چگونه کاری کنیم که پول عاشق ما شود.

آیا می‌خواهید پول عاشق شما شده و به دنبالتان بیاید؟ بی‌شک یکی از مهم‌ترین عوامل جذب هر چیزی احترام به آن است. احترام، علاوه بر جذب موجودات زنده، پول را هم به سمت شما جذب می‌کند. اگر به او احترام نگذارید قهر کرده و به سراغ دیگری می‌رود. اگر می‌خواهید معادله احترام – پول را کشف کنید، این مطلب طولانی را تا انتها بخوانید.

آیا می‌خواهید پول عاشق شما شده و به دنبالتان بیاید؟ بی‌شک یکی از مهم‌ترین عوامل جذب هر چیزی احترام به آن است. احترام، علاوه بر جذب موجودات زنده، پول را هم به سمت شما جذب می‌کند. اگر به او احترام نگذارید قهر کرده و به سراغ دیگری می‌رود. اگر می‌خواهید معادله احترام – پول را کشف کنید، این مطلب طولانی را تا انتها بخوانید.

استراتژی ما در جنگ

خوشبختانه یا متأسفانه در منطقه‌ای از دنیا و در برهه‌ای از زمان متولدشده‌ایم که کودکی‌مان با جنگ عجین بوده و هم‌اینک نیز اطرافمان را جنگ‌های طولانی و فرسایشی فراگرفته است. جنگ‌هایی که امنیت و اقتصاد کشورهای میزبان را به نابودی کشانده و هیچ امیدی هم به پایان آن نیست. 🙁

اما بودن در چنین منطقه‌ای اصطلاحاتی را وارد زندگی ما کرده است که شاید مردم عادی دیگر نقاط دنیا آن را ندانند. یکی از این واژه‌ها استراتژی است.

شما از شنیدن واژه استراتژی یا راهبرد چه تصوری دارید؟

بسیاری با شنیدن استراتژی به یاد جنگ می‌افتند و این موضوع بیراه هم نیست. چون اولین بار تعریف استراتژی برای آرایش نیروها و راهبرد عملیات جنگی مورداستفاده قرار گرفت.

چه‌کار کنیم تا نیروهای ما نسبت به دشمن در وضعیت برتری قرار گیرند؟

حالا که ما در منطقه‌ای با آسیب‌های جنگی فراوان قرار داریم اجازه دهید این مقوله تلخ را رها کرده و به سراغ موضوع موردنظر خودمان برویم. به نظر من هر فردی چه مجرد چه سرپرست خانوار، چه کارمند و چه مغازه‌دار، چه پزشک و چه کارخانه‌دار باید برای زندگی یک استراتژی شخصی داشته باشد که بخشی از این استراتژی به امور مالی شخصی برمی‌گردد.

بااینکه همه ما از جنگ متنفریم ولی برای روشن شدن موضوع اجازه دهید از این استعاره برای درک بهتر مطلب استفاده کنیم.

فرض کنید شما فرمانده لشکری ۲ میلیون نفری هستید. ارتش بزرگی است نه؟ مسئولیت کامل این ارتش برای پیروزی یا شکست با شماست.

چگونه می‌توانید این لشکر را به نابودی بکشانید؟

 

 ۱- اینکه ندانید کجا هستند و به کجا می‌روند.

 سرباز – شما علاوه بر اینکه مسئول پیروزی در جنگ پیش رو هستید، مسئول جان سربازان خود هم هستید. باید بدانید که کجا می‌روند. اینکه در دام دشمن اسیر نشوند. آیا هر صبح آمار نفرات و یگان‌های نظامی را گرفته و می‌دانید که در کجا غیبت وجود دارد؟ دلیل غیبت آن‌ها چیست؟

پول – پول‌های ما نیز دقیقاً همین‌طور هستند. یکی از راه‌های احترام به پول، اطلاع از مکان‌هایی است که رفت‌وآمد می‌کند. در صورت عدم مراقبت ما او هم می‌تواند در چنگال فروشگاه‌های دشمن اسیر شود.

 ۲-آن‌ها را بی‌خود به کشتن بدهید.

 سرباز – اگر به دلیل احساساتی شدن و بدون منطق دستور دهید که یک گروهان ۱۰۰ نفره از سربازهای شما به جنگ دو لشکر زرهی نیروهای دشمن بروند، مسئول قتل‌عام آن‌ها شما هستید.

پول – این کشتار می‌تواند در بحث پول بسیار سهمگین‌تر باشد. جایی که شما آن‌ها را به‌سوی دشمن گسیل داشته و با غلبه احساسات و یا حتی هم‌کلام شدن با دشمن، آن‌ها را تار و مار کنید و تازه پس از بازگشتن از میدان جنگ درک کنید که چه اشتباهی کرده‌اید.

 ۳-آن‌ها را به گروه‌های کوچک تقسیم کرده و فراموش کنید.

 سرباز – شاید یکی از بدترین اعمال در حق سربازان، تقسیم آن‌ها به گروه‌های کوچک، پراکنده آن‌ها در نقاط مختلف و نفرستادن آب و غذا برای آن‌هاست. آن‌ها فراموش می‌شوند و شاید از گرسنگی بمیرند. اما مسئله مهم تأثیر بد این کار روی لشکر اصلی است هرچند که تعداد این سربازان پراکنده به نسبت کل ارتش بسیار کم باشد.

پول- متأسفانه این هم از مواردی است که بسیار تکرار می‌کنیم. پول‌هایی که در حساب‌های بی‌شمار بانکی بازکرده‌ایم. طلب‌هایی که به سراغشان نمی‌رویم. پول‌هایی که پس نمی‌گیریم. تخفیف‌هایی که درخواست نمی‌کنیم. این بی‌احترامی به پول تأثیر بدی روی تمام سیاست‌های پولی ما می‌گذارد.

 ۴-اینکه به آن‌ها اجازه تشکیل خانواده ندهید.

 سرباز – سربازهای یک ارتش هرچقدر هم که خوب باشند پیر شده و نیاز به بازسازی و ورود نیروهای جوان دارند. اگر لشکر خود را به یک محیط بسته تبدیل کنید و به آن‌ها اجازه تشکیل خانواده و تولیدمثل را ندهید، لشکرتان روزبه‌روز ضعیف‌تر شده و پس از چندی چیزی به‌جز سایه‌ای از آن باقی نخواهد ماند.

پول – برای تولیدمثل پول باید سرمایه‌گذاری کرد و خوشبختانه روش‌های متنوع و مختلفی هم برای اقدام وجود دارد که می‌توانید بر اساس سرمایه و میزان ریسک‌پذیری و انتظار بازگشت سرمایه، اقدام کنید. ترس از سرمایه‌گذاری و یا بیهوده دانستن پس‌انداز هر دو از عوامل جلوگیری از رشد جمعیتی پول هستند. یک فرمانده لشکر شایسته، دید بلندمدت داشته و توقع ندارد که سربازان لشکر او در کمتر از نه ماه، سه برابر شوند. 🙂

 ۵-با آن‌ها کج دار و مریز رفتار کنید.

 سرباز – سربازان فرماندهی که ثبات رأی نداشته و نتواند قاطعانه تصمیم بگیرد را دوست ندارند. ثبات رأی به‌منزله اصرار بر اشتباه نیست. ثبات رأی پیروی از یک استراتژی عمومی است که بر اساس چشم‌اندازی بلندمدت تهیه‌شده است.

پول – پول از اینکه به‌صورت مدام آن را منتقل کنید متنفر است. امروز سهام، فردا بانک، پس‌فردا سکه و ارز. این کار یک سرمایه‌گذار نیست بلکه کار یک سفته‌باز است. اگر مهارت سفته‌بازی دارید می‌توانید پول خوبی به جیب بزنید ولی یک سرمایه‌گذار دید بلندمدت داشته و سربازان خود را خسته نمی‌کند.

آیا مسئولیت زندگی خود را به دیگری سپرده‌اید؟

پول، فعالیت برای داشتن آن، تلاش برای چند برابر کردن آن، فکر کردن به آن، کسب آن، خرج آن، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز آن، قسمت عمده زمان بیداری ما (و یا حتی خواب‌های ما) را به خود اختصاص داده است اما به دلیل شناخت کم ما از پول، تنها توهم مدیریت آن راداریم.

زندگی هر فرد و دارایی‌های او هرکدام علائمی را مخابره می‌کنند که بسته به‌شدت و درد، به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد.

 • مثلاً یک انسان مسئول، به زمان تعویض روغن، سطح آب رادیاتور و روشن شدن چراغ‌های آلارم خودرو واکنش نشان می‌دهد.
 • یک فرد مسئول همچنین آزمایش‌های دوره‌ای سلامت را انجام داده و نشانه‌های بیماری را جدی می‌گیرد.
 • اما همین انسان‌های مسئول، در مواجهه با پول آگاهانه برخورد نکرده و به پول خود احترام نمی‌گذارند. بدتر اینکه مسئولیت زندگی مالی خود را به دیگران می‌سپارند.

چرا مردم مسئولیت مدیریت پول خود را قبول نمی‌کنند؟

شاید اکثر مردم فکر می‌کنند پول یک مسئله عمومی و کلی است که همه مردم با آن سروکار داشته و همه به شیوه‌ای آن را مدیریت کرده‌اند. همه فکر می‌کنند که همه‌چیز را راجع به پول می‌دانند درصورتی‌که این‌طور نیست و رفتارهایشان این را نشان نمی‌دهد.

اطلاعات بسیاری از ما از سایر امور غیرتخصصی، بسیار بیشتر از پول است. بسیاری می‌دانند که برای معده درد باید رانیتیدین خورد، دردهای عضلانی با پیروکسیکام تسکین می‌یابد، آب مخزن سد گتوند در معرض شوری قرارگرفته، اسکلت فلزی ساختمان هزینه بیشتری دارد اما…

از پول هیچ نمی‌دانند. بدتر اینکه متوهم شده‌اند که می‌دانند.

این مثال‌ها چقدر برای شما آشناست؟

 •           کارمند بانکی که در حین کار و یا عصرها به خریدوفروش اتومبیل می‌پردازد و درآمد او چند برابر حقوق                     دریافتی اوست.
 • همکلاسی که درس خواندن را رها کرده و هم‌اکنون تعمیرگاهی دو دهانه در بهترین نقطه شهر دارد.
 • یکی از اقوام که ملکی را خریده و پس از چند سال چندین برابر شده است

و این لیست به شکل حسرت و افسوس در خصوص فرصت‌های ازدست‌رفته همه ما و حتی پدرانمان وجود دارد. بسیار فرصت‌هایی که ازدست‌رفته‌اند وگرنه اصلاً نیاز به خواندن وبلاگ یک ریال نبود. 🙂

ابعاد مختلف پول را چقدر می‌شناسید؟

در کتاب خوب پول یا زندگی شما، در فصل دوم به ابعاد مختلف پول پرداخته‌شده است که توصیه می‌کنم سلسله مطالب این کتاب را در وبلاگ یک پزشک بخوانید.

اما در بحث امروز و استراتژی ما در برخورد با پول می‌خواهم به دو وجه شاید مادی و معنوی آن بپردازم.

نخست اینکه یک استراتژی خوب، به دنبال افزایش فاصله میان درآمد و مخارج است که دو راه بیشتر ندارد. یا باید به شیوه‌ای درآمد را افزایش داد و یا از مخارج کاست و یا بهتر اینکه هر دو کار را باهم انجام داد.

وجه دیگر آن وابسته بودن میزان شادی ما به پول است.

به نظر من داشتن پول آن‌هم به مقدار زیاد با رضایت و شادی در زندگی هیچ ارتباطی ندارد. از هر دو قشر ثروتمند و فقیر می‌توان به نمونه‌های بسیاری از رضایت و عدم رضایت از زندگی رسید. حتماً شما هم از با بودن میزان رضایت از زندگی در جوامع فقیری مثل هند را شنیده‌اید. هرچند که این روش موردپسند من نیست.

به‌جای آن می‌توان در به پول احترام گذاشته و درنتیجه از آن‌ها سربازانی متعهد ساخت که تمام تلاش خود را برای پیروزی شما به کار می‌گیرند.

چگونه به سربازان خود احترام بگذاریم؟

  

برای گرفتن خدمات خوب از اتومبیل باید به آن احترام بگذارید، چگونه این کار را می‌کنید؟

با تعویض به‌موقع روغن، تسمه تایم، تنظیم باد. با رفتار مناسب در هوای سرد. با عدم اعمال فشار زیاد به موتور. با انجام سرویس‌های دوره‌ای. با تمیز نگه‌داشتن بدنه.

احترام کار سختی نیست اما بسیاری از ما انجام نمی‌دهیم (متأسفانه ازجمله خود من)

اما چگونه می‌توان به پول احترام گذاشت؟

همان‌طور که در اینجا گفته‌شده هر ریال ما در قبال خرج ساعاتی از عمر به دست می‌آید که در کتاب پول یا زندگی شما به آن انرژی زندگی گفته می‌شود. پس احترام به پول احترام به یک اسکناس هزارتومانی نیست، احترام زندگی است.

با کمک گرفتن از استعاره فرماندهی لشکر و اشتباهاتی که ممکن است در برخورد با سربازان انجام شود می‌توان به بسیاری از اشتباه‌های خود پی برده و آن‌ها را اصلاح کرد.

 • مراقب سربازان باشید و آن‌ها را بی‌خود به کشتن ندهید.

از به کار بردن جملاتی مانند “هزار تومان که پولی نیست”، “آن‌قدر از این پول‌ها دور ریخته‌ام” اجتناب کنید. البته که هزار تومان مقدار مهمی است. شما برای کسب آن از زمان بودن با خانواده، همسر و فرزندان خود گذشته‌اید، با بی‌احترامی رئیس و همکاران ساخته‌اید، در سرما و گرمابه دنبال آن رفته‌اید پس حتماً چیز مهمی است.

مراقب سربازان بودن به معنای خرج نکردن نیست. اما از خود بپرسید این کالا یا خدماتی که قصد خرید آن رادارید چه خدمتی را به شما ارائه می‌کند؟ ازآنچه انتظاری دارید؟ برای رفع نیازی خریداری می‌شود یا عاملی خارجی برای آن وجود دارد؟ که پاسخ به این سؤال‌ها و تفاوت نیاز و خواسته مبحث بسیار گسترده‌ای است.

 • به آن‌ها اجازه تولیدمثل بدهید.

سرمایه‌گذاری را یاد گرفته و در زندگی خود به کار ببندید. اولین گام در سرمایه‌گذاری، پس‌انداز است. از مقادیر کم شروع کرده و تجربه کسب کنید. و البته تمام لشکر خود را به جنگ دشمنی ناشناخته نبرید. در خصوص سرمایه‌گذاری بیشتر خواهم نوشت اما دوباره تأکید می‌کنم که پایه و اساس سرمایه‌گذاری و استقلال مالی نهادینه کردن عادت پس‌انداز مداوم است.

 • انتظارات خود از پول را کاهش دهید.

در حال ترجمه یک کتاب بسیار خوب دیگر از لئو بابوتا هستم که راهکارهای یک زندگی راحت و بی‌زحمت را پیشنهاد می‌دهد. یکی از سرفصل‌های آن کاهش انتظارات است.

یکی از راه‌های احترام به پول کاهش انتظارات خود از آن است. پول بیچاره باید تمام نیازهای مادی و معنوی، از مسکن و خودرو و پوشاک برند را گرفته تا ناراحتی و افسردگی و روابط بد خانوادگی ما را تأمین کند.

انتظارات خود را از پول کم کرده و در عوض شادی بیشتری را در زندگی تجربه کنید. البته این کار، یک‌شبه اتفاق نیفتاده و نیاز به تمرین و عادت دارد که ازاین‌پس در این مورد هم در یک ریال بیشتر خواهم نوشت.

نمی‌دانم این نوشته که بر پایه تجربیات شخصی من بوده چقدر می‌تواند برای شما خواننده وبلاگ یک ریال مفید باشد. نمی‌دانم که قرار است چه مسئله‌ای را در زندگی شما حل کند ولی برای اولین بار از شما می‌خواهم که آن را با دقت بیشتری بخوانید.

آیا موجب تلنگری می‌شود؟

این تلنگر کدام قسمت از زندگی شمارا غلغلک داده یا به درد می‌آورد؟

همان قسمت را در نظر گرفته و یک هفته به آن فکر کنید.

و …..

اگر به نتیجه مثبت و خوبی رسیدید من را هم در جریان قرار دهید.

30 دیدگاه ها

 1. منوچهر گفت:

  باسلام از زحمات شما ممنونم. به مطالب خوبی اشاره کردید. مخصوصا انجا که به بی خودی کشتن اشاره کرده اید.

 2. محمد گفت:

  سلام.مرسی از مطلب بسیار خوبتان. لشگر پولی بنده، بسیار شبیه توصیف های شماست.

 3. احسان گفت:

  جناب محبی عزیز سپاس از مطلبتون،
  اینکه انتظار داریم پول خیلی از جنبه های زندگی مون رو بهبود بده به نظر میاد چیزی شبیه به پاک کردن صورت مساله باشه، مساله چیز دیگری است و ما سعی می کنیم با پول اون رو حل و فصل کنیم. به عنوان مثال خانواده ای رو در نظر بگیرید که عصر جمعه دور هم نشستن بصورت کاملاً ناگهانی حوصله ها سر می ره و بدون برنامه ریزی قبلی تصمیم می گیرن برن بیرون از خونه. ولی معلوم نیست کجا و عموماً تو مسیر مشخص میشه کجا قراره برن. البته عموماً این جور حرکت ها از پاساژ ها و فروشگاه ها سر در میاره و تعدادی خرید ناخواسته و بدون برنامه قبلی و در نهایت با فست فود یا رستوران ختم میشه. بله پول باید تمامی انتظارات ما رو برآورده کنه. ولی یکبار به این موضوع فکر نمی کنیم چرا برای زندگی مون برنامه نداریم، چرا با وجودی که در کنار هم هستیم، از این لحظات لذت نمی بریم.

  • خیلی نکته مهمی است و من هم بارها اینکار را کرده ام. دقیقا با همین منوال.
   اما نکته دردآور اینجاست که آخر شب، از کار کرده پشیمان شده و با شکمی سنگین از خوردن یک هات داگ گنده، واقعا حس بدتری داریم.
   یکی از مواردی که دوست دارم در کنار مسائل پولی در یک ریال به آن بپردازم، زندگی غنی شده (Enich life) است که داشتن میزان کافی پول هم جزیی از آن است. من فکر می کنم که اگر عمیق تر به مقوله نیاز خود به ثروت فکر کنیم، آنچه می خواهیم یک زندگی غنی است نه یک زندگی پر پول.
   شاد و موفق باشید

  • خانم دانش گفت:

   بسیار عالی گفتید !

 4. پولین گفت:

  ممنون مهندس جان.
  مهمترین چیزی که از این مقاله نصیبم شد، توجه بیشتر به سربازانم در مقابل دشمن وسوسه خرید بود.
  واقعا از امروز جور دیگه ای برخورد خواهم کرد.

 5. مهدی گفت:

  به تازگی مخاطب سایت وزین و مفیدتون شدم و خیلی ممنون که از تجربیات شخصی خودتون مینویسید که قطعا کاربردی تر هست. در ادامه، منتظر ارایه راهکارهاتون هستم.
  پاینده باشید

 6. مهلا گفت:

  عجب حرفی زدین ، تا حالا بهش فکر نکرده بودم و با خودم میگفتم مردم دارن اشتباه میکنن و من که لارج خرج میکنم درست میرم: اما واقعا داریم بهایی رو بابت اون هزارتومن ها پرداخت میکنیم که اصلا متوجه اش نیستیم.احسنت بر شما . رفتم توفکر

  « از به کار بردن جملاتی مانند “هزار تومان که پولی نیست”، “آن‌قدر از این پول‌ها دور ریخته‌ام” اجتناب کنید. البته که هزار تومان مقدار مهمی است. شما برای کسب آن از زمان بودن با خانواده، همسر و فرزندان خود گذشته‌اید، با بی‌احترامی رئیس و همکاران ساخته‌اید، در سرما و گرمابه دنبال آن رفته‌اید پس حتماً چیز مهمی است.»

 7. آریافر گفت:

  بسیار متن جالبی بود

 8. حامد گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر…ممنون از مطالب مفیدتون.
  راستش در خصوص مطالبتون در مورد بیمه عمر و همچنین پس انداز اضطراری دارم اجراییشون میکنم.

  القصه، جوانی هستم ۲۷ ساله و مجزد، در حال حاضر دارم ۲۰ تومن وام با بهره ۲۸% میگیرم،سوال اول: به نظر شما ارزشش رو داره؟ و سوال مهم تر اینکه تو چه زمینه ای میشه این پول رو سرمایه گذاری کرد؟ کلا در مورد مبحث سرمایه گذاری الان نمیدونم با این پول چکار کنیم، ایده ای برای سرمایه گذاری ندارم فعلا نظرم اینه بذارم بانک سودشو بگیرم.

  (شاید الان بگید که گفتم اختیار سربازاتون رو دست کسی ندید، ولی اجازه بدید به عنوان یه فرمانده گروهان کوچیک از شما به عنوان یه فرمانده لشکر کارکشته راهنمایی بگیریم باشد که رستگار شویم و لشکرمان نسلش زیاد بشه 😉 )

  خیلی ممنونم آقای محبی
  ضمنا بابت مطالب مفیدتون متشکرم.

  • حامد عزیز سلام
   ۲۰ تومان وام با بهره ۲۸ درصد قسط های ماهانه زیادی دارد که البته بستگی به زمان بازپرداخت آن دارد. راستش من اگر به جای تو بودم و برنامه ای برای این پول نداشتم، چنین وامی را نمی گرفتم و به جای آن همان مبلغ اقساط را پس انداز می کردم. البته چند وقت پیش نوشته بودم که اگر انضباط پس انداز ندارید وام گرفته و اقساط آن را پرداخت کنید ولی نه با سود ۲۸ درصد.
   فرض کنیم بازپرداخت وام شما پنج ساله باشد در این صورت باید ماهیانه حدود ۶۲۲ هزار تومان قسط بدهید. در این صورت ظرف پنج سال ۳۷ میلیون تومان به بانک پرداخته اید.
   اگر این پول را در بانک گذاشته با سود ۲۰ درصد و پنج سال به آن و سود حاصل دست نزنید پس از پنج سال به ۴۹ میلیون تومان تبدیل شده و اگر اصلا وامی نگرفته و ماهی ۶۲۲ هزار تومان را پس انداز کردهو در حساب روز شمار ۲۰ درصدی بگذارید پس از ۵ سال ۶۵ میلیون تومان پول خواهید داشت.
   من روش سوم را توصیه می کنم نه به دلیل مبلغ بیشتر پول، بلکه به دلیل نهادینه کردن یک عادت اساسی.

   • حامد گفت:

    ممنونم از راهنمایی تون. فقط اگر امکانش بود که کسب و کارهای کوچیک با سرمایه کم که بشه به عنوان شغل دوم روش حساب کرد رو بهمون معرفی میکردید هم عالی میشد.
    مرسی

  • منصوره گفت:

   سلام حامد جان.
   پسرم، من فکر می کنم اگه بناست با نرخ ۲۸ درصد وامی بگیرم پس باید باهش کاری کنم که لااقل ۳۸ درصد سود داشته باشه. و اگه نمی تونم این کار رو بکنم پس بهتره که این وام رو نگیرم . ولی میزانی رو که باید بابت قسط این وام بدم رو هر ماه پس انداز کنم. یا وامی با سود خیلی پایین تر بگیرم. و باز به نظر من وام های با نرخ بالا فقط باعث پولدارتر شدن بانک ها می کنه و به ضرر مشتری هاست. حتی وقتی با نرخ پایین هم وام میگیری باز به سود بانکه ولی برای خودت هم یه نفعی داره.

 9. منصوره گفت:

  با تشکر از وبلاگ نسبتاً خوبتون.
  بلی پیشنهاد سوم آقای محبی رو من هم می پسندم

 10. خانم دانش گفت:

  سلام مطلب امروزتون چند وقته خیلی فکرمو درگیر کرده ، علتشم خرید اتومبیل جدیدمونه ، اتومبیلی که میتونستیم سالمشو از یه مصرف کننده با قیمت پایین تر و مدل بالاتر بخریم که صددرصد خرجشم کمتر بوده ، با اصرار شوهرم از شخص بی ملاحظه و زبون بازی با حدود ۲.۵ میلیون ضرر خریدیم . دقیقا انگار اختیار پولمونو دادیم دست اون شخص ، اگه اون موقع وبلاگ شما رو خونده بودم حتما جلوی این ضرر را خیلی با جدیت میگرفتم و شک نمیکردم ! ولی این برام درس عبرت خوبی شد دارم تلاش میکنم دیگه اون اتفاق تکرار نشه .

 11. امید گفت:

  سلام . من وبلاگ شما رو دوس دارم و نمی دونم چرا با اینکه مدت کوتاهی هس که اشنا شدم ، بسیار حس مثبتی به من میده .
  یه سوال داشتم . من دانشجوام و هزینه زندگی من را خانواده ام تامین می کنند . خیلی دوس دارم به استقلال مالی برسم ، ولی دوتا مشکل بزرگ دارم ، یکی اینکه درماه حدود ۵۰ هزار تومان بیشتر نمی توانم پس انداز کنم و دیگر اینکه کارهایی الان من می توانم انجام بدهم حدودا ۵۰۰ هزارتومن حقوق دارن . که یا توجه به تاثیری که روی درس خواندم می گذارد واقعا به نظرم ارزشمند نیست . ایا شما پیشنهادی برای من دارید ؟ ایا جایی از باورهای من اشکال دارد ؟ آیا ..
  خیلی متشکر از وبلاگ خوبتون .

  • سلام امید عزیز

   من فکر می کنم که کار کردن و کسب درآمد در دوره دانشجویی هم خیلی عالی و هم لذت بخش است و کار پاره وقت یا گرفتن پروژه ای کارها بهترین روش است. مهم این است که دوست داری چکار کنی و این علاقه شما نقشی اساسی دارد.
   ضمنا با همان ۵۰ هزار تومان شروع کم. پول، احترام را دوست داشته و به زودی پاسخ شما را می دهد.

 12. حسین گفت:

  با سلام خدمت آقای محبی و دوستان دیکر
  مطلب بسیار زیبا و به جایی بود
  همین الان تمامی مهرها را با خواندن این مطلب در ذهنم در مورد اسکناس چیدم
  یک نکته مهم : وقتی در باره مسائل مالی و خرج کردن فکر میکنیم که خود خرج کردن شامل تصورات از خرید و ساختن پیش زمینه خرید میشود بهتر است اینجور تصور کنیم که اسکناس های ما یا بهتر بگویم تراول های ما دود میشوند و به هوا می روند نه پول خرد و سکه ها لطفا تصور کنید بعد تصمیم بگیرید این همان سربازانی هستند که لشکرهای شما را
  می سازنند . با تشکر

 13. هادی گفت:

  با سلام و احترام
  من تازه عضو وب لاگ تون شدم و واقعا خیلی از مطالبتون لذت بردم و خوشحالم از این آشنایی و پیدا کردن دوستانی که به امور مالی یه جور دیگه نگاه می کنند.اگه فضولی نباشه می خواستم فرمول محاسبه سود روز شمار ۲۰ درصد با سپرده اولیه دو میلیون تومان .در ضمن اگه به سود ماهانه دست نزنیم و به سپرده اولیه اضافه بشه ، بعد از ۳ سال مبلغ سپرده چقدر می شود رو بفرمایید . با تشکر

 14. رضا گفت:

  سلام آقای محبی عزیز بسیار عالی مثل همیشه واقعا دل نشین و درس آموز چه دست نوشتن و بیان خوبی

  درود درود درود
  بیننده پرو پا قرص یک ریال وکیل. یزد

 15. حسین گفت:

  با سلام خدمت آقای محبی و دوستان عزیزم

  جناب آقای محبی خواهش میکنم در مورد انگیزه پس انداز کردن در بچه ها و چگونگی آموزش به آنها هم مطالبی ارائه نمائید چون خود شما بهتر می دانید که اگر پدران و مادران از همان اول دوران کودکی به ما چگونه پس انداز کردن را حداقل یاد میدادنند الان وضعمان خیلی بهتر از الان بود و این یک وظیفه است که ما این اطلاعات را به بچه های خودمان انتقال دهیم تا در آینده شرمنده آنها نشویم . با تشکر و سپاس فراوان بخاطر مطالب زیبای جنابعالی

 16. محسن گفت:

  درود بر شما / من چند روز پیش از طریق یک پزشک با سایت شما آشنا شدم و شروع کردم تمام مطالبتون رو یکی یکی خوندن . واقعا ازتون ممنونم بابت مطالب به درد بخوری که مینویسین . امیدوارم این مسیری که شروع کردین ادامه بدین . بازم به سهم خودم تشکر میکنم

 17. مریم گفت:

  سلام…من از طریق سایت یک پزشک با شما آشنا شدم…عالی بود حرف هاتون
  من ی سوال دارم…
  راستش من شغلم طوریه که بیمه ندارم و اصلا بیمه شدن معنی نداره در این شغل( حق التدریس در دانشگاه ها )

  در مورد خرید بیمه عمر ازتون سوال دارم…آیا اطلاعاتی دارید؟ آیا به صرفه هست؟ آیا این نوع سرمایه گذاری در آینده و در ایام پیری به کار میاد؟خواهش میکنم راهنماییم کنید .سپاسگزارم

 18. حسین گفت:

  با سلام خدمت جناب محبی
  من سوالی داشتم در مورد بیمه عمر سامان:این که گفته می تونید ۹۰ درصد اندوخته تون رو وام بگیرید.آیا باید اندوخته در حسابمون باقی بمونه یا میشه هم وام گرفت هم از اندوخته برداشت کرد؟
  سپاس

  • اندوخته در حسابتان وجود دارد. ۹۰ درصد مبلغ آن را می توانید وام بگیرید که فکر کنم ظرف یکسال باید بازپرداخت شود. ولی در مورد برداشت از اندوخته و وام به صورت همزمان اطلاعی ندارم.

  • دکترخسروپرویزمشعوفی گفت:

   برداشت همزمان از اندوخته و دریافت وام ممکن نیست با دریافت وام میزان تعهدات بیمه تا زمان تسویه حساب به همان میزان وام دریافتی کاهش پیدا میکنه .میزان سودتعلق گرفنه به وام شمابرابر است با میزان سودی که بیمه در آن سال مالی به حق بیمه های شما اختصاص داده به اضافه ۲ تا ۴ درصد کارمزد یعنی اگر شرکت بیمه تون در اون سال مالی بشما مثلا ۲۳ درصد سود داده میزان سودی که بابت اخذ وام از شما دریافت میشه بسته به اینکه در کدوم شرکت بیمه عمر داشته باشین بین حداقل ۲۵ تا حداکثر۲۷ درصده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید