چگونه در شرکت فعلی درخواست افزایش حقوق دهیم

عجیب ولی واقعی! how-negotiate-salary

افرادی که در آزمون‌های متعدد روانشناسی شرکت کرده‌اند به این موضوع اعتراف داشتند که حاضر به کار در شرکتی هستند که حقوق آن‌ها ۱ میلیون تومان بوده ولی متوسط حقوق سایر کارکنان ۸۰۰ هزار تومان باشد اما حاضر نیستند در شرکتی استخدام شوند که ماهیانه دو میلیون حقوق گرفته درصورتی‌که متوسط  دریافتی سایرین ۴ میلیون تومان در ماه است. افراد اگر حس کنند که مزایا و منافعی به هم‌رده‌های آن‌ها تعلق‌گرفته و خود از آن محروم هستند، یا به خودخوری و غر زدن روی آورده و یا به‌قصد نه شنیدن به سراغ رئیس خود می‌روند.

در شرکت قبلی، تمام هم‌رده‌های من ازلحاظ مسئولیتی هم حقوق بیشتری از من گرفته و هم از امکانات جانبی مانند خودرو اختصاصی بهره‌مند بودند. در مورد افزایش حقوق هیچ‌وقت جرئت مطرح کردن موضوع را پیدا نکردم اما نبود خودرو بسیار اذیت کننده بود تا اینکه روزی دل را به دریا زده و به سراغ مدیر اصلی رفتم و از او خواستم که خودرو اختصاصی به من اعطا کند. او با مشورت کوتاهی با سرپرست ما که همان‌جا نشسته بود گفت که با فلانی (یکی از همان هم‌رده‌های صاحب مزیت) مرخصی‌هایت را تنظیم کن و با او برو. هیچ حرفی برای گفتن نداشتم، کمی به‌زور چانه زدم انگار که فقط خودم را راضی کنم که تلاشی انجام‌شده است و دست از پا درازتر به اتاقم برگشتم.

این حکایت بسیاری از ما کارمندان با سیستم حقوقی یا ارتقای شغلی یا درآمد ماست.  اگر همین‌الان از کارمندانی که به دنبال تغییر و افزایش درآمد هستند نظرسنجی شود من مطمئن هستم که بیش از ۸۰ درصد آن‌ها آن را غیرممکن دانسته و ۱۹ درصد دیگر هم راه و روش آن را بلد نیستند.

آیا کسی که ده سال مشغول به انجام کاری بوده، قابلیت پول‌سازی بیشتری از تخصص خود دارد یا اینکه کار جدیدی را از صفر شروع کند؟

چندین سال پیش جمله‌ای از بریان ترسی خواندم که همیشه به نظر پیش‌پاافتاده و کلیشه‌ای می‌آمد. او نوشته بود که مهم‌ترین وظیفه یک کارمند پرسیدن این سؤال از رئیس خود است:

الآن بزرگ‌ترین دغدغه شما چیست و من چه کمکی می‌توانم در رفع آن بکنم.

بسیاری این را پاچه‌خواری می‌دانند، بسیاری نگران واکنش بد احتمالی رئیس خود هستند، بسیاری آن را مؤثر ندانسته و معدود افرادی دست‌به‌کار می‌شوند. اما فرض کنید شما قصد خرید چیزی را دارید، اگر فروشنده ابتدا از نیاز شما بپرسد، از دغدغه شما بپرسد و شمارا راهنمایی کند، چقدر از رفتار او ناراحت می‌شوید. آیا فروشنده‌ای را دوست دارید که به شما بی‌محلی کرده، با موبایل خود بازی می‌کند؟

قطعاً رئیس شما (هرکسی باشد) تمایل زیادی به درک و رابطه دارد. این پیش‌فرض مهمی است که باید در ذهن شما کاشته شود. اما به همان مثال فروشنده برگردیم، فرض کنید که فروشنده به‌خوبی دغدغه‌های شمارا بشنود اما جنس بنجلی به شما تحویل دهد. الآن چقدر حرف‌های قشنگ او برای شما جذاب است؟ هیچ. همین موضوع در مورد رئیس شما هم صدق می‌کند. اگر بی‌نظم هستید، کارها و وظایف را به‌موقع و با کیفت مناسب انجام نمی‌دهید و فقط حرف‌های قشنگ می‌زنید به‌احتمال‌زیاد اولین گزینه تعدیل در بزنگاه خواهید بود.

یک علامت روی تقویم بزنید

من به تقویم علاقه و ارادت زیادی دارم. اگر قرار است ۱۱ اسفند یک سفر یک‌هفته‌ای به مالزی بروید، باید تقویم را بازکرده و در آن علامت بزنید (البته نه دو روز قبل از آن J ) و اگر قرار است یک مذاکره حقوقی موفق داشته باشید یک‌زمان ۳ تا ۶ ماهه به خود بدهید. طبق تجربه من اسفند و فروردین زمان مناسبی برای مذاکره نیست و خارج از این دو ماه در تقویم خود علامت بزنید.

در این ماه‌های پیش‌رو دو پروژه بایستی به‌صورت همزمان پیش برده شود.

اول اینکه ارزش‌آفرینی شما در شرکت بسیار بالاتر رود. جملاتی مانند کسی قدر من را نمی‌داند و استثمارشده‌ام و رئیس ما هیچی حالیش نیست را رها کنید و سعی کنید که به یک کارمند ارزش‌آفرین تبدیل شوید.

چطور؟

هر کاری که از شما خواسته می‌شود را در زمان کمتر از انتظار و کیفیت بالاتر از انتظار انجام دهید. انجام کارها با این معیار در کمتر از سه ماه اسب شمارا چندین متر از بقیه اسب‌ها جدا خواهد کرد.لازمه چنین کاری داشتن تمرکز فوق‌العاده است و یکی از عوامل مهم برای حفظ تمرکز، نوشتن کارهایی که باید انجام شود در تقویم (ترجیحاً گوگل) و پیش رفتن طبق آن‌هاست. (تقویم گوگل من همیشه در مرورگر کامپیوتر و موبایل من باز است.

دوم رابطه خود را با رئیس روزبه‌روز بهتر کنید. هفته‌ای یک‌بار از دغدغه‌های او بپرسید (به‌ویژه در انتهای روز). باز هم در تقویم خود علامت بزنید که به هر شکلی و در هر هفته یک پیشنهاد جهت رشد شرکت (انجام سریع‌تر، دقیق‌تر و ارزان‌تر کارها) را نوشته و به رئیس خود بدهید.

انجام این کار ظرف سه تا شش ماه شمارا در موضع بسیار قدرتمندی قرار داده به‌صورتی که هیچ رئیسی دوست ندارد چنین کارمندی را از دست بدهد.

یک هفته مانده به‌روز مذاکره حقوقی چکار کنید.

یک هفته مانده به‌روز مذاکره با منشی یا دفتردار رئیس صحبت کرده و وقتی برای یکشنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح تنظیم کنید. فرمول خاصی برای روز و ساعت وجود ندارد اما رئیس شما نباید در زمان مذاکره دغدغه و فکر دیگری داشته باشد و شما با گرفتن وقت اعلام می‌کنید که شخص ثالثی حضور نداشته باشد.

با توجه به عملکرد گذشته، شما می‌توانید یک پیشنهاد فوق‌العاده برای انجام سریع‌تر، دقیق‌تر و ارزان‌تر کارها پیدا کنید. آن را به‌صورت خلاصه روی یک برگ کاغذ آ۴ تایپ کنید و دقیقاً و تصویری (عدد، نمودار، آمار) بنویسید که پیشنهاد شما چه منفعتی دارد.

در روز ملاقات و پس از اطمینان از اینکه نفر سومی در دفتر رئیس وجود ندارد، برگ پیشنهاد خود را درون یک کیف دستی قرار داده (بسیار مهم) و وارد اتاق او شوید.

پس از مقدمه کوتاه از اشتیاق خود از کار در شرکت گفته و به‌صورت خلاصه درخواست ارتقای شغلی نمایید. (بهترین راه برای افزایش حقوق و مزایا در شرکت فعلی درخواست ارتقای شغل است) و سپس سه دلیل بیاورید که چرا برای این کار شایسته هستید.

در این زمان چند گزینه وجود دارد و شما باید برای هر سناریو یک طرح داشته باشید:

 • رئیس با این موضوع مخالفت می‌کند (با توجه به سرمایه‌گذاری ۳ تا ۶ ماهه شما بسیار بعید است) در این زمان به‌صورت مؤدبانه از او تشکر کرده و مجدداً ذکر کنید که از کار کردن در شرکت خوشحال هستید ولی به نظرتان شایسته پست بالاتری هستید و در انتها یک سؤال کلیدی را بپرسید که : جناب آقای رئیس پیشنهاد شما برای من چیست؟ در صورت مخالفت دوباره بهتر است روی گزینه‌های دیگر و تغییر شرکت کار کنید ولی در برابر این سؤال ممکن است حالت دوم رخ دهد
 • رئیس می‌گوید: اجازه دهید تا کمی فکر کنم. در این زمان از او تشکر کرده حتماً و حتماً زمان قرار بعدی برای گرفتن نتیجه را تنظیم کنید (کمتر از یک هفته)، خم شده و از درون کیف خود پیشنهاد فوق‌العاده را بیرون آورده و به بدهید که این برنامه من برای رفع فلان مشکل یا کسب فلان سود است. سپس با منشی او وقت جلسه بعدی را تنظیم کنید
 • در حالت سوم هم با توجه به ازخوردهای خوبی که از شما گرفته با پیشنهاد شما موافقت خواهد کرد.

این دستورالعمل برای خواندن و رد شدن نیست. شما همیشه می‌توانید به جمع غرزنندگان در خانواده و محل کار پیوسته و همیشه هم هم‌کلام‌های زیادی خواهید داشت و هم می‌توانید از پیله خود بیرون آمده و کاری انجام دهید.

اگر در این زمینه تجربه موفق یا ناموفقی دارید در زیر همین قسمت بنویسید.

4 دیدگاه ها

 1. عبدالحسین گفت:

  به نظرم ترجمه بود نه؟

 2. حسین گفت:

  سلام
  به نظرم با توجه به شرایط مدیریتی در کشور این کاملا بستگی به روحیه و طرز فکر رئیس شما دارد . من خودم شخصا با شرایطی روبرو شدم که متاسفانه فقط با پاچه خواری مسائل حل شده و راه حل دیگری نداشته . ولی راه حل های ارائه شده خوب بود و ارزش امتحان کردن را دارد . البته رابطه خوب و صمیمی با رئیس هم که همان پاچه خواری است میتواند راه گشا باشد واقعا .

 3. بهنام گفت:

  با تشکر ،
  هر محیطی ویژگیهای خودش را دارد گاهی جواب نمیدهد گاهی هم خوبه ولی کارمند باید همیشه در فکر کارایی بهتر و مزایای بیشترش باشد و کارهای خوب و با کیفیت و زود هم انجام دهد
  البته هستند که از کارمند پر تلاش سوو استفاده میکنند و بار دیگران را بدوش اینها می اندازند
  با سپاس بهنام

 4. ادچی گفت:

  واقعا عالی بود مهندس
  البته من توی آپارات با این مقاله آشنا شدم و کاملاً استفاده کردم ازش
  ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید