هرگز شکایت نکن، قطار را روی ریل برگردان

never-complain-never-explain

از اولین باری که در کلاس مکالمه زبان ثبت‌نام کردم، ۱۹ سال می‌گذرد و هنوز نمی‌توانم روان و سلیس صحبت کنم.

در ۱۵ سال گذشته به صورت مداوم شاهد افزایش وزن خودم بوده‌ام هر چند که در زمان‌هایی کند شده و یا حتی کاهش یافته ولی برآیند آن به چند کیلو اضافه وزن منجر شده است.

از اولین برنامه‌ریزی من برای پس‌انداز سالها می‌گذرد ولی به جز اجبار اقساط بیمه عمر، در مابقی برنامه‌ها موفق نبوده‌ام.

در این نوشته که مربوط به دو سال پیش است توصیه کردم که جلسه‌های ماهیانه بازنگری اوضاع مالی را جدی بگیرید. دقیقا به خاطر نمی‌آورم که این ایده از کجا آمده بود ولی تا مدت‌ها آن را جدی نمی‌گرفتم.

فرض کنید که در تمام ساعت‌های رانندگی، با طراوت و انرژی رانندگی کنید.

 

 پس از چهار ساعت رانندگی اتومبیل را پارک کرده، در اتاقی با شرایط کامل رفاهی، چهار ساعت استراحت کرده و دوباره به راه خود ادامه دهید. بله در این حالت زمان مسافرت شما دو برابر خواهد شد ولی با اطمینان و آسایش به مقصد خواهید رسید. هم از مسیر لذت می‌برید هم از رانندگی و هم به مقصد خواهید رسید.

اگر مسیر پیش روی شما اتوبانی مانند کاشان باشد، مغز قرار نیست تصمیم‌های زیادی بگیرد و بسیاری از کارها به صورت خودکار رخ می‌دهد. گزینه‌های زیادی نیستند که شما را از راه اصلی منحرف کنند. شاید نیازی به ۴ ساعت استراحت نباشد و با ده دقیقه چرت زدن در کنار جاده بتوان به مسیر ادامه داد.

اما فرض کنید که در یکی از بزرگ‌راه‌های شلوغ تهران با دهها خروجی و ورودی هستید و در آغاز هر کدام هم یک تابلو تبلیغاتی جذاب قرار داده‌اند.

راهی به سمت بهترین چلوکبابی شهر می‌رود،

راهی به سمت باغ‌موزه،

راه دیگری به سمت چایخانه سنتی،

راهی به سمت شهربازی،

از رانندگی خسته شده‌اید، مسیر اصلی ترافیک سنگینی دارد. تصمیم می‌گیرید که یکی از خروجی‌ها را گرفته و یک ساعتی از زندگی لذت ببرید. اما این استراحت یک‌ساعته از چلوکباب به چایخانه و سینما و شهربازی و … منجر می‌شود. ناگهان به خودتان می‌آیید که انگار قرار بوده مسیری را بروید و هوا رو به تاریکی می‌رود.

به بزرگ‌راه بر گشته و ادامه مسیر می‌دهید. اما این جذابیت‌ها و خروجی‌های متعدد ساعت به ساعت بیشتر می‌شوند. شانس ماندن شما در این مسیر کم و کمتر می‌شود.

 هر چه خسته‌تر احتمال انحراف بیشتر.

تنها یک راه‌حل برای این کار وجود دارد. هر ۱۰۰ کیلومتر اتومبیل را پارک کنید.

 • پیاده شوید.
 • به راه پیموده شده فکر کنید.
 • کیفیت بنزین چطور بود؟ آیا اتومبیل نیاز به تعویض روغن، تنظیم باد و آچارکشی دارد؟
 • به راه پیش‌رو فکر کنید.
 • آیا مقصد هنوز جذاب است؟ آیا اتومبیل توانایی ادامه مسیر را دارد؟

اندازه‌گیری چیست یا چطور بفهمیم که قطار از ریل خارج شده یا روی ریل بهتری افتاده است.

 

بهترین روش برای رسیدن به موفقیت، اندازه‌گیری است.

برای اندازه‌گیری دو روش کلی وجود دارد.

اگر قصد ثروتمندشدن دارید باید در پایان هر ماه و سال، دارایی خود را اندازه بگیرید. اگر قصد تناسب‌اندام دارید وزن و دور شکم خود را اندازه بگیرید.

اما همانطور که در اینجا گفته‌ام، عادت کردن به انجام کاری می‌تواند ما را موفق کند. مثلا ما می‌توانیم موفقیت خود را با مقایسه با یک عدد اندازه بگیریم که شاید حس خوبی نداشته باشد. یا اینکه انجام کاری که منجر به هدف می‌شود را اندازه بگیریم. مثلا اینکه روزانه نیم ساعت پیاده‌روی کنیم. این اندازه گیری می‌توند منجر به نتایج خوبی شود.

یکی از بهترین روشهای اندازه‌گیری استراتژی سینفیلد است که در اینجا توضیح داده‌ام.

اما چطور حواسمان به قطار باشد؟

 

به نظر من بزرگترین عادت و دستاورد ما که می‌تواند ضمانتی بی چون و چرا برای موفقیت باشد برگزاری جلسه‌های بازبینی است.

هفتگی

ماهیانه

و سالیانه

اگر شما تمرین زبان یا پس‌انداز منظم یا ورزش روزانه را بیش از یک ماه کنار بگذارید، برگشت روی ریل، انرژی زیادی را می‌طلبد. شاید برای ماهها و سالها آن را فراموش کنید. اما اگر به جلسه‌های هفتگی و ماهیانه عادت کرده باشید به سرعت متوجه خروج از ریل خواهید شد. و با انرژی بسیر کمتری به مسیر بازخواهید گشت. پیش از این در این مطلب در مورد عادت‌های بنیادی که به ابعاد دیگر زندگی ما سر و شکل می‌دهد پرداخته بودم.

عادت کردن به بازبینی پیوسته شاید همین عادت کلیدی باشد. باید تمام تکنیک‌هایی را که بلد هستید به کار بسته تا وقتی را به صورت منظم به این کار اختصاص دهید. به نظر من تمام عادت‌ها و تلاش‌های خود را کنار گذاشته و این عادت را برای یک ماه تمرین کنید.

پیشنهاد من این است:

در این زمان‌ها و بر روی کاغذ، گذشته را بررسی کرده و برای آینده برنامه‌ریزی کنید:

هر روز ۵ دقیقه صبح زود یا آخر شب.

هر هفته جمعه صبح، پیش از بیدار شدن بقیه از خواب

و پنج‌شنبه آخر هر ماه. ۲۷ خرداد، ۳۱ تیر، ۲۸ مرداد، ۲۵ شهریور و …

طبق معمول برای آنکه عادتی را نهادینه کنید باید برای آن برنامه‌ریزی کنید. چرخه محرک – عادت – پاداش  را به خاطر داشته باشید.

اما در این جلسه‌ها چه باید کرد؟

خیلی ساده

کاری که قرار است در تمام جلسه‌ها انجام شود ولی در حالت عادی و غیراضطراری به ندرت رخ می‌دهد:

بررسی گذشته و برنامه‌ریزی آینده.

نکته مهم اینکه استراتژی هر کدام از این جلسه‌ها با هم متفاوت است. در جلسه ماهیانه شما فرصت بیشتری برای تفکر در مورد اهداف، خواسته‌ها و دلایل موفقیت و ناکامی خود دارید اما ۱۵ دقیقه جلسه صبح‌گاهی برای نگاهی گذرا به روز قبل، دلیل انجام یا عدم انجام آنها و بازنویسی برای روز جدید است.

در واقع در جلسات سالیانه و ماهیانه اولویت با چرایی است و در جلسات روزانه و هفتگی اولویت با چگونگی است.

مثلا روش من برای بررسی ماه گذشته پاسخ دادن به این سوال‌هاست:

به چه کار خودم در ماه گذشته افتخار می‌کنم؟

این موضوع می‌تواند طیف گسترده‌ای از موارد را در برگیرد. مثلا در یک ماه ممکن است بر وسوسه تعویض موبایل غلبه کرده و پول آن را در حسابم پس‌انداز کرده‌ باشم. ممکن است با وجود سردرد نیم ساعت ورزش روزانه را انجام داده‌ام. ممکن است به کسی کمک کرده‌ام تا تصمیم بهتری بگیرد. معمولا این مایه‌های افتخار J مواردی هستند که حس خوبی را در زندگی به ما داده و یادآوری آنها باعث می‌شود که بفهمیم هم موجود ارزشمندی بوده و هم می‌توانیم در ماههای پیش رو هم کارهای ارزشمند دیگری بکنیم.

 

با توجه به اعتقادم مبنی بر اینکه اساس موفقیت نهادینه کردن عادتهای درست است در این ماه روی چه عادتی تمرکز داشته و چقدر موفق بوده‌ام؟

قسمت عمده‌ای از فعالیتهایی که سلامتی، شادی و ثروت ما را تضمین می‌کنند عادت‌های مثبتی هستند که باید جایگزین عادتهای مخرب شده و جزئی از فعالیت‌های خودکار شما شوند. همانطور که پیش از این گفته بودم، این روند عادتی در جلسه سال انجام می‌شود. مثلا می‌توان سال را به فصول شادی، سلامتی و ثروت تقسیم کرده و سعی کنید تا در هر کدام از این فصول روی یکی از این موارد مهم متمرکز شوید.

مثلا یکی از عادت‌های نهادینه شده من در اردیبهشت، پیاده‌روی ۱۰ کیلومتری روزانه بود. اما در اثر یک برنامه پیش‌بینی نشده کاری، این رفتار در خرداد به چالش کشیده شد. بررسی این چالش و سعی در بازگرداندن قطار به مسیر اصلی، کار مهمی است که باید انجام گیرد.

چه تجربه ای کسب کرده‌ام؟

هر ماه تجربه‌های جدیدی را کسب می‌کنیم. از شیوه تعامل با دیگران تا روش جدیدی برای خرید بلیت ارزان‌قیمت هواپیما. اینها را بنویسید.

در ماه پیش رو می‌خواهم چه‌کار کنم؟

اما با توجه به مسیری که برای خودم ترسیم کرده‌ام در ماه پیش رو می‌خواهم چه‌کار کنم تا به هدف خود نزدیک‌تر شوم؟ روی چه عادتی قرار است کار کنم؟

با تصویر بالای متن چقدر موافق هستید؟

اگر این مطلب برای شما مفید است از منو سمت راست آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

15 دیدگاه ها

 1. mohsen گفت:

  سلام و ممنون بابت مقاله خوبتون . اخیرا یک کتاب دارم میخوانم که ربط خیلی زیادی به همین مقاله شما داره . اسمش اینه : ۵ رازی که باید پیش از مرگ بدانیم .
  توی راز دوم میگه که ما باید اخر هر هفته با خودمون خلوت کنیم و ببینیم ایا مسیری که برای زندگی یا موفقیت برنامه ریزی کردیم به درستی جلو میره یا نه . ایا توی این هفته توی مسیر درست بوده ام ؟ اگر نبوده ام چرا و چه کاری انجام بدهم تا توی مسیر قرار بگیرم . چه کارهایی انجام بدم تا در اینده حرکت به سمت هدف رو سریعتر و با تمرکز بیشتر انجام بدم .
  توی این کتاب میگه خارج شدن از مسیر در اینده باعث بزرگترین مشکلی میشه که بشر داره و اون تاسف از انجام ندادن کارهایی که فکر میکنه با انجام دادنش الان زندگی بهتری داشت . میگه که ترس بشر از مرگ فقط به خاطر حسرت گذشته است و نداشتن زمان برای رسیدن به اهداف .
  کتاب فوق العاده ایه . به هر کسی که تصمیم داره توی زندگی با هدف زندگی کنه پیشنهاد میکنم این کتاب رو بخوونه .
  ممنون از پست های خوبی که میگذاریم .

 2. متشکرم مطلب زیبا و کاربردی بود من خودم انگار از قبل با بسیاری از آنها آشنا بودم ولی خبر نداشتم با خواندن این مطالب با خودم بیشتر آشنا شده و راه پیش رو را بهتر و عاقلانه تر می بینم و احساس میکنم که در ریل درست قرار گرفته و آینده خوبی را به امید خدا برای خودم و دوستانم در باشگاه یک ریال متصور هستم . متشکرم از شما

 3. نازی گفت:

  ممنون از متنی که گذاشتید من به این بازبینی اعتماد دارم البته ما وقتی به بلوغ ذهنی میرسیم این مطالب رو درک میکنیم اگر ده سال پیش بود میگفتم ریسک کن,خطر کن پول جاش میاد,برای تناسب اندام یا ورزش تا ۴۰سالگی وقت داری,از پول خراب کردن یا خوردن شیرینی بیش ازحد نترس تا ۴۰سالگی قرارنیست اتفاقی برات بیفته,ولی چقدر خوب بود ما از اول جوانی عاقل میبودیم!

 4. مهیار گفت:

  مرسی از مطلب خوبتون خیلی آموزنده بود ، لطفا ادامه دهید

 5. M Fakhri گفت:

  Salam.
  Man az matlab bala besyar estefadeh kardam.
  Hata agar feghat ma in Pyam ra daryabim ke
  Dar zendegi khudeman Ranande im na Sarneshin!

 6. majid گفت:

  من مدتی هست که کم و بیش دارم همین کار رو میکنم و نتیجه خوبی گرفتم.مچکرم از نوشته خوبتون

 7. زهرا گفت:

  سلام جناب محبی . خسته نباشید. ممنون از مقاله خوب شما

  من عضو باشگاه هستم ولی متاسفانه مدتیه که نمیتونم وارد بشم و پیام نام کاربری یا پسورد اشتباه برام میاد. بااینکه پسورد رو فراموش نکرده ام، گزینه فراموشی پسورد رو هم انتخاب کردم ولی باز هم نشد.

  یکی دوبار هم براتون ایمیل دادم ولی پاسخی نداشتم . امیدوارم این پیام رو ببینید.

 8. محمد گفت:

  سلام جناب محبی پیام های شما بی نظیر است کافی است به عمق مطلب توجه کرد بهترین راهکشاست تشکر میکنم

 9. ابوالفضل جعفری گفت:

  سلام جناب محبی
  وقت به خیر و شادی

  خیلی وقت بود مقاله ای از شما نخونده بودم. خوشحال شدم.
  ممنون از مقاله خوب شما، عالی بود.

 10. علی گفت:

  سلام و ارادت. انتخاب شما عالی است. ممنون از حسن انتخابتان

 11. محمد گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود. من هم چند وقتی است که از این تکنیک استفاده می کنم خیلی خوبه، نمی زاره قطار بیفته تو خاکی.
  یکی از کتاب های دارن هاردی تحت عنوان “امسال تکرار نخواهد شد” به همین موضوع می پردازه. یک کتاب کاربردیه.

  با تشکر از آقای محبی بابت پست های عالی شان.

 12. بعضی از مقالات اونقدر عالی هستن که اگر یه نظر تشکر ارسال نکنم عذاب وجدان میگیرم
  سپاسگذارم بابت این وقتی که میزارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید