برای رسیدن به شادی روزافزون، هر روز به دیگران کمک کنید.

 

 

help others

 

تو نیکی می کن و در دجله انداز           که ایزد در بیابانت دهد باز

 

فارغ از اینکه گرفتاری خود را در بیابان چگونه حل کنیم، بخشیدن باعث شادی ما می‌شود و مگر به‌جز آن از دنیا چه می‌خواهیم.

[restrict paid=true subscription=’2,3,4′]

دو استاد روانشناسی رفتاری دانشگاه‌های آمریکا در تحقیقات متعددی بحث ارتباط پول و شادی را در جامعه آمریکا و کشورهای دیگر موردبررسی قرار داده‌اند که بسیاری از مطالب این ماه باشگاه یک ریال، از تحقیقات این دو نفر گرفته‌شده است. یکی از موارد چالشی این تحقیقات تأثیر خرج کردن پول برای دیگران، روی شادی و رضایت افراد بود. همه ما می‌دانیم که از دست دادن پول به هر شکلی دردآور است. البته با عرض تشکر از عادت مصرف‌گرایی که به مدد تبلیغات و چشم‌وهم‌چشمی در ما نهادینه‌شده، هرماه تمام پول خود را خرج می‌کنیم ولی با اعمال نکات ساده‌ای که در این ماه یاد می‌گیریم می‌توان شادی بیشتری را تجربه کرد.

اما اگر پرداخت پول کاری ناخوشایند است چرا خرج کردن پول برای دیگران، ما را شادتر می‌کند؟ حتماً شما هم در این مورد تجربه‌دارید اما اجازه دهید در ابتدا به چند نمونه از تحقیقات انجام‌شده توسط الیزابت دان و مایکل نورتون اشاره‌کنم: (با کلیک روی اسم مایکل نورتون به صفحه سخنرانی او در برنامه تد هدایت می شوید که توصیه می کنم حتما آن را ببینید ضمن اینکه می توانید زیرنویس فارسی را هم انتخاب کنید)

آن‌ها پاکتی را حاوی اسکناس‌های ۵ و ۲۰ دلاری به درب خانه افراد مختلفی فرستادند. درون نیمی از این نامه‌ها از فرد موردنظر خواسته‌شده بود که تا پیش از ساعت ۵ بعدازظهر، این پول را به دیگران هدیه داده و یا برای دیگران خرج کند. از نیمه دوم افراد خواسته‌شده بود که این پول را برای خودشان هزینه کنند. در انتهای روز با آن‌ها تماس گرفته شد تا میزان خوشحالی آن‌ها بررسی شود. فارغ از متن نامه درون پاکت، بسیاری از کسانی که پول را برای دیگران خرج کرده بودند (حتی با خرید یک قهوه برای دوستشان) احساس شادمانی بیشتری در طول روز داشتند.

برای بررسی بهتر موضوع، یک‌بار دیگر این آزمایش در کانادا و اوگاندا تکرار شد. دو کشوری که در تمام زمینه‌های فرهنگی و مذهبی و اقتصادی و البته اقتصادی باهم تفاوت‌های عمده‌ای داشتند. جالب این بود که رفتار کسانی که شادی زیادی را پس از خرج پول گزارش کرده بودند شبیه هم بود.

دختری در کانادا این پول را برای خرید یک هدیه کوچک به مناسبت تولد مادرش هدیه کرده بود و در بازخورد کتبی به محققین از حس خوب خود از انجام این کار گفته بود.

مردی در اوگاندا از هدیه پول خود به دوستش گفته بود تا درمان مالاریا پسرش را تکمیل کند.

اما اگر هدیه دادن و کمک به خیریه‌ها، ما را بیشتر از خرج پول برای خودمان شاد می‌کند و اگر ذهن ما همیشه به دنبال لذت و کاهش درد است، پس چرا این کار را به‌صورت منظم و زیاد انجام نمی‌دهیم؟

دریکی از نوشته‌های یک ریال با عنوان تردمیل لذت، چگونه به همه چیز عادت می کنیم به بحثی به نام تردمیل لذت پرداختم. همان بحث انطباق که در مطلب پیش به آن اشاره شد. ما بلافاصله پس از خرید چیزی به آن عادت کرده و لذت کمتری ازآنچه انتظار داشتیم می‌بریم اما عادتی در ذهن ما وجود دارد که ما را گمراه می‌کند. شدت هیجان و لذت ناشی از تصور خرید یک کالا آن‌قدر زیاد است که روی تمام دانسته‌ها و عقاید ما تأثیر می‌گذارد.

البته ناگفته پیداست که ما به بسیاری از کالاهای مادی مانند فرش و موبایل و اتومبیل و یخچال و… نیاز داریم و مقصود از این نوشته‌ها این نیست که تمام پول خود را صرف مسافرت و خیریه کنیم اما اگر این کار فعل لذت بخشی است که هست چرا آن را بیشتر تکرار نمی‌کنیم؟

اگر خود را برای تجربه بیشتر شادی با موضوع امروز آماده کرده‌اید این سه استراتژی را در زندگی خود به کار ببندید:

 • برای کمک به دیگران انتخاب کنید.

یکی از بدترین لحظات من زمانی است که پشت چراغ‌قرمز ایستاده‌ام و بچه‌ای ژولیده سعی دارد با دستمال کثیفش شیشه اتومبیل را پاک کند. یا به‌زور در یک پیاده‌رو به من می‌چسبد تا شکلاتی را با سه برابر قیمت به من بفروشد. یا بدتر اینکه دوستی و آشنایی به شیوه‌ای شمارا در منگنه قرار داده و با حربه رودربایستی سعی دارد پولی را از شما قرض بگیرد.

اگر پرداخت پول و کمک به دیگران شادی‌آور است چرا این‌ها تجربه‌های بدی هستند؟ چرا حال ما را بدتر می‌کنند؟

چون ما در گوشه‌ای گیرکرده و به‌اجبار پولی را پرداخت می‌کنیم. شما در صورتی با پرداخت پول به دیگران شاد خواهید شد که خودتان انتخاب کنید.

پس انتخاب کنید و به‌صورت سیستماتیک این کار را انجام دهید. مسئله فقط کمک به مستمندان نیست. خریدن هدیه به هر شکلی و با هراندازه و قیمتی برای دوستان، فامیل و آشناها می‌تواند سطح شادی در زندگی شمارا همیشه بالا نگه دارد.

 • ارتباط بسازید.

ایده‌ای که در کتابی خواندم هم قابل‌توجه بود. او پیشنهاد کرده بود که هرماه، مثلاً بیست اسکناس هزارتومانی را کنار بگذارید. روی آن‌ها یک جمله کوتاه نوشته که این پول هدیه‌ای برای شماست، می‌توانید آن را خرج کرده یا به یک نیازمند هدیه دهید. بعد این اسکناس‌ها را در روزهای مختلف در مکان‌های عمومی مختلف گذاشته تا در جامعه توزیع شوند. من خودم این ایده را امتحان نکرده‌ام ولی می‌تواند تجربه جالبی باشد.

هم‌اکنون بسیاری از مردم دنیا درد و رنج‌های گوناگونی را تحمل می‌کنند اما اگر در تلویزیون یک برنامه در مورد کودکان گرسنه یک کشور خاص پخش شود، بسیاری از ما با آن ارتباط برقرار می‌کنیم. همین ارتباط می‌تواند باعث کمک مالی ما به آن کودکان شود. نمی‌دانم شما در چه وضعیت مالی هستید اما در نزدیکان شما افرادی هستند که به کمک و حمایت مالی نیاز دارند. این کمک شما برای نجات زندگی آن‌ها نیست بلکه برای دعوت آن‌ها به یک رستوران است. خرج پول در این رستوران که به همراه ساختن و یا عمیق‌تر کردن رابطه همراه بوده، شادی بسیار زیادی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 • اثرگذار باشید.

برای من انداختن پول در صندوق صدقه هیچ جذابیتی ندارد. چون نمی‌دانم این پول صرف چه خواهد شد اما زمانی که تبلیغ کمک به موسسه کمک به کودکان سرطانی (محک) یا ساخت بیمارستان خیریه سرطان جنوب را ببینم انگیزه‌ام برای کمک بسیار بیشتر خواهد شد. چون می‌دانم که کمک من تأثیرگذار خواهد بود و از این کار خود احساس رضایت خواهم کرد.

به همین دلیل در بحث خیریه اولویت با نزدیکان است. به نظر من هر چه که انسانی را بهتر بشناسید و ببینید که زندگی او با کمک شما بهتر خواهد شد حتماً نسبت به او کمک کنید.

علاوه بر باور درستی که در ما وجود دارد مبنی بر اینکه انسان‌های بخشنده، زندگی مالی بهتری هم خواهند داشت، محققین این افراد را از دو منظر موردبررسی قرار داده‌اند. آن‌ها نه‌تنها وضعیت مالی مناسبی دارند بلکه از سلامت فیزیکی بیشتری هم برخوردار بوده و کمتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند. این موضوع به‌صورت علمی موردبررسی قرارگرفته و شاید نتیجه مفصل آن در قالب این مطلب نگنجد.

آیا شما یک بخشنده سیستماتیک هستید یا می‌خواهید به چنین فردی تبدیل شوید؟ تجربه‌های خود را با دیگران در اینجا یا در انجمن یک ریال به اشتراک بگذارید.

[/restrict]

8 دیدگاه ها

 1. ليلا م ليلا م گفت:

  سلام
  من معمولا به موسسه محک کمک میکنم. هر پولی که تو حساب من بیاد بلافاصله ۱۰ درصدش میره برای پس انداز و ۵ درصدش میره برای محک. من اعتقاد دارم این پول مال من نیست و باید بره برای ضاحبان اصلیش و وقتی فکر میکنم که من هم در درمان اون بچه ها سهیمم حس خوبی پیدا می کنم و خوشحال میشم. این عادت در من نهادینه شده و تا انجام نگیره آروم نمیگیرم.

 2. گفت:

  سلام جناب محبی خسته نباشید

  با این نوع شادی خیلی آشنا هستم. واقعا نتایجش رو هم دیده ام. زندگی مالی و سلامت فیزیکی بهتر .

  خیلی سعی میکنم این حس رو در دخترم هم تقویت کنم که نسبت به نیاز واقعی دیگران و بخصوص نزدیکان بی تفاوت نباشه و حتما کمک کردن و بخشندگی جزیی از شخصیت و زندگیش باشه.

  سپاس

 3. با سلام خدمت دوستان عزیز
  بله بخشیدن و هزینه برای دیگران بسیار زیباست و قطعاً باعث برگشت سرمایه میشود مخصوصاً برای رضایتمندی همسر و بچه ها که شادی و لذت را چند برابر میکند . در هر حال ما انعکاس اعمال خود را هم در این دنیا و هم در آن دنیا خواهیم دید . با تشکر و سپاس

 4. با سلام
  از مطالب جالب و آموزنده سپاسگزارم. به عقیده من ما انسانها موجوداتی اجتماعی هستیم و چون به صورت دسته جمعی هم زندگی می کنیم کارها و رفتارهایمان روی یکدیگر تاثیر می گذارد. اگر بخواهیم خوبی را در جامعه نهادینه کنیم می توانیم. بخشش مالی نه فقط حس شادی به ارمغان می آورد بلکه باعث می شود جامعه بهتری داشته باشیم حتی تصور اینکه در بین دوستان و اطرافیان پشتیبانی وجود دارد انسان را دلگرم می کند که سخت ترین کارها را انجام بدهد. در چنین جامعه ای پیشرفت ، سود و موفقیت مالی بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است روحیه بخشش را در خود تقویت کنیم. البته این بخشش باید بجا و درست باشد وگرنه گداپروری را به همراه خواهد داشت که زیان بار خواهد بود.

 5. گفت:

  من هم ماهیانه به موسسه خیریه دستهای مهربان کمک می کنم.ولی همونطورکه گفته شد اگه به همسایه و یا نیازمندی که نزدیکی خودمونه کمک کنیم صددرصد میل و رغبت ما رو به اینکار بیشتر می کنه. چون ملموس تره. مسلما حس رضایت از مفید بودن برای جامعه کم چیزی نیست.

 6. گفت:

  راستش رو بخوای من خودم یه حساب پس انداز تو یک بانک دارم که با امتیاز وامم به نزدیکانم که به پول نیاز داشته باشند امتیازم رو انتقال میدم و اولا وامش قرض الحسنه هست و کارمزد زیادی برای کسی که میگیره نداره دوما به اون کمک کردم تا مشکلش حل بشه و در ثانی اقساطش رو ماهیانه خودش پرداخت میکنه و من نگرانی از عدم پرداخت پولم ندارم

 7. منم یه کمک کننده سیستماتیک هستم? به کودکان بنیاد کودک کمک میکنم، شادی که پس از دریافت نامه های بچه ها که با دست خط خودشون نوشتن در من ایجاد میشه واقعا توصیف نشدنیه…
  موافقم که اینکار تاثیرات روحی و جسمی فراوانی داره

 8. Reza Ghafoori Reza Ghafoori گفت:

  من هم ۵ درصد کل درامدم رو صرف کمک یا گرفتن کادو و هدیه به اطرافیانم میکنم و ازین کار لذت می برم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید