در مدح صرفه‌جویی، بزغاله‌های احمقی که به‌اندازه شیر خوردن بلد نبودند

به لطف زندگی در کارگاه سدسازی در میان کوه‌های زیبای بختیاری، فرصت زیادی برای گپ و گفت با مردمان منطقه برای من فراهم‌شده بود. یکی از کسانی که از مصاحبت با او لذت می‌بردم، دامداری بود که گوسفندانش برای چرا به نزدیکی کارگاه می‌آمدند.

همیشه از اوضاع‌واحوال زادوولد و سود و زیان دامداری را از او سؤال می‌کردم. تا اینکه در بهار یکی از سال‌ها، چندین برهٔ چندروزهٔ او تلف شدند.

فکر می‌کنید دلیل آن، چه بود؟

خوردن بیش‌ازاندازه شیر.

در آن چند روز، به دلیل کمبود امکانات امکان دوشیدن شیر گوسفندان نبود و بزغاله‌ها هر چه می‌خواستند شیر می‌خوردند و این تازه آغاز راه بود. به دلیل حجم زیاد شیر، دچار مشکلات گوارشی شده و آن‌قدر دفع آن‌ها بالا می‌رفت که تلف می‌شدند.

تابه‌حال چنین چیزی را نشنیده بودم. عجب بزغاله‌های احمقی بودند.

اما پس از شروع یک ریال، خواندن مطالب عالی لئو بابوتا (نویسنده وبلاگ عادت‌های ذن) و خواندن کتاب پول یا زندگی شما، حقیقتی دردناک از زندگی انسان‌های به‌ظاهر باهوش و اشرف مخلوقات برایم روشن شد. (شامل خود من)

شاید آن بزغاله‌های چندروزه، احمق بودند اما حیوان‌های بالغ در اندازه نگاه‌داشتن بسیار از ما انسان‌ها باهوش‌ترند.

 اندازه نگه‌داشتن، از حد خارج نشدن 

توصیف بالا معنای صرفه‌جویی در فرهنگ معین است.

کمی به آن فکر کنید، آیا با تعریف بالا، صرفه‌جویی هوشمندانه نیست؟

وقتی صرفه‌جویی را می‌شنوید، چه تصویری به ذهن شما می‌آید؟

اسکروچ؟

خساست؟

بی‌کلاس زندگی کردن؟

آیا آن را نقطه مقابل دست و دل‌باز بودن می‌دانید؟ یا نقطه مقابل لذت از زندگی؟

اندازه‌ نگاه‌داشتن کار سختی است.

یکی از بهترین زمینه‌ها برای بررسی عدم توانایی ما در اندازه نگاه‌داشتن، خوردوخوراک است. در ایام نوروز کسی را نمی‌شناسم که حداقل برای یک‌بار هم که شده، سروکارش به رانیتیدین و عرق نعنا نیفتد.

چرا؟

چون همه‌چیز در دسترس است و انگار مجوزی نانوشته برای خوردن صادرشده است.

خوردن و پول خرج کردن از لذت‌های دنیا هستند ولی همه ما عواقب زیاده‌روی در هر دو را تجربه کرده‌ایم. از دل‌درد و چاقی تا عقب افتادن قسط و بی‌پولی.

اما همان‌طور که داشتن اندامی متناسب، لذت‌بخش است داشتن ترازنامه مالی متناسب هم لذت‌بخش است.

و یکی از راه‌های رسیدن به ترازنامه مالی متناسب، صرفه‌جویی است.

اجازه دهید پیش از آنکه وارد معنا و مفهوم صرفه‌جویی شوم، از تناسب‌اندام بهره بگیرم که هم بسیاری با آن دست‌به‌گریبان‌اند و هم ملموس‌تر است.

اگر شما رژیم سفت و سختی بگیرید، احتمال رسیدن شما به نتیجه مطلوب نزدیک به صفر است به‌ویژه در درازمدت.

اما اگر این روند را به مجموعه‌ای از فعالیت‌های مدام و پیوسته که دوست دارید تبدیل کرده و خوردن را با آگاهی پیوند بزنید، شانس رسیدن به نتیجه مطلوب و ماندن در آنجا بسیار بیشتر است.

فکر می‌کنید که اگر من تصمیم بگیرم که خوردن خود را آگاهانه مدیریت کرده ولی هرروز روی میز مقابل من، یک عدد نوشابه خنک با سس مایونز برای غذا سرو شود چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر هر طرف که نگاه کنم چیزی برای خوردن پیدا کنم چی؟

نخریدن یک شلوار جین هم مانند نخوردن پیتزا، دردآور است. مغز ما هم به‌شدت تلاش می‌کند تا ما درد و رنجی را تحمل نکنیم. پس برای موفقیت باید جایگزین این فعل لذت‌بخش، فعل لذت‌بخش دیگری شده و به‌مرور تبدیل به عادت شود.

برای یادگیری روش‌های عملی موفقیت در صرفه‌جویی به خواندن این مطلب ادامه دهید.

همان‌طور که پیش‌ازاین گفته بودم صرفه‌جویی معنای دیگری هم دارد:

خرج‌های بی‌اهمیت را بی‌رحمانه قطع کن و روی آنچه مهم است سخاوتمندانه خرج کن

لذت صرفه‌جویی در این است که نتایج آن به‌سرعت حاصل می‌شود. با کم کردن مخارج روی موارد بی‌اهمیت، در عرض چند هفته یا چند ماه می‌توان پول کافی برای خرید آن چیزی که دوست دارید را به دست آورید.

مثلاً فرض کنید که دوست دارید تابستان سال آینده به یک مسافرت خارج از کشور بروید و برآورد شما برای هزینه دو نفر ۴ میلیون تومان است. در هرماه بایستی حدود ۳۵۰ هزار تومان پس‌انداز کنید. از منظر تعریف جدید صرفه‌جویی، این مبلغ بایستی با کاستن از هزینه‌های کم‌اهمیت شما حاصل شود.

طبق آمار بانک مرکزی در سال ۱۳۹۲، هر خانواده شهری ایرانی در حدود ۲۷ میلیون تومان درآمد داشته و ۲۸ میلیون تومان خرج کرده است.

جالب است نه؟

ما به‌اندازه مخارج خود، درآمد نداریم آن‌وقت شما از پس‌انداز و مسافرت خارج از کشور می‌گویید؟

نمودار زیر را ببینید:

expenses

فرض کنید این سرپرست خانوار ما عاشق مسافرت است و به هر ترتیب می‌خواهد در تابستان آینده این کار را انجام دهد. دقت کنید که او فردی اجاره‌نشین است که ماهیانه ۸۰۰ هزار تومان اجاره می‌دهد اما می‌تواند طبق جدول زیر هزینه‌های خود را کاهش می‌دهد:

هزینه

هزینه کل انجام‌شده درصد صرفه‌جویی مبلغ صرفه‌جویی

دخانیات

۱۱۷.۶۰۰ ۱۰۰ ۱۱۷.۶۰۰

پوشاک

۱.۳۱۴.۹۰۰

۵۰

۶۵۷.۴۵۰

لوازم و اثاث خانه

۱.۱۹۲.۳۵۰

۳۰

۳۵۷.۷۰۵

حمل‌ونقل

۲.۴۲۹.۹۹۰

۴۰

۹۷۱.۹۹۶

تفریح

۶۵۴.۸۸۷

۸۰

۵۲۳.۹۱۰

رستوران و هتل

۵۸۵.۶۹۵

۱۰۰

۵۸۵.۶۹۵

کل صرفه‌جویی انجام‌شده

۳.۲۱۴.۳۵۶ (تومان)

به نظر شما مسافرت او در تابستان سال آینده شدنی است؟

شدنی است ولی بستگی به اهمیت مسافرت دارد. اینکه این اهمیت چقدر به او انگیزه می‌دهد.

مثلاً حمل‌ونقل را در نظر بگیرید:

سرپرست خانوار ما هرروز ۶۷۰۰ تومان برای حمل‌ونقل پرداخته است. به نظر من که مبلغ زیادی است و حتماً می‌تواند با استفاده از حمل‌ونقل عمومی ۴۰ درصد آن را کاهش دهد. یا می‌تواند با کنترل احساسات از هزینه‌های پوشاک و لوازم خانه بکاهد. او می‌تواند هزینه‌های رستوران و غذای بیرون را به‌شدت کم کند.

یک سال زجر و کاهش هزینه‌ها برای مسافرت احتمالی سال آینده؟

البته که مسافرت تنها یک مثال بود و هر چیزی را می‌توانید به‌جای آن بگذارید. مثلاً خرید یک کفش مارک یا خوردن ماهیانه شام در یک رستوران بسیار عالی یا خرید خانه.

ممکن است کسی بگوید که نه من تمام غذاهای چرب و پرکالری را می‌خورم ولی به‌جای آن هرروز ۱۰ کیلومتر می‌دوم. (من می‌خواهم درآمدم را افزایش دهم)

همان‌طور که می‌دانید، پرخوری مواد پرکالری با ورزش جبران نمی‌شود. اول اینکه برای جبران دریافت کالری‌های زیاد، خیلی باید ورزش کرد؛ و شاید همه نتوانند صرفاً با این انگیزه به‌صورت مداوم به ورزش ادامه دهند و ثانیاً اینکه برخی از مواد مضر برای سلامتی یعنی چربی‌ها اثر خود را روی سلامتی خواهند گذاشت.

مطالعاتی در سال ۲۰۱۰ برای تعیین تأثیر ورزش و رژیم غذایی در تناسب‌اندام بر روی ۳۴۰۰۰ نفر انجام شد و نتایج آن در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا (JAMA) منتشر شد.

خلاصه نتیجه این بود.

هیچ‌کدام از نفرات نتوانستند صرفاً با ورزش یا رژیم غذایی به تناسب‌اندام برسند و برای رسیدن به موفقیت باید هر دو را داشت. رژیم صرف ممکن است شمارا لاغر کرده اما زیبایی‌اندام، توان عضله‌ها و سیستم گردش خون و تنفس شمارا بهبود نمی‌دهد. از سوی دیگر عادت به پرخوری می‌تواند در زمان کوتاهی که به هر دلیل قادر به ورزش نباشید، حاصل ماه‌ها تلاش شمارا بر باد دهد.

به همین ترتیب می‌توان درآمد را افزایش داد ولی اگر با افزایش درآمد به یک انسان پرخرج تبدیل‌شده و روش خود را اصلاح نکنیم احتمال ورشکستگی با شدت زیاد بالا می‌رود.

و البته افزایش درآمد یکی از دو رکن رسیدن به استقلال مالی است. به نظرم یک انسان صرفه‌جو (نه خسیس)، شانس بیشتری برای رسیدن به درآمد بیشتر هم دارد. افزایش درآمد مبحث بسیار مهمی است که در یک ریال به‌طور مفصل به آن خواهم پرداخت.

اما نوشتن از صرفه‌جویی دلیل دیگری هم دارد. اول اینکه آن را تمرین می‌کنم و دوم اینکه می‌خواهم وابستگی شادی زندگی به پول را به حداقل برسانم. اگر بتوانم بدون خرج پول به شادی عمیق برسم، هم مخارج کاهش می‌یابد و هم امکان پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بیشتر شده و هم به دلیل وقت آزاد بیشتر به درآمد بیشتری هم خواهم رسید.

نظر شما چیست؟ آیا خود را صرفه‌جو می‌دانید و یا آن را بی‌کلاس و نشانهٔ محرومیت از مواهب زندگی می‌دانید؟

ضمناً فراموش نکنید برای دریافت نوشته‌های یک ریال و مطالب مختص مشترکین، از طریق فرم مشترک یک ریال شوید.

کتاب دقیقا به اندازه را دانلود کنید
یک دستورالعمل کاربردی و عملیاتی برای صرفه جویی در پول و زمان و افزایش شادی در زندگی
ما هم مانند شما از اسپم متنفریم

12 دیدگاه ها

 1. مریم گفت:

  با سلام و تشکر
  من راستش قبل از خوندن یک ریال خیلی اهل پس انداز کردن نبودم و خیلی خرج های بی فکرانه داشتم ولی یک مدتیه که سعی میکنم خودم رو کنترل کنم…اینکه مساله پول خرج کردن رو با رژیم غذایی مقایسه کردید خیلی جالب بود…کتابی میخوندم در دو سه روز اخیر در مورد رژیم غذایی…نویسنده کتاب معتقد بود وقتی که هوشمندانه و با فکر غذا میخوریم هرگز احساس گناه نخواهیم داشت و از غذا به طور کامل لذت می بریم…در واقع باید اجازه بدیم که علایم گرسنگی برای ما آشکار بشن و بعد غذا بخوریم…
  فکر میکنم خرج کردن هم باید همینطوری باشه تا بتونه لذت رو نصیب انسان بکنه…

  یکی از راههای شاد شدن بدون صرف هزینه ی گزاف ، خوندن ی کتاب مفید هست .

 2. مصطفی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید من حدودا یک سالی هست با سایت شما آشنا شدم ومطالبشو دنبال میکنم خسته نباشید بهتون میگم کار شما نوآوری بوده تولید محتوا توی این زمینه ها توی سایتهای فارسی زبان کمه در حالی که همه بخصوص خودم آموزشهایی مشابه مطالب سایت شمارونیاز دارند.ضمنا من دانش آموخته حسابداریم ومیتونم بهتون بگم متاسفانه۹۰درصد افراد جامعه در مورد سود مرکب چیزی نمیدونن .

 3. ابراهیم گفت:

  خیلی مطلب جالبی بود خصوصا مقایسه ایی که انجام شده بود ممنون

 4. حسین گفت:

  با سلام
  مطالب مثل همیشه بسیار عالی و کاربردی است اگر بتوانید جدولی بر اساس درآمدهای مختلف مثلا یک میلیون به بالا تهیه کنید و توضیح دهید دقیقا برای یک خانواده ۳ تا ۴ نفری در هر مورد چقدر صرفه جویی کند> هزینه شود البته ممکن است این کار غیر ممکن بنظر برسد ولی هر کسی با خواندن آن و وارد کردن آن در زندگی روزانه خود صرفه جویی را به هر جهت تجربه خواهد کرد و ذهن ناخوداگاه خود را با آن هماهنگ می کند . البته اگر بخواهیم . با تشکر و سپاس

 5. رضا گفت:

  سلام با شما موافقم و ممنونم که یادآوری کردید

 6. حسین گفت:

  با سلام خدمت جناب محبی
  سوالی داشتم از حضورتون:میخواستم ببینم برای سرمایه گذاری بلند مدت ۳۰ ساله شما گنجینه سپر صادرات رو پیشنهاد می کنید یا بیمه عمر سامان(با در نظر گرفتن این که در بیمه عمر سامان شما پس از ۸ سال سود دهی خواهید داشت)؟در کل پیشنهاد دیگه ای هم دارید؟
  با تشکر

 7. رضا گفت:

  سلام جواد آقای گل ممنون. بسیار عالی و بسیار ارزشمند نمیدونم چطوری از این همه تلاش شما تشکر کنم ولی قبلا گفتم اگه به یزد ما اومدی منو حتما خبر کنید
  وکیل داروخانه هلال احمر یزد

 8. seyedahmadi گفت:

  درود بر شما جناب مهندس محبی عزیز مقاله جالب و آموزنده ای بود مثل همیشه عالی و پر محتوا، کاش تو مملکت ما هم بجای آموزشهای بیخود و بی جهت در انواع زمینه ها که هیچ بهره ای هم برای آدم نداره بلکه فقط افکار و ذهن و درگیر میکنه … آموزش مالی شخصی و افزایش سواد مالی جزو اولویتهای آموزشی خانواده ها می بود.

 9. زهرا گفت:

  درود و خسته نباشید. خداقوت

  سپاس فراوان بخاطر زحماتتون. نکاتی که تذکر دادین و مقایسه بین رژیم پولی و رژیم غذایی افراد خیلی خوب و عالی و کاربردی هستش. ممنون. از وقتی که مقالاتتون رو خوندم کلی رژیم پولی زندگیم تغییر کرده.
  ضمنا” اکثر اوقات رئوس مطالب رو به دوستانم و دخترم هم میگم. تا اگه وقت و حوصله خوندن نداشته باشن، کم کم در ذهنشون بمونه.
  در رفتار دخترم که الان پیش دانشگاهی میخونه تاثیر زیادی میبنیم. بهترین سن و سال برای شروع و تثبیت رژیم های مختلف رو داره . با سود مرکب آشنا شده و شروع به پس انداز کرده و کلی برنامه داره واسه زود بازنشسته شدن و زندگی شاد از سی چهل سالگی به بعد.

 10. حسین نوبخت گفت:

  سلام مهندس محبی عزیز، ممنون از مطالب مفیدتون که به مدد قدرت نگارش زیاد شما جذابتر هم شدن. من یه مهندس معدن کارمند با حدود ۱۲ سال سابقه کار و حقوق نسبتاً مکفی هستم. از اینکه یه هم رشته ای روشنفکر و خلاق مثل شما دارم افتخار میکنم و البته کمی هم به شما قبطه می خورم. من تا حالا مطالب زیادی در مورد هوش مالی و موارد مشابه خوندم اما علیرغم داشتن علاقه و میل باطنی، اعتماد به نفس لازم برای خروج از سیستم کارمندی و رسیدن به استقلال مالی رو ندارم. لطفا من رو راهنمایی کنید. با تشکر – حسین نوبخت

  • سلام آقای نوبخت و خوشحالم از آشنایی با شما

   راستش من خودم هنوز نتوانسته ام که از زندگی کارمندی خارج شوم 🙂
   خروج از زندگی کارمندی به آسانی هم نیست. بایستی دید که برای درآمد پس از آن می خواهید چکار کنید. آیا می خواهید کسب و کاری راه بیاندازید؟ آیا سرمایه گذاری کرده اید؟ باید برای آن برنامه داشت.
   به نظرم در ابتدا و در کنار همین کار فعلی، یکی از موارد مورد علاقه خود را انتخاب کرده و ببینید که آیا می توانید بر اساس آن محصول یا خدمتی تولید کنید که مردم حاضر باشند برای آن پول پرداخت کنند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید