نرخ بازگشت سرمایه‌گذاری آموزشی شما چقدر است؟

در هنگام سرمایه گذاری در بیمه عمر یا بانک همه ما تحقیقات زیادی را راجه به نرخ و امنیت آنها انجام می دهیم. اما در هر ماه چند صد هزار تومان پول را روی مسایلی خرج کرده که هیچ کنترل و هوشمندی در برابر آنها نداریم. اما می توان به هر خرج به عنوان یک سرمایه گذاری نگاه کرد. در این نوشته به این مبحث خواهیم پرداخت

من پسر ۴.۵ ساله‌ام را به مبلغ ۲۹۰ هزار تومان در ماه، دریک مهدکودک انگلیسی‌زبان ثبت‌نام کرده‌ام. اکثر اطرافیان به ما می‌گویند که این تازه اول راه است. با ورود بچه‌ها به مدرسه به‌شدت به مخارج آن‌ها اضافه خواهد شد. سال‌به‌سال.

اما چندی پیش تصمیم گرفتم که به تمام مخارج بالای صد هزار تومان خودم به چشم سرمایه‌گذاری نگاه کرده

و نرخ بازگشت سرمایه آن را حساب کنم. البته همان‌طور که شما بهتر از من می‌دانید، برای برخی از موارد نمی‌توان نرخ بازگشت سرمایه مادی تعریف کرد. اما با این کار دید بسیاری خوبی راجع به انرژی زندگی که از جیبمان خارج می‌شود پیدا خواهیم کرد.

این کار اگر به‌صورت مرتب انجام گیرد به ما کمک می‌کند تا انتظارات خودمان را از آموزش و دستاوردهای پیش رو تنظیم کرده و روی سرمایه‌گذاری‌های خود بیشتر فکر کنیم.

تحصیلات تکمیلی، آری یا خیر؟

 

اما این کار می‌تواند برای بسیاری از شما که فرزندانی محصل و یا دانشجو دارید یا خودتان دانشجو هستید مفید باشد. به نظرم با توجه به شرایط امروز جامعه که به سمتی می‌رود که مهارت‌ها مهم‌تر از مدارک می‌شوند، شاید ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی زیاد عاقلانه به نظر نرسد.

از ابتدای تحصیل تا گرفتن دیپلم، چه در مدرسه دولتی و چه خصوصی، پولی خرج می‌شود تا به این مدرک ظاهراً بی‌ارزش برسیم که تنها پیش‌نیاز ورود به دانشگاه است.

دانشگاه هم مخارج خاص خودش را دارد اما به‌جز آن‌ها که به دنبال پرستیژ عنوان‌اند و جدا از کسانی که علاقه به ادامه تحصیل‌دارند، تحصیلات تکمیلی چه ارزش‌افزوده‌ای برای ما ایجاد می‌کند؟

 کسانی با مدرک فوق‌لیسانس و دکترا چقدر بیشتر حقوق می‌گیرند و اگر در همین مدت تحصیل زودتر سرکار رفته بودند ازلحاظ مالی چقدر جلوتر بودند؟

پس‌ازاین تصمیم گرفتم که در این موردتحقیق بیشتری کنم و با توجه به اینکه موارد موردنظر من به‌شدت وابسته به کشور است و شرایط کشور ما هم در میان سایر کشورها ویژه است، به دنبال منابع بومی گشتم و سر آخر به این مقاله رسیدم.

ارزیابی بازدهی مورد انتظار دانشجویان از تحصیلات دانشگاهی

 

در این تحقیق که در دو دانشکده روانشناسی و علوم رفتاری و دانشکده فنی انجام‌شده، از دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در مورد درآمد مورد انتظار آن‌ها پس از دانش‌آموختگی سؤال شده است. ضمناً با توجه به هزینه‌های مستقیم و فرصت، نرخ بازدهی تحصیلات آن‌ها برآورد شده است.

مقاله جالبی است و هرچند بنا به گفته نویسندگان جای تحقیق بیشتری دارد ولی خیلی از مسائل را برای ما روشن می‌کند.

هزینه‌های محاسبه‌شده شامل هزینه فرصت و هزینه‌های مستقیم است که به نظرم هزینه‌های فرصت را نمی‌توان به‌سادگی برآورد کرد و با یک پرسشنامه نمی‌توان به عدد دقیق آن رسید.

خلاصه نتیجه‌های به‌دست‌آمده از تحقیق

 

 • دانشجویان فنی مهندسی انتظار درآمد بالاتر و بازدهی بالاتری دارند.
 • کمترین نرخ بازدهی مورد انتظار مربوط به دانشجویان دکترای هر دو دانشکده هست.
 • بیشترین درآمد مورد انتظار سالیانه حدود ۲۷ میلیون تومان مربوط به دانشجویان زن دکترای فنی و مهندسی است.
 • کمترین درآمد سالیانه مورد انتظار در حدود ۷ میلیون تومان در ماه مربوط به دانشجویان زن کارشناسی روانشناسی و علوم رفتاری این دانشجویان میانگین هزینه‌های سالیانه خود را یک‌میلیون تومان برآورد کرده‌اند که شامل هزینه مستقیم و هزینه فرصت می‌شود.

 

به نظرم باید تحقیقات بیشتری در دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی نیز انجام شود. سا یک تحقیق طولی روی دانشجویان سال آخر انجام‌شده و پس از پنج سال میزان درآمد آن‌ها بررسی و با برآورد آن‌ها مقایسه شود. اما برفرض دقت این تحقیق می‌توان نتایج جالبی گرفت:

ما عموماً میزان دستمزد خودمان را کمتر ازآنچه می‌توانیم، برآورد می‌کنیم.

 

مثلاً یک پسران دانشجوی دکتری روانشناسی و علوم رفتاری درآمد سالیانه خود را ۱۸ میلیون تومان و دانشجویان زن ۱۱.۴ میلیون تومان برآورد کرده‌اند. به نظر شما یک دکترای روانشناسی که کار خود را بلد است و می‌تواند نیازی از من و شما و یا فرزندانمان یا روابط زناشویی حل کند می‌تواند چقدر درآمد داشته باشد.

اجازه دهید محاسبات ساده‌ای را انجام دهیم

اگر این خانم دکتر کار بلد بتواند روزانه ۳ مشتری جذب کند و از هرکدام ۴۰ هزار تومان بابت یک ساعت مشاوره بگیرد و فقط ۵ روز در هفته را کار کند

هرماه ۲۶۴۰۰۰۰ تومان و هرسال حدود ۳۲ میلیون درآمد خواهد داشت که فاصله‌ای سه برابری با درآمد مورد انتظارش دارد.

پس نتیجه‌گیری اول اینکه بسیاری از ما صرفاً برای دانشگاه خرج می‌کنیم به امید یک زندگی کمی بهتر.

 

مثلاً من اگر به کسانی که در سال آخر دبیرستان هستم پیشنهاد بدهم که یک شغل دفتری، فنی و یا هر چیزی که مطمئناً کارگری و بیل زدن نیست با حقوق دو میلیون تومان در ماه، منتظر آن‌هاست به نظر شما چند درصد افراد دانشگاه رفتن را فراموش می‌کنند.

این روزها، افراد بسیاری را می‌بینند که لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترای خود را با صرف هزینه‌های هنگفت گرفته‌اند ولی یا بیکار هستند و یا کاری غیرتخصصی انجام می‌دهند و یا کمتر از انتظار حقوق می‌گیرند.

اما چرا کسی بازنگشته و نرخ بازدهی تحصیل و سرمایه‌گذاری خود را بررسی کند.؟

اما همه ما می‌دانیم که هرچند مدرک‌گرایی در جامعه ما بسیار مهم است و هنوز مدیران فقط به دنبال مدرک و محل کسب آن هستند اما دریافتی‌های ما پس از استخدام، یا شروع هر کار دیگری و مهم‌تر رشد آن، به آموزش‌های جانبی برمی‌گردد.

این آموزش‌های جانبی هستند که میزان حقوق ما و یا احتمال رشد شغلی ما را مشخص می‌کنند.

 

مثلاً یک دانش‌آموخته رشته فنی، باید برای یادگیری نرم‌افزارهای آفیس و اتوکد خرج کرده تا حداقل کار را به دست آورده و برای رشد، مهارت‌های دیگری مانند زیان خارجی یا نرم‌افزارهای تخصصی یا مهارت ارتباط یا مهارت حل مسئله را یاد بگیرد.

بهتر است ما روی تمام سرمایه‌گذاری‌های خود نرخ بازگشت سرمایه را در نظر بگیریم. مثلاً اگر من روی چیزی یک‌میلیون سرمایه‌گذاری کردم و این موجب شد که هرماه حقوق من ۲۰۰ هزار تومان افزایش یابد در یک سال دو برابر پولی را که خرج کرده‌ام به دست خواهم آورد. در این حالت سرمایه من در شش ماه برگردانده شده و در ادامه سود خالص خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های ما در زندگی، مهارت مدیریت امور مالی شخصی است که می‌توان نرخ بازگشت سرمایه کوتاهی داشته باشد. به‌ویژه با نرخ‌های باشگاه یک ریال که ظرف یک هفته آینده و تا پایان آبان ماه برقرار است.

مثلاً مبحث ماه باشگاه یک ریال در آذرماه، خودکار کردن فعالیت‌های ملی است. اگر کسی فقط در این ماه بتواند صد هزار تومان به پس‌انداز یا دویست هزار تومان به دارایی خود اضافه کند، در کمتر از یک ماه چند برابر سرمایه‌گذاری سالیانه خود را کسب کرده است.

ورودی شما در باشگاه یک ریال با مبلغ ناچیزی است که می‌تواند به خروجی‌های شگفتی منجر شود. از امروز تا پایان ۳۰ آبان فرصت دارید که باقیمت‌های فعلی عضو باشگاه یک ریال شوید. از ابتدای آذرماه، تمام قیمت‌ها دو برابر خواهد شد.

پس همین حالا اقدام کنید.

باشگاه یک ریال

4 دیدگاه ها

 1. حسین گفت:

  با سلام خدمت اقای محبی
  مطالب زیبای شما را مطالعه کردم
  انتظارات انسان همانطور که می دانید تمامی و پایانی ندارد ولی آموزش یک امر حیاتی و اساس زندگی است من مدتهاست که مطالب شما را دنبال میکنم و میدانم که موفق خواهم شد حتی حساب بانکی اصلی خود را با کارت بانک باز کرده ام که امتحانی باشد برای خودم در کنترل مسائل مالی و بوجود آوردن چالش در زندگی و مورد دیگر من هر ماه از
  سال را برای خودم طبقه بندی کردم که بتوان با راحتی و سرعت بیشتری از آن عبور نمود که اگر فرصتی باشد در باره آن صحبت خواهم کرد که البته درس پس دادن به استاد خودم آقای محبی عزیز می باشد . با تشکر و سپاس حسین قاهری

 2. وحید گفت:

  با سلام خدمت آقای محبی عزیز
  اکثریت موضوعات شما جالب و راهگشاست در این موضوع نوع نگاه و عمق نگاه اهمیت بسزایی دارد چه بسا تحصیلات تکمیلی در ظاهر هزینه هایی به همراه داشته باشد ولی میتواند راهنمای خوبی نیز به دلیل آگاهی دادن و بالا بردن سطح و افق فکری در آینده باشد.
  با تشکر از شما

 3. مقاله بسیار خوبی بود و ازتون بابت این مقاله تشکر میکنیم.

 4. نرخ گو گفت:

  واقعاً مقاله خوبی بود و باعث شد به فکر یه بودجه آموزشی برای خودم توی سال جدید باشم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید
برای دریافت فایل اکسل ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید
برای دریافت پی دی اف این مقاله ایمیل خود را وارد کرده و دکمه دانلود را کلیک کنید