قسمت چهارم از سری مقاله‌های استراتژی موفقیت مالی:وقتی پای پول در میان باشد شما اولویت چندم خودتان هستید؟

 

download

یکی از قوانین قدیمی مدیریت مالی شخصی به همین سادگی است: اول به خودت بپرداز. تمام کتاب‌ها و متخصص‌های پولی این توصیه را کرده‌اند.

اما اجرای آن کار سختی است.

این پول می‌تواند در جای دیگری هم هزینه شود. می‌توانید با آن قبض موبایل خود را بدهید، بدهکاری خود را صاف کنید. می‌توانید یک موبایل جدید بخرید. شاید پیش‌ازاین چند بار در این مورد اقدام کرده اما موفق نشده‌اید. شاید در ذهن خود به این گزینه فکر کرده اما وقتی‌که روز پرداخت می‌رسد، پول راهش را به سمت گزینه‌های دیگر پیدا می‌کند.

از سوی دیگر اول به خودت بپرداز به چه معناست؟

معنای ساده آن این است: پیش از آنکه صورتحساب‌ها و قبض‌ها را پرداخت کنید، پیش از آنکه به خرید هفتگی یا ماهیانه خود بروید، پیش از آنکه هر کار دیگری بکنید، قسمتی از درآمد خود را برای پس‌انداز کنار بگذارید. پولی را در بیمه عمر، حساب پس‌انداز و یا خرید واحدهای  صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اختصاص دهید. اولین صورتحساب و قسط ماهیانه باید به خود شما پرداخته شود. این عادت اگر از سنین پایین آغاز شود می‌تواند ثروت زیادی را برای شما ایجاد کند.

چرا باید اول به خودتان بپردازید؟

برای بسیاری از افراد با شرایط اقتصادی امروز، پس‌انداز غیرممکن به نظر می‌رسد. اجاره، هزینه‌های خودرو و حمل‌ونقل، خوردوخوراک و پوشاک و اقساط وام‌های مختلف چیزی را باقی نمی‌گذارد. بله شما قصد پس‌انداز دارید اما برای این کار پولی باقی نمی‌ماند.

و مسئله این است: بیشتر افراد می‌خواهند پس‌انداز خود را بر اساس آنچه باقی می‌ماند، بسازند.

اما اگر هم‌اکنون عادت پس‌انداز را نهادینه نکنید، همیشه برای به تعویق انداختن آن دلیلی وجود دارد. هزینه‌های دندانپزشکی، مسافرت، تعویض اتومبیل. حتی ممکن است درآمد شما به‌اندازه‌ای نباشد که اقساط خود را به‌موقع بدهید.

به این سه دلیل شما باید همین امروز و با هر شرایط اقتصادی پرداختن به خود را شروع کنید:

 • با پرداخت به خود، پس‌انداز را به‌عنوان یک اولویت به ناخودآگاه خود معرفی می‌کنید. شما از صاحب فلان مغازه، فلان فروشنده خودرو و صاحب‌خانه خود مهم‌تر هستید.
 • پرداخت اولیه به خود آغازی بر عادت‌های خوب مالی است. بیشتر افراد پول‌های خود را طبق الگوی زیر خرج می‌کنند: صورتحساب‌ها و اقساط، سرگرمی، پس‌انداز. عجیب نیست که معمولاً پولی برای گذاشتن در بانک باقی نمی‌ماند. اما اگر پس‌انداز را به اول صف منتقل کنید، پول کنار گذاشته می‌شود پیش از آنکه دلایلی برای خرج آن پیدا کنید.
 • با این کار یک سپر حفاظتی برای خود ایجاد می‌کنید. اختصاص دائمی و پیوسته پول بهترین راه برای ساخت امنیت مالی است. می‌توانید به‌راحتی از پس موارد اضطراری برآیید. می‌توانید با آن خانه بخرید. می‌توانید برای بازنشستگی از آن استفاده کنید. پرداخت به خود آزادی بخشیده و دنیایی از فرصت‌ها را پیش روی شما می‌گشاید.

تمام افرادی که می‌شناسم آرزو می‌کنند که کاش زودتر پس‌انداز را شروع کرده بودند. هیچ‌کس نمی‌گوید پس‌انداز یک اشتباه بود. مهم نیست چندساله هستید، پس‌انداز را از هم‌اکنون شروع کنید.

اما سؤال اینجاست که چگونه این کار را انجام دهیم؟

بهترین روش برای تبدیل پس‌انداز به یک عادت این است که درد آن را تا جای ممکن کم کنیم. فرایند را کاملاً خودکار کرده و از مقابل چشم دور کنید.

در برنامه آذرماه باشگاه یک ریال به خودکار سازی فعالیت‌های مالی پرداخته‌شده است. شما می‌توانید تا انتهای شب یلدا، با استفاده از کد تخفیف ۳۰percent از سی درصد تخفیف پیوستن به باشگاه یک ریال بهره‌مند شوید. هم‌اکنون از طریق لینک زیر اقدام کرده و گام مهمی برای رسیدن به آزادی مالی بردارید.

ثبت نام در باشگاه یک ریال و استفاده از کوپن تخفیف سی درصدی

اما برای اجرا سه‌راه پیش روی شماست:

 • اگر شرکت شما گونه‌ای از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا بیمه عمر و یا بازنشستگی (خارج از معمول) را ارائه می‌کند، به‌سرعت در آن عضو شوید. معمولاً در این موارد که اجباری در پرداخت اقساط وجود دارد، احتمال پرداخت بیشتر خواهد شد.
 • خرید یک بیمه عمر بلندمدت احتمالاً یکی از هوشمندانه‌ترین کارهایی است که یک جوان می‌تواند انجام دهد. این کار علاوه بر مزایای بی‌شماری که دارد و در اینجا و اینجا توضیح داده‌ام از مالیات هم معاف است. به دلیل قدرت فوق‌العاده سود مرکب، سرمایه‌گذاری منظم و بلندمدت در چنین طرح‌هایی می‌تواند بخش مهمی از نگرانی‌های مالی شما در آینده را برطرف نماید.
 • یک حساب روزشمار با سود بالا در یک بانک بازکرده و انتقال وجه مستمر برای آن تعریف کنید. این کار باید اولین و مهم‌ترین پرداختی باشد که در هرماه انجام می‌دهید. (دستورالعمل کاربردی این روش در برنامه آذرماه باشگاه یک ریال آورده شده است)

مهم‌ترین مانع برای توسعه چنین عادتی یافتن پول برای پس‌انداز است. بسیاری عقیده دارند که این کار غیرممکن است. اما تقریباً همه می‌توانند یک درصد درآمد خود را پس‌انداز کنند. از سوی دیگر بسیاری چنین پس‌اندازی را احمقانه می‌دانند که به هیچ جا نخواهد رسید اما اگر کسی بتواند یک درصد درآمد خود را پس‌انداز کند این روند را سخت نمی‌یابد. ممکن است در آینده نزدیک ۳ درصد یا ۵ درصد را امتحان کند. به‌این‌ترتیب و با رشد ریال‌ها و افزایش انگیزه نرخ پس‌انداز افزایش خواهد یافت.

مهم نیست چند سال دارید، باید پس‌انداز منظم را به یک اولویت مهم در زندگی تبدیل کنید. هر چه زودتر این کار را انجام دهید شانس آینده خوب مالی برای شما بسیار بالاتر خواهد بود. حتی آن‌هایی که فکر می‌کنند دیر شده نیز باید شروع کنند و درصد بیشتری از درآمد خود را به این کار اختصاص دهند.

دوستان من ابتدا به خودتان بپردازید و این عادتی است که هرگز بابت آن تأسف نخواهید خورد.

 

برای مثال:

شاید بسیاری بپرسند که چه درصدی از پول را باید پس‌انداز کرد. شاید شما هم ۱۰ درصد را شنیده باشید. شاید بسیاری این کار را در شرایط اقتصاد ایران احمقانه بدانند. اما اجازه دهید در این مورد یک مثال واقعی بزنم.

فرض کنید که شما در سال ۱۳۶۴ درجایی مشغول به کارشده و در طول سی سال گذشته به‌طور متوسط سه برابر حداقل حقوق اداره کار دستمزد گرفته‌اید. به‌این‌ترتیب حقوق ماهیانه امسال شما حدود دو میلیون و صد هزار تومان است.

دریکی از مقالات اینترنتی تشبیه جالبی را خواندم.

اگر می‌خواهید نیازهای پایه‌ای خود را در بازنشستگی مرتفع کنید، ۱۰ درصد درآمد خود را پس‌انداز کنید

اگر می‌خواهید آسایش نسبی داشته ۱۵ درصد و اگر می‌خواهید به رفاه رسیده و حتی به بازنشستگی زودهنگام برسید، ۲۰ درصد درآمد خود را پس‌انداز کنید.

اگر شمای فرضی از سال ۱۳۶۴ شروع به پس‌انداز کرده باشید، در حالت نرخ‌های مختلف ۱۰، ۱۵ و ۲۰ درصد، در حال حاضر به ترتیب ۷۰، ۱۰۵ و ۱۴۰ میلیون تومان دارایی دارید که سود بانکی آن‌ها می‌تواند ۵۵، ۸۰ و ۱۰۸ درصد حقوق فعلی‌تان برای شما درآمد ایجاد کند.

پس این کار شدنی است و تنها اراده شمارا می‌طلبد که به‌صورت منظم و با استفاده از دستورهای کاربردی انتقال وجه خودکار، اقدام کنید.

هرچند که روش بالا عالی و عملی است، اما بایستی گزینه افزایش درآمد را هم مدنظر داشته باشید. در برنامه دی‌ماه باشگاه یک ریال به دو گزینه پیش رو برای افزایش درآمد ماهیانه خواهم پرداخت که می‌توانید به‌سرعت آن‌ها را به کار ببندید.

شما می‌توانید تا نیمه‌شب یلدا با استفاده از کد ۳۰percent از سی درصد تخفیف دوره‌های کاربردی باشگاه یک ریال استفاده کنید.

ثبت نام در باشگاه یک ریال و استفاده از کوپن تخفیف سی درصدی

یکی از منابع بسیار خوب من درزمینهٔ مدیریت مالی شخصی، وبلاگ به‌آرامی ثروتمند شوید است. نویسنده اصلی این وبلاگ مقاله‌های بسیار مفیدی را می‌نویسد و در یک سری شامل چهارده مقاله، تفکر موجود در وبلاگ خودش را شرح داده است. قصد دارم این چهارده مقاله را به ترتیب ترجمه کرده و در یک ریال منتشر کنم.

طبق معمول برای درک بیشتر نوشته‌ها هر جا که حس کنم بومی‌سازی منظور نویسنده، به فهم بهتر آن برای یک فارسی‌زبان کمک می‌کند، تغییرات جزئی در آن داده‌ام.

 نوشته اول، پول بیش از آنکه عدد و رقم باشد، یک فرآیند ذهنی است.

نوشته دوم، اهداف دروازه موفقیت مالی هستند.

نوشته سوم: از مخارج خود بکاهید و بر درآمد خود بیفزایید.

6 دیدگاه ها

 1. واقعا مقاله عالی بود.
  باید بهتون تبریک بگم بابت این پشتکارتون.

 2. Seyedahmadi گفت:

  مثل همیشه عالی بود استاد مرسی، من یکسال است با وبلاگ عالی یک ریال آشنا شده ام و امشب میخوام تو دوره ثبت نام کنم و سی درصد پس انداز کنم??

 3. با سلام
  تا اینجابسیار عالی بوده و از شما بابت کمکتان ممنوئنم. اقای محبی متاسفانه نتوانستم فایلهای وبینار رو دانلود و مشاهده کنم امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
  باز هم ممنون

 4. سید گفت:

  سلام استاد عزیز ازت سپاس گذارم عالی بود بیمه عمر نیاز واجب هر انسان زنده ای هست هیچ انسانی یادش نباید بره که بیمه عمر داشته باشه من خودم چهار تا بیمه عمر دارم یک حساب روز شمار که مرتب بهش پول تزریق میکنم و علاوه بر این گاهی بر روی سهام های خوب هم تمرکز دارم

 5. شهام گفت:

  با سلام خدمت جناب محبی برادر عزیز از سایت شما بسیار بهره برده ام .هوش مالی خود را تقویت کرده ام وللیکن از زمانی که باشگاه راه اندازی شده است دیگر نمیتوانم استفاده کنم خواهسمندم برای کسانی مثل بنده که حتی مبلغ عضویت برایشان تا حدودی سنگین می باشد راه حلی بیاندیشید بخدا حق عضویت برایم سنگین است در حالی که بسیار دوست دارم با برنامه ریزی های شما به استقلال مالی برسم با تشکر دوستدار شما شهام…

 6. fakhri گفت:

  besyar aali va karbordi va roshan,
  rahnemaeei , mikonid.
  tarjome serf nist.
  aalist!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید