چگونه با کشف گلوگاه زندگی، روانی را به خودمان هدیه کنیم؟

حدود دو سال پیش کتابی که توسط یکی از وبلاگ‌نویس‌های خوب (جان مارو) معرفی شده بود را تهیه کرده و شروع به خواندن کردم. هر چند که خواندن کتاب انگلیسی آن هم به صورت الکترونیک کار سختی است ولی به دلیل جذابیت موضوع و متن داستانی آن در کمتر از یک هفته آن را خواندم.

از ایده اصلی مطرح شده در کتاب بسیار هیجان‌زده شده و در اولین فرصت برای یکی از همکاران توضیح دادم. هنوز به قول علما کلام در دهانم منعقد نشده بود که حرف من را قطع کرده و از اول تا آخر آن نظریه جذاب را برایم توضیح داد.

یه منظور جلوگیر از ضایع‌شدگی، کم نیاورده و پس از بحث کوتاهی، به سراغ کتاب رفتم. بله کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۸۴ (۱۳۶۳) منتشر شده بود و ظاهرا موضوع مطرح‌شده در آن، هم‌اکنون جزئی از درس مهندسی صنایع است.

راستی دوست دارید بدانید از چه کتابی حرف می‌زنم؟

هدف، چگونگی پیشرفت مداوم نوشته گلدرات الیاهو و جف کاکس

اما ایده‌ جذاب کتاب برای من چه بود؟

bottleneck

تصویر بالا یک طرح شماتیک از بزرگراه نیایش است که مسیر روزانه من و بسیاری دیگر برای رفت و برگشت به سر کار است. حداقل در سه نقطه این مسیر، در منطقه هاشور خورده، ترافیک‌های بسیار سنگینی ایجاد می‌شود. منطقه بسیار کوچکی که با عنوان گلوگاه نشان داده شده، یکی از عوامل اصلی این ترافیک‌های هر روزه سنگین است. حتما شما این موضوع را می‌دانید یا با مفهوم گلوگاه آشنا هستید.

اما من با خواندن کتاب هدف و آشنایی با گلوگاه و شیوه‌های برخورد با آن بسیار هیجان‌زده شده لودم ولی وقتی که موضوع را با همکارم مطرح کردم، متوجه شدم که این مفهومی رایج در مهندسی صنایع است.

اما پس از چندی تعجب من بیشتر از قبل شد.

چرا با دانستن چنین مفهوم ساده‌ای در طراحی بزرگراهی که جوان محسوب می‌شود از این مفهوم استفاده نشده و با ایجاد گلوگاه‌های متعدد، وقت و انرژی مردم تلف می‌شود؟

بله رانندگی بین خطوط و مسائلی مانند آن در ترافیک موثر است ولی چرا خودخواسته کاری می‌کنیم که بزرگراه آن‌چنان که باید در زمان اوج ترافیک موثر نباشد وگرنه در زمان‌های عادی که یک خیابان عادی هم جوابگو بود.

بگذریم

در ادامه به موضوع گلوگاه برمی‌گردیم ولی نخست اجازه دهید تا در ادامه مطلب قبلی به نقش سیستم در زندگی شخصی و طراحی آن بپردازیم. انسان موجود بسیار پیچیده‌ای است. شما می‌توانید با تغییر باور خود در مورد اینکه لیاقت حقوق بالاتری دارید به آن هدف رسیده و یا صرفا با از روی میز برداشتن ظرف آجیل، مقدار کالری ورودی بدن خود را بسیار کم کنید.

در مطلب قبلی قرار شد که موضوعی در زندگی‌تان را انتخاب کنید که نیاز به بهبود یا تغییر دارد. مثلا شادی در زندگی‌تان کم شده، روابط با همسر یا فرزندان یا دوستان و همکاران دچار اشکال شده، درآمد کمی دارید، رو به چاقی و چربی و قند پیش می‌روید یا از شغل خود لذت نمی‌برید.

یکی از آنها را که به نظرتان مهم‌تر از بقیه و موجب راه افتادن قطار زندگی می‌شود، انتخاب کنید.
مثلا می‌خواهید درآمد خود را اضافه کنید.

میان‌نوشت: به نظرم برخی از عادت‌های اساسی دیگر مانند مراقبه یا ورزش مقدم بر افزایش درآمد هستند چون در یک سیستم به آن منجر می‌شوند اما به دلیل اینکه اینجا یک وبلاگ مدیریت مالی است، از افزایش درآمد شروع می‌کنیم.

تعریف سیستم افزایش درآمد:

سیستم افزایش درآمد مجموعه‌ای از فعالیت‌های مستمر است که به مرور موجب افزایش درآمد خواهد شد.

شما هم‌اکنون یک سری از فعالیتهای روزانه را در محل کار خود (شرکت، کارخانه، مغازه …) انجام داده و درآمد تقریبا مشخصی را دریافت می‌کنید.

اگر قرار باشد که به منبع درآمدی شما اضافه شود، باید در کارهای روزمره شما تغییری رخ دهد.

موضوع بسیار بدیهی ولی فوق‌العاده مهم است:

اگر قرار باشد که به منبع درآمدی شما اضافه شود، باید در کارهای روزمره شما تغییری رخ دهد.

نه، من چشم‌بسته غیب نمی‌گویم. بسیاری از مردم به دنبال راهی برای افزایش درآمد هستند بدون آن‌که حاضر باشند تغییری پیوسته در رفتارها و باورهای روزانه خود ایجاد کنند. مثلا جذابیت قرعه‌کشی بانک، خریدن سهامی که ظرف شش‌ماه سه برابر شود، خریدن ملک در دوره‌ای که قرار است گران شود بسیار بیشتر از خواندن یک کتاب در ماه در مورد حوزه کاری خودتان است.

هیچ‌وقت این سوالها را از خود پرسیده‌اید؟

– من کارمندی هستم که حقوق کمی می‌گیرم چگونه می‌توانم درآمد خودم را اضافه کنم؟
– فروش مغازه من پایین است، چگونه می‌توانم فروش خود را اضافه کنم؟
– چه تغییری در کارهای روزانه خود بدهم تا درآمدم به صورت پایدار بیشتر شود؟

مثلا کارمندی را در نظر بگیرید که از حقوق خود ناراضی است و به هزار و یک دلیل و توجیه، نمی‌تواند شغل خود را عوض کرده و یا درخواست افزایش حقوق دهد. و البته به دنبال درآمد جانبی است.

من او را قضاوت نمی‌کنم هر چند که با توجه به تجربه شخصی خودم و اطرافیانم، راحت‌ترین کار برای افزایش درآمد، مذاکره حقوقی است که البته سقف مشخصی هم دارد ولی نشانه‌ای است از اینکه حاضرید برای افزودن بر دریافتی ماهیانه کار جدیدی انجام دهید.

درآمد جانبی که مد نظر من است ارائه خدمت یا محصولی است که با توجه به یک نیاز در جامعه مخاطب ایجاد شده و این کارمند هم توانایی ارائه راه‌حلی برای آن را دارد.

اما برنامه‌ریزی برای شناخت این نیاز، شناخت مشتری، کشف محصول مرتبط و فرآیند فروش نیاز به یک سیستم دارد. سیستمی که یک فرد معمولی مثل کارمند مورد نظر ما باید با شروع کارها و رفتارهای جدیدی در برنامه روزانه خود آن را ایجاد کند. به قول آقای بقوسیان، یادگیری، تولید و رشد کسب و کار، فعالیتهای لازمی است که او باید هر روز و هر روز انجام دهد.

شما ممکن است برای رسیدن به هدفی خاص، برنامه‌ریزی کرده و حتی با مطالعه و یا استفاده از یک مشاور حرفه‌ای مراحل انجام کار را کشف کنید. اما منظور من از سیستم، انجام کارهایی است که موجب چرخیدن چرخ‌های سیستم می‌شود و این کارها باید پیوسته و در هر شرایط روحی انجام شوند. شما اگر مسافرت بروید، سرتان درد کند و یا شب از نیمه هم گذشته باشد مسواک‌زدن را فراموش نمی‌کنید. یا اگر یک شب این‌کار را نکنید عذاب وجدان گرفته و فرداشب حتما ادامه خواهید داد. مجموعه عواملی مانند مسواک و نخ دندان و دهانشویه و چکاپ دندانپزشکی شش‌ماهه، سلامت دندان شما را تضمین می‌کند و این یک سیستم ساده است. نکته‌ای که وجود دارد این است که شما کارهای روزمره خود را شناخته و به انجام روزمره آنها عادت کرده‌اید.

این کار دقیقا برای اجرای هر سیستم دیگری باید انجام شود. روزانه باید در مورد کسب و کار، در مورد سلامتی، شادی، آرامش و … یاد بگیرید. روزانه باید آنها را اجرا کرده و برنامه‌ای برای ارتقای آنها داشته باشید.

طراحی سیستم، نیاز به شناخت اجزای آن دارد. کارمند مورد نظر ما که قصد افزایش درآمد جانبی را دارد باید ابتدا اجزای آن را شناسایی کند. او باید نیازی که سعی در پاسخگویی به آن را دارد شناخته، مخاطب را تعیین کرده، بزرگی بازار را اندازه گرفته، نوع محصول یا خدمت خود را تعیین کرده و برنامه رسیدن به بازار هدف را طراحی کند. اجرای این سیستم نیاز به کارهای پیوسته و روزانه‌ای دارد. حتی اگر قرار است در آخر روز به خرید و فروش اتومبیل بپردازد (پیشنهاد یکی از دوستان در چند سال پیش) باید روزانه کارهایی را انجام دهد.

انجام روزانه کارهای جدید نیاز به تغییر و عادت به آن دارد. در مقاله بعدی راجع به آن خواهم نوشت ولی برای امروز، به موضوع منتخب خود برای بهبود فکر کنید. هفته گذشته راجع به سوالات زیر فکر کردید:

آیا خودتان آن را می‌خواهید یا به خاطر دیگران آن را انتخاب کرده‌اید؟ این موضوع چقدر در زندگی شما نقش محوری دارد؟ چه چیزی است که مانند لوکوموتیو تمام واگن‌های قطار زندگی‌تان را به دنبال خود می‌کشاند؟

اکنون به مبحث گلوگاه برگردیم. چه موانعی در زندگی شما وجود دارد که تا رسیدن به آن دچار درگیری‌های زیاد ذهنی می‌شوید و پس از گذشتن از آن، روانی زندگی دوباره بر می‌گردد؟

کمی راجع به آن فکر کرده و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

4 دیدگاه ها

 1. علی گفت:

  با سلام و تشکر فراوان بابت اطلاعات ، راهنماییها و مطالب مفیدی که ارائه میدهید. میخواستم بپرسم شما از چه روشی برای مراقبه استفاده میکنید؟
  ممنون

  • Mj Mohebi Mj Mohebi گفت:

   سلام
   من صبح ها روی زمین می نشینم و روی تنفسم متمرکز می شوم. هر چند که سعی می کنم افکار را دیده و آنها را رها کنم (که در کتاب روان همچو آب شرح داده شده ) ولی یک قلم و کاغذ در کنار شما هم می تواند به کمک شما بیاید تا افکار مخل تمرکز را بنویسید.
   به همین سادگی

 2. آیدین گفت:

  سپاس برای مطلب گلوگاه ها

  باید نقشه مسیر را برای هر کاری رسم و از بوجود آمدن گلوگاه اجتناب کرد و یا برای مواجهه شدن با آن تدبیری اندیشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید