداد این مردم چقدر است؟ تمام این سوالها می‌تواند شانس این موارد را کم و زیاد کند.

در انتهای این تمرین به یک لیستی شامل یک تا سه مورد می‌رسید که از معیار بالا گذشته و شما شانس خود را برای کسب درآمد از طریق آن‌ها بالا می‌بینید.

در نوشته بعدی به این می‌پردازم که با این موارد چه کارکنید.

اگر این نوشته برای شما مفید بوده و یا فکر می‌کنید که شاید برای دوستان شما هم مفید باشد، از ستون سمت راست این نوشته آن را به اشتراک گذاشته و یا برای آن‌ها ایمیل کنید.

2 دیدگاه ها

 1. با سلام و احترام فراوان
  من در آستانه باز نشستگی هستم ولی هنوز نتونستم یک منبع در آمد دیگه پیدا کنم .تمام فایل های صوتی شما رو هم گوش کردم . وعمل کردم .اما هنوز دور خودم می چرخم .البته لازم به ذکر است که آدم خوش حسابی هستم به پول احترام می گذارم پس انداز می کنم .اما نمی دونم گیر کار کجاست ؟لطفا راهنمایی کنید.
  متشکرم ۹۵/۴/۱۲

  • سلام
   فایلهای صوتی و یا هر کتاب و دوره آموزشی روش سریعی را برای ثروتمند شدن به دست نمی‌دهند. من دقیقا متوجه صورت مساله شما نشدم. اگر مساله ایجاد یک منبع درآمدی دیگر است شما چند راه مشخص بیشتر ندارید. یا باید به اندازه‌ای پس‌انداز (در بانک یا بیمه عمر) کرده باشید یا در بورس سرمایه‌گذاری کرده باشید تا اینها هر ماه به شما مبلغی را پرداخت کنند که البته روشی زمان‌بر است.
   اگر شما در آستانه بازنشستگی هستید و همیشه عادت به پس‌انداز داشته‌اید قطعا باید مبلغ خوبی را پس‌انداز کرده باشید.
   روش دیگر راه‌اندازی کسب و کار است.
   شما تجربه و یا مهارتی دارید که بازاری هم برای آن وجود دارد و آن بازار حاضر است برای آن کالا یا خدمتی که ارائه می‌دهید پول پرداخت کند.
   چقدر از مهارت خود شناخت دارید؟ آیا کسی برای مشورت به شما مراجعه می‌کند؟ آیا کاری را به آسانی انجام می‌دهید که دیگران برای انجام آن به زحمت می‌افتند؟ آیا مشکلی در اطرافیان خود می‌بینید که حاضرند برای رفع آن پول بدهند و شما راه‌حل آن را می‌دانید؟
   تمام این سوالاتی که پرسیده شد فکر شده هستند و تصادفی پرسیده نشده‌اند.
   در مورد هر کدام از آنها روی کاغذ فکر کرده و صادقانه پاسخ دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید