آیا شما هم واقعا، واقعا، واقعا دغدغه کمبود درآمد دارید؟ این مطلب را تا انتها بخوانید.

در این چند سالی که در یک ریال می‌نویسم بارها روش‌هایی را آزموده‌ام تا از دغدغه واقعی مخاطبین خودم آگاه شوم. برای آنکه بهتر بنویسم. برای آنکه وقت شمارا برای خواندن مطالب یک ریال به هدر ندهم. به همین دلیل مطالب کم ولی طولانی هستند. می‌خواهم که اگر حوصله کردید و مطلبی را خواندید در انتها چیزی برای شما باقی بماند. یک علامت سؤال در ذهن شما کاشته شود و مسیری برای یافتن پاسخ این سؤال.

شاید بسیاری از شما در نظرسنجی یک ریال شرکت کرده‌اید. بیش از هفتاد درصد افراد بزرگ‌ترین دغدغه مالی خود را کمبود درآمد و ۳۰ درصد باقیمانده هم نداشتن مدیریت مالی مناسب می‌دانند.

شما در کدام دسته هستید؟

 اگر در دسته اول هستید آیا تابه‌حال شده که از خودتان بپرسید که چه درآمد ماهیانه‌ای برای شما کافی است؟

فرض کنید که ده میلیون تومان در ماه برای حل بیشتر دغدغه‌های مالی شما کافی باشد. اکنون فرض کنید که همین شرکت فعلی، باهمین ساعت کاری و مسئولیتی که دارید حقوق ماهیانه شمارا به ده میلیون تومان در ماه افزایش دهد. آیا دغدغه‌های مالی شما حل خواهد شد؟ برای آنچه برنامه‌ای دارید؟ برای پس‌انداز؟ برای سرمایه‌گذاری و یا برای تفریح و مسافرت؟

حقیقت این است که شاید بسیاری از ما وقت کافی را برای فکر کردن نمی‌گذاریم تا تشخیص دهیم که چه چیزی برای ما مهم است. چندی پیش در مقاله یا روزنامه‌ای می‌خواندم که شناخت دانشمندان از دیگر سیاره‌ها بیشتر از زمین است. آن‌قدر پیچیدگی‌های ناشناخته در زیر اقیانوس‌ها و کوه‌ها وجود دارد که شناخت تمام ابعاد آن برای انسان بسیار سخت شده است.

می‌توان همین تشبیه را برای مقایسه خود با دیگران هم به کاربرد. بسیاری از ما فکر می‌کنیم که شناخت خوبی از خود داریم ولی حقیقت این است که شاید شناخت شما از دوست، همکار، فرزند یا همسرتان بیشتر از خودتان باشد. دلایل زیادی را می‌توان برای این کار بیان کرد: از اینکه فکر می‌کنیم که خود را به‌خوبی می‌شناسیم و یا اینکه جرئت روبرو شدن با خود را نداریم یا اینکه همیشه درباره دیگران حرف زده و به‌ندرت در ستایش و نکوهش خودمان باب سخن را می‌گشاییم که هر دو پیامدهای بدی دارد.

این موضوع در دغدغه‌های مالی نیز به همین شکل است.

به این واژه فکر کنید:

کمبود درآمد.

 واقعاً کلی‌تر از این نمی‌توان به سؤال بزرگ‌ترین دغدغه مالی شما چیست پاسخ داد. به نظر من دلیل اینکه بسیاری به‌صورت خلاصه و ساده کمبود درآمد را بزرگ‌ترین دغدغه خود می‌دانند از دو حال خارج نیست. یا اینکه اصلاً به این موضوع فکر نکرده‌اند و یا اینکه بیان آن را در یک نظرسنجی بی‌نتیجه می‌دانند. البته من امیدوارم که بسیاری از شما جزء دسته دوم باشید و موضوع حداقل برای خودتان روشن باشد.

این دغدغه‌ها چقدر برای ما مهم هستند و چقدر آن‌ها را جدی می‌گیریم؟

همان‌طور که می‌دانید بی‌تحرکی موجب شده که مسائلی مانند چربی خون به سنین پایین و زیر چهل سال نفوذ کرده و افراد زیادی را ببینید که هنوز چهل‌ساله نشده ولی دچار چربی خون شده‌اند. اما بسیاری باوجود سرگیجه‌های پس از غذای چرب، باوجود آزمایش و باوجود تأکید دکتر، نه رژیم غذایی خود را تغییر داده و نه به تحرک خود اضافه می‌کنند.

دغدغه‌های مالی هم همین‌گونه است. من به مدت ۱۰ سال در کارگاه‌های دور از شهر کار می‌کردم و تقریباً ۹ سال آن را متأهل بودم. بزرگ‌ترین دغدغه افرادی که به‌صورت اقماری کار می‌کنند دوری از خانواده است. هرچند که به‌ظاهر در حال از دست دادن اوقات بسیار مهمی بودم که بدون همسر و فرزندم طی می‌شد اما هیچ کاری برای تغییر آن نمی‌کردم. بله تغییر سخت است و ریسک آن به‌ویژه در ایران بسیار بالاست اما حقیقت این است که دغدغه به‌اندازه کافی برای من مهم نبود تا دست‌به‌کاری بزنم.

اما پس از اقدام متوجه شدم که کار به آن سختی که فکر می‌کردم نبود. این موضوع را باید برای خودتان روشن کنید که کمبود درآمد، تنفر شغلی، عدم مدیریت مالی و یا جای خالی تفریح و مسافرت در زندگی چقدر برای شما مهم است؟ آیا تابه‌حال برای آن اقدامی کرده‌اید یا برنامه‌ای برای اقدام دارید؟

عملکرد خود را درگذشته بررسی کنید.

به گذشته برگردید. به تمام دورانی که به یاد دارید، از دوران کودکی تاکنون. لیستی از ده دغدغه، آرزو، نگرانی‌های خود را که داشتید و چه با موفقیت چه با شکست از آن‌ها گذشته‌اید بنویسید.

مثلاً خرید دوچرخه کورسی در کلاس چهارم ابتدایی

لباس دروازه‌بانی تیم فوتبال

داشتن دوربین عکاسی یاشیکا

کنکور

کسب درآمد در زمان دانشجویی

دوستی با جنس مخالف

پاس کردن درس‌های دانشگاه

اشتغال؟ چه خواهد شد؟

چگونه ازدواج کنم؟

آیا من می‌توانم پدر/مادر خوبی باشم؟

یک بیماری مزمن؟

درگیری با رئیس و ناخشنودی از کار؟

به این نوشته مانند یک مقاله نگاه نکنید بلکه آن را به‌عنوان دستورالعملی در نظر بگیرید که یک سری تمرین برای حل کردن دارد.

 

از پس کدام‌یک برآمدید و چه موفقیت‌ها و شکست‌هایی نصیبتان شد؟

چرا در برخی از آن‌ها موفق بوده و چرا در برخی دیگر شکست خوردید؟ تا حد امکان عوامل خارجی را حذف کنید هرچند که تأثیر زیادی داشته‌اند. حالا که این وقایع گذشته و به خاطره تبدیل‌شده‌اند، باصداقت ریشه‌های آن‌ها را کشف کنید.

مثلاً قبولی یا مردودی در کنکور (آیا کنکور هنوز هم دغدغه است؟) 🙂

من در کنکور در رشته دلخواهم قبول شدم چون برای یک سال از همه‌چیز گذشتم، روش‌های مطالعه هدفمند را یاد گرفتم، هرروز می‌دانستم که مهم‌ترین کار من چیست. برای خواندن درس‌ها برنامه داشتم و از تجربه‌های دوستان موفق خودم هم استفاده کردم.

یا در کنکور موفق نشدم چون وقت کافی برای آن نگذاشتم، چون منابع کافی نداشتم چون به نظر من رفتن به دانشگاه کار عبثی بود. چون کسی نبود که به من انگیزه دهد و البته همیشه دوست داشتم تا زودتر شر سربازی کنده شود تا به کشور دیگری مهاجرت کنم.

هزینه حل این دغدغه‌ها چه بوده است؟

هرکدام از دغدغه‌های مهم خود را که حل کرده‌اید چه هزینه‌های مادی و غیرمادی برای آن‌ها پرداخت کرده‌اید؟ مثلاً بیکاری یکی از دغدغه‌های من بود و پس از اتمام سربازی، با یکی از اولین فرصت‌های کاری، پیشنهاد رفتن به منطقه بشاگرد برای چند سال را پذیرفتم. جایی که نه تلفن، نه موبایل و نه هیچ سیستم ارتباطی داشت.

بله ممکن است مثال‌هایی که زده شد، اهدافی باشند که دستیابی به آن‌ها با شدت و ضعف امکان‌پذیر است اما نداشتن درآمد کافی دغدغه‌های است که دست از سر شما برنمی‌دارد.

اجازه دهید مثالی برای شما بزنم:

فرض کنید که آقا/خانم ثروت خواه کارمند شرکت خصوصی دغدغه آفرین است. هرچند که نیمچه علاقه‌ای به شغل خود دارد، اما عقب‌افتادگی همیشگی چندماهه حقوق و مبلغ ناچیز آن (۱۹۵۰۰۰۰ تومان) جایی برای علاقه و رشد نگذاشته است. با توجه به روابط موجود در شرکت احتمال ارتقا پست تقریباً صفر است و همین یک ماه پیش با استعفای مدیر فنی شرکت که درخواست افزایش حقوق داشت هم موافقت شد. کسی باور نمی‌کرد که شرکت به همین راحتی از او دست بکشد چون به گفته همه بیش از نیمی از بار کارهای شرکت را او به دوش می‌کشید. موافقت فوری با استعفای او باعث شد که آقا/ خانم ثروت خواه فکر اضافه‌حقوق را هم به خود راه ندهد.

اما آقا/خانم ثروت خواه پس از مطالعات زیاد به این نتیجه رسیده که برای افزایش حقوق دو راه بیشتر ندارد. یا باید بر حقوق خود در شرکت فعلی و یا با تعویض شرکت افزوده و یا باید در زمان خارج از شرکت به شیوه‌ای درآمد خود را افزایش دهد. این کار می‌تواند از خریدوفروش اتومبیل گرفته تا مسافرکشی تا کار دوم در شرکت دیگر و یا کشف یک مسئله عمومی و تلاش برای حل آن باشد.

اگر آقا/خانم ثروت خواه با خود بگوید که در این شرکت که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانم تقاضای افزایش حقوق دهم، با این اوضاع نابسامان کار، تغییر شرکت هم منتفی است، هیچ کاری را بلد نیستم که مردم بابت آن پول به من بدهند و وقت آزاد پس از کار هم متعلق به خانه و خانواده است و می‌خواهیم باهم بنشینیم و مسابقه بهترین خواننده سال را نگاه کنیم، به نظر شما چگونه مشکل او حل خواهد شد؟ واقعاً چه گزینه‌ای دارد؟

البته همه می‌گویند که این انسان محترم زحمتکش شرافتمند، هیچ گزینه‌ای پیش رو ندارد. البته من باکسانی که تعداد گزینه‌های او را صفر می‌دانند هیچ کاری ندارم.

اما یک پیشنهاد ساده و بسیار قدرتمند

این پیشنهاد توسط بریان تریسی ارائه‌شده و من آن را در تمام زمینه‌هایی که به بن‌بست کامل می‌خورم اجرا کرده‌ام و بیشتر اوقات نتیجه بسیار خوبی حاصل‌شده است.

لطفاً این موضوع را جدی بگیرید. همین‌الان یک‌قلم و کاغذ برداشته و یا یک سند جدید ورد را بازکنید. بالای آن بنویسید که من چگونه می‌توانم درآمد خود را افزایش دهم.

در یک جلسه و به هر صورت که شده، بیست پاسخ برای این سؤال بنویسید. حتماً به بیست پاسخ برسید. آن‌ها را شخصی بنویسید یعنی کاری که شما باید انجام دهید. ننویسید که مدیرعامل گوگل خواب‌نما شده و شمارا دعوت به کار می‌کند.

این لیست را آماده کرده، روی تمام گزینه‌ها فکر کرده و تمام ابعاد آن را ببینید. در نوشته هفته بعد راجع به این می‌نویسم که با این لیست چکار کنید.

پی‌نوشت: اگر فکر می‌کنید که این نوشته برای شخص دیگری هم مفید است آن را از طریق زیر به اشتراک گذاشته و یا برای او ایمیل کنید.

13 دیدگاه ها

 1. سمانه حافظی گفت:

  جالب بود ولی واسه من که با دوتا بچه با۵۸۰ تومن زندگی میکنم کارایی نداشت

  • محمد گفت:

   شما با ذهنیت اینکه کارایی نداره دست به کاغذ و قلم شدید. دیدتون رو عوض کنید. وسیع تر نگاه کنید. خیلی کارا میشه کرد

 2. با سلام و تشکر از آقای محبی بابت مطالب مفیدشون.
  این بیست مورد که گفتید باید پیرامون شغل فعلی باشه؟یا در مورد کاری جدید هم میشه فکر کرد؟ مثلا یه تخصص جدید یاد بگیری و مشغول بشی؟یا در کنار کار فعلی درصورت داشتن وقت کافی دست به کار دیگری هم بزنی.ممنونم

  • فرض کنید که می خواهید درآمد خود را اضافه کنید. هر روشی که به نظرتان می آید را بنویسید. مربوط به شغل فعلی، کسب و کار، سرمایه گذاری و هر چیزی که به نظرتان می رسد.

 3. ستار گفت:

  سلام خسته نباشید
  این روش را قبلا شنیده بودم ولی امتحان نکردم، راستی شما یا دوستان عزیزامتحان کردیده اند؟ جواب گرفتید؟

  • محمد گفت:

   این راه کار برای این هست که شما فکر کنید. اصلا بهانه ایه برای فکر کردن. راه حلیه که شما رو وادار به فکر کردن کنه. چون فکر کردن کار سختیه. چون فقط از طریق فکر کردن هست که به هرچیزی میشه رسید. شما راه حل رو ول کن. فکر کن. فقط فکر کن. اگر روی کاغذ فکر کنی چه بهتر . فکرت رو بنویس. وقتی مینوسی داری یه تغییراتی ایجاد میکنی. مطمئن باش این نوشتن قدم اول برای ایجاد تغیرات کلی در زندگی هستش. فکر کن بنویس. وقت بگذار فکر کن بنویس. فکر کن فکر کن فکر کن. ۱ درصد فکر کن ۹۹ درصد عاقلانه کار کن و عرق بریز.

 4. غزال گفت:

  شما حداقل حقوق رو تو متن انتزاعیتون ۱۹۵۰۰۰۰ تومن درنظر گرفتین. درصورتی که تو شرکتی که من کار میکنم یا خیلی شرکتهای دیگه نهایت حقوق کارمندا یک میلیونه. تازه با شرایط قانون کاره و جزء مشاغل خوب محسوب میشه و بعضی از این کارمندا نخبه علمی هستن و تو کارشون تخصص دارن. واقعا نمیدونم برای این قشر جامعه افکار شما قابل اجراست یه نه. و البته بگم کارتون واقعا ارزشمنده، و به هیچ وجه نمیخوام زیر سوال ببرمتون. نشونه ش اینکه امکاننداره ایمیلی ا شما دریافت کنم و تا آخر مطالعه ش نکنم.

 5. مهیار گفت:

  به نظر من اینکه فکر میکنیم درآمد کافی نداریم بخش زیادیش مربوط میشه به مدیریت مالی

 6. نازی گفت:

  با تشکر از اقدام مفیدتان,با حقوق بازنشستگی وبدون تمایل به اشتغال مجدد ونصف حقوق پرداخت وام وکرایه خانه وسایر مخارج چگونه میتوان سرمایه گزاری وپس انداز داشت برای تفریح ولذت از زندگی؟

 7. عباسعلی گفت:

  درود بر شما من این کار را نیمه کاره انجام دادم و جدی نگرفتم البته به سفارش یکی از نوشته های یکی از بزرگان زندکی که اسمش یادم نیست اما به سفارش اقای محبی باز این کار را تمام انجام میدهم . با سپاس فراوان از شما

 8. سعید گفت:

  با سلام من شاغل یکی از بهترین و سریعترین شغلها برای رسیدن به پول و ثروت هستم اما هشت ساله که در این کار مشغولم اما نتیجه لازمه را نگرفته ام با اینکه میدانم این شغل هیچ مشکلی ندارد (فارکس ) اما دلیل نتیجه نگرفتنم را هم نمی دانم . در اصل نیازی نیست بیست راه حل بنویسم چون همین یک راه حل کافیست اما نمیدانم که شمادر مراحل بعد چه کمکی میتوانید به من بکنید

 9. حسن گفت:

  آقای محبی
  دمت گرم ، جمله دیگر بنویسم شاید به کسی بر بخورد یا فکر کنه نمایشیه

  دمت گرم، بنویس که از نوشتن تو من خیلی استفاده ها بردم ، فارغ از استفاده لذت می برم. لذت میبرم جدا
  تنت سالم، سرت پر از ایده های خوب
  میلیونر بشی و بعدش میلیاردر
  خدا خانواده ات را برات نگهداره
  با انرژی بنویسی

  اینها را گفتم نگی همینجوری نوشته دمت گرم
  آقا دمت گرم

 10. سلام
  واقعا این مقاله شما راه حل کاملی رو برای مشکل من ارائه کرد
  ممنون از سایت خوبی که دارین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید