راهنمای گام‌به‌گام اقامت در هتل ریفل‌هاوس

چهارشنبه هفته قبل تصویر زیبایی از هتل ریفل‌هاوس سوئیس را در اینستاگرام گذاشته و قول دادم که امروز راهنمای گام‌به‌گام اقامت در این هتل را برای شما منتشر کنم.

برای اقامت در این هتل چند روش گام‌به‌گام وجود دارد که ساده‌ترین آن روش زیر است:

 1. تماس با یکی از آژانس‌های معتبر
 2. تعیین پرواز و هتل
 3. پرداخت هزینه
 4. رفتن به مسافرت

این روش ساده‌ترین روش گام‌به‌گام برای مسافرت است اما دو اشکال اساسی دارد:

 1. هزینه شما در این حالت زیاد است و برای سفر یک‌هفته‌ای به اروپا و برای دو نفر در فصل تابستان در حدود ۲۵ میلیون تومان باید هزینه کنید. (به‌جز هزینه غذا و گردش در شهر و خرید)
 2. به احتمال زیاد آنطور که انتظار دارید به شما خوش نخواهد گذشت.

چرا برخی از برنامه‌ریزی‌ها یک ناکامی تمام‌عیار هستند؟

چند روز پیش خانواده‌ام از شیراز مهمان ما بودند و به دلیل مشغله کاری در طول هفته، از قبل و برای یک جمعه عالی برنامه‌ریزی کرده بودم. طبق برنامه قرار شد که به تله‌کابین توچال رفته و با توجه به اینکه روز قبل از آن باران باریده بود احتمال وجود برف و مناظر قشنگ در ایستگاه پنج وجود داشت. پس‌ازآن از کاخ سعدآباد بازدید کرده و در انتها هم به رستوران ته‌دیگ برای صرف ناهار برویم.

باوجود علم من بر رخداد غیرمنتظره‌ها در دنیا، بازهم تصور برنامه‌ریزی روز جمعه، من را هیجان‌زده می‌کرد چون قرار بود که روز کاملی رقم بخورد.

 ولی آیا دنیا طبق برنامه ما پیش می‌رود؟

صبح جمعه رسید و شاد و خندان به سمت ولنجک حرکت کردیم. اما با اینکه ترافیک جزئی از تهران شده ولی آن روز آن‌قدر زیاد بود که پارکینگ مجموعه هم جا نداشت. به‌ناچار در فاصله نسبتاً دور اتومبیل را پارک کرده و پیاده به سمت ایستگاه یک‌راه افتادیم. پس از صرف صبحانه، بلیت ایستگاه ۵ را گرفته و سوار بر تله‌کابین شدیم؛ اما هر چه بالاتر می‌رفتیم خبری از برف نبود که نبود. خلاصه در ایستگاه ۵ و دورهمی یک لیوان چای خورده و من که به فکر ساعات کار کاخ سعدآباد بودم، به بقیه پیشنهاد برگشتن دادم. (برف در تصورات من یکی از پیش‌نیازهای لذت بود که به دلیل غیبت خود قسمت اول لذت را مختل کرد)

مدت زیادی هم در انتظار صف برگشت و مسیر گذشت و تا به ماشین رسیدیم ساعت از ۱.۵ بعدازظهر گذشته بود و همه گرسنه و در انتظار ناهار بودند. به ناچار به سمت رستوران ته‌دیگ حرکت کرده و بازهم به دلیل شلوغی، کمی در صف انتظار معطل شدیم. پس از صرف سریع غذا، نگران بسته شدن مجموعه سعدآباد بودم و بنابراین باعجله سوار بر خودرو شده و به سمت سعدآباد حرکت کردیم ولی نگو که ساعت کار فقط تا ۵ بعدازظهر است و نه فرصت بازدید بود و نه امکان ورود وجود داشت.

خلاصه اینکه روزی را که فکر می‌کردم با برنامه‌ریزی به یک روز فوق‌العاده تبدیل می‌کنم، به‌روزی پر از عجله و تقریباً متضاد با آنچه فکر می‌کردم تبدیل‌شده بود. تا چند ساعت حال خوبی نداشتم و به دنبال مقصری برای برهم خوردن برنامه می‌گشتم.

اما این شیوه دنیاست و آن‌قدر متغیر خارج از کنترل ما در مسیر وجود دارد که عملاً برنامه‌ریزی دقیق برای هیچ کاری نمی‌توان انجام داد.

هدف من از انتشار تصویر زیبای هتل ریفل‌هاوس دو نکته بود:

۱- برای رشد عضله باید کمی بیشتر از حالت معمول آن را کش آورد.

به نظر من تمام انسان‌ها در ابعاد مختلف زندگی و پیرامون خود دایره‌هایی دارند که بسته به میزان اعتمادبه‌نفس و موضوع مورد بحث، شعاع آن‌ها متفاوت است. مثلاً من با اطمینان در مورد امور مالی شخصی صحبت می‌کنم و اگر کسی توصیه‌ای خواست می‌توانم به‌طور مشخص راجع به آن صحبت کنم؛ اما نمی‌توانم برای بازدید یک پنت‌هاوس ۷۰۰ متری در زعفرانیه وارد بنگاه شوم. ولی برای خلق تجربه‌های جدید باید افق دید خودمان را گسترش دهیم.

همین امروز که این مقاله را می‌نویسم شما می‌توانید با اتوبوس و برای ۱۲ ساعت درراه بوده و ۶۰ هزار تومان برای مسافرت از تهران به شیراز پرداخته و یا ۸۰ هزار تومان داده و در عرض یک ساعت با هواپیما به شیراز برسید؛ اما بسیاری از افراد اصلاً فتیله پرواز با هواپیما را از گوش خود کشیده‌ آن را کالای لوکس دانسته و طبعاً این فرصت خوب را هم از دست می‌دهند. لطفاً اگر می‌خواهید که به افق‌های بهتری در دنیا برسید پا را از دایره راحتی بیرون گذاشته و به احتمالات دیگر هم‌فکر کنید.

۲- برای آنچه با عدد اندازه‌گیری می‌شود برنامه‌ریزی دقیق داشته و برای موارد دیگر انعطاف‌پذیر باشید.

با فرض اینکه شما به شیوه‌ای ویزای شینگن را دریافت کرده و با توجه به این نکته که پرواز به اکثر شهرهای اروپایی از تهران (رفت‌وبرگشت)، در حدود یک‌میلیون تومان است، هزینه اصلی در کشور گرانی مانند سوئیس را اقامت، تغذیه و حمل‌ونقل بازی می‌کند.

شما می‌توانید با استفاده از سیستم کوچ سرفینگ اقامت کاملاً رایگانی را در اکثر شهرهای دنیا به دست آورده و ضمناً با افراد جدیدی هم آشنا شوید اما در صورت عدم تمایل به این کار هم لازم نیست، در هتل ریفل‌هاوس اقامت کنید. (قیمت این هتل برای دو شب اقامت در خرداد سال آینده در حدود ۷۰۰ دلار با صبحانه و ناهار است)

حتماً شما هم این تجربه را داشته‌اید که برای داشتن یک تجربه بی‌نظیر بسیار تحقیق کرده و خیلی هم تصور لذت بردن از مکانی را می‌کنید اما وقتی‌که به آنجا می‌رسید لذت مورد انتظار خود را تجربه نمی‌کنید. این مورد بارها و در موقعیت‌های گوناگون برای من اتفاق افتاده و باآنکه پول زیادی هم‌ خرج کرده‌ام بازهم بسیار کمتر از توقع خودم لذت برده‌ام.

پس شما می‌توانید برای اقامت انعطاف‌پذیر بوده و هتل‌ها و آپارتمان‌های بسیار خوب و با قیمت مناسب رزرو کرده و از آنجا برای گردش و تفریح اقدام کنید. قطعا این روش لذت بیشتری را به شما خواهد داد. من شخصا ترجیح می‌دهم با هزینه مساوی هم از تور استفاده نکرده و تجربه‌های جدیدی را امتحان کنم.

اما همان‌طور که برای یک مسافرت خوب یک وجه انعطاف‌پذیر داریم که نباید اسیر قیدوبند مکان و زمان شود، مورد دیگری هم هست که نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد.

 یکی از مهم‌ترین کارها برای یک مسافرت خوب تعیین یک تاریخ در تقویم است؛ یعنی اگر شما خواستار اقامت در این هتل هستید و ازلحاظ مالی در وضعیتی نیستید که هر زمان اراده کنید به مسافرت خارج از کشور بروید، باید برای چند ماه آینده یک محدوده تاریخ را در تقویم مشخص کنید.

این موضوع از جهت دیگر هم اهمیت دارد که شما برای گرفتن ویزای شنگن باید حسابی با گردش مالی خوب برای سه ماه گذشته داشته باشید. پس مثلاً اگر برای اردیبهشت‌ماه قرار است که وقت سفارت بگیرید، باید بین سه تا چهار ماه پیش از آن با ایجاد گردش حساب مناسب، یکی از مدارک مهم را جمع‌آوری کنید.

من در این مقاله نمی‌خواهم راجع به راهنمای گرفتن ویزای شنگن صحبت کنم اما سفر رؤیایی شما دو قسمت دارد. قسمتی که کاملاً قابل‌برنامه‌ریزی است و قسمتی که باید انعطاف داشته باشید وگرنه کمر برنامه‌ریزی شکسته خواهد شد.

فرض کنید که شما برای کل سفر خود برای دو نفر نیاز به ۱۰ میلیون تومان پول در خردادماه سال آینده دارید. این‌یک موضوع روشن و قابل‌اندازه‌گیری را برای شما تعیین می‌کند.

شما باید در شش ماه آینده، هرماه دو میلیون تومان پس‌انداز داشته باشید تا بتوانید به این مسافرت رؤیایی بروید. اکنون تکلیف تا حدود زیادی مشخص‌شده است. یکی از مهم‌ترین عوامل فلج‌کننده جسم و روح ما، نیاز به تصمیم‌گیری است. هر چه نیاز به تصمیم‌گیری را در موارد مهم زندگی کم کنید، احتمال انچام کار بیشتر خواهد شد. بنابراین وقتی که مشخص شده که باید ماهیانه دو میلیون برای سفر به سوئیس (یا هر جای دیگری) پس‌انداز کنید، تمام تلاش شما باید فراهم کردن شرایطی باشد که این اتفاق به صورت خودکار رقم خورده و روز سی‌ام هر ماه میزان رشد آن را اندازه‌گیری کنید.

بر اساس تجارب خودم، ترکیب این دو سیستم (یکی دقیق و اندازه‌گیری شده و دیگری کاملا انعطاف‌پذیر) منجر به خلق لحظات فوق‌العاده‌ای در زندگی خواهد شد.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا تا به حال برای یک مسافرت رویایی برنامه‌ریزی کرده‌اید ولی لذت شما بسیار کمتر از حد انتظار بوده؟

یا سوال مهم دیگر، آیا مسافرت به اروپا را کالای لوکس می‌دانید و اصلا برای آن برنامه‌ریزی نمی‌کنید؟

5 دیدگاه ها

 1. با سلام خدمت دوستان عزیزم
  من خودم شخصا در مورد مسافرت برنامه ریزی شخصی داشتم و چند کشور را بازدید کردم البته با تور ولی واقعا مدتها که از این موضوع گذشته و در حال برنامه ریزی برای یک مسافرت دیگر البته این بار با یک partner هستم . از نظر مالی مطمئن هستم که با توجه به پس انداز منظم برای مسافرت مشکلی نخواهم داشت ولی در مورد اینکه به کدام کشور برویم هنوز مردد هستم که به بودجه ما هم بخورد ولی مطمئن هستم با توجه به آینکه این اولین مسافرت خارجی دوست من هستش و من خودم هم انسان سخت گیری نیستم به ما کاملا خوش خواهد گذشت.
  در مورد سفر به اروپا باید بگویم من خودم سالها پیش برای مدتی فرانسه بودم ولی لذت تجربه در تایلند چیز دیگری بود انواع کنسرت های خوب و ارزان تفریحات خوب و هیجان انگیز غذاهایی خوب و دل چسب. حتما امتحان کنید اینها لذت هایی هستند که هرگز از خاطر شما پاک نخوانده شد . در پایان مقاله خوب و کاربردی بود . متشکرم

 2. فاطمه ط گفت:

  در دوسال گذشته دو پیشنهاد سفر به خارج را تنها به این خاطر که فکر می کردم از عهده مخارج اش بر نمی آیم رد کردم – دقیقا در ذهن من حک شده بود که این سفرها کاملا لوکس و هزینه هنگفت داره، طوری که حتی پیشنهادها را از نظر هزینه مالی بررسی نمی کردم – اما اواخر سال گذشته تصمیم گرفتم اگر سفر دیگری در پیش بود حتما بروم و در اردیبهشت امسال اولین سفرم را رفتم، جالب اینجاست که از نظر مالی اوضاعم نسبت به قبل تغییری نکرده بودو سفری که رفتم هزینه اش خیلی خیلی بیشتر از دو سفر قبلی (که رد کرده بودم )بود اما با برنامه ریزی از پسش بر اومدم…
  در واقع هیچ چیز تغییر نکرده بود فقط ذهنیت من نسبت به این موضوع تغییر کرده بود 🙂

 3. عبدالحسین گفت:

  بلیط هواپیمای تهران شیراز ۸۰ هزار تومان؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید