راهنمای پول و شادی در زندگی، خواندن این هفت وبلاگ را به برنامه روزانه خود تبدیل کنید.

هر از چندی، وسواس و تلاش برای تولید بهترین نوشته گریبان گیر من می‌شود. دیروز هم از این روزها بود. چند ساعت با خود کلنجار می‌رفتم که این هفته برای شما چه بنویسم. چه بنویسم که مفید باشد و کاربردی. صرفاً برای سرگرمی نباشد. باعث شود دست‌به‌کاری زده و گامی بردارید.

البته که این هم از آن فانتزی‌هایی است که لئو بابوتامی‌گوید: رهایش کن.

اما چیز دیگری به ذهنم رسید. هرچند که زبان فارسی ازنظر تعداد وبلاگ‌های باکیفیت برای داشتن یک زندگی غنی‌شده (Enrich Life) قابل‌مقایسه با وبلاگ‌های انگلیسی‌زبان نیست اما در همین شرایط هم مطالب بسیار خوبی نوشته می‌شوند که سعی کردم تا حد امکان برخی از مطالب آن‌ها را که در مورد پول نوشته بودند پیداکرده و به اشتراک بگذارم.

البته این تلاشی یکی دوساعته برای یافتن این مطالب، در بین انبوه نوشته‌های این وب‌سایت/وبلاگ‌ها بود. قطعاً آرشیو آن‌ها بسیار غنی‌تر است یا از چشم من پنهان مانده‌اند. مطالب زیر از پس‌انداز تا روانشناسی پول تا اشتغال و شادی در زندگی را در برمی‌گیرد که همگی از موارد موردعلاقه من است.

خلاصه‌های زیر هر عنوان، از ابتدای مطلب اصلی گرفته‌شده است. حتماً روی لینک‌ها کلیک کرده و کل مطلب را بخوانید.

ترتیب آنها هم دلیل خاصی ندارد و تمامی مطالب خواندنی و مفید هستند.

وبلاگ یک پزشکmajidi

بی‌تردید یک پزشک یکی از موفق‌ترین وبلاگ‌های ایرانی است. هرچند زمینه نوشته‌های آن در مورد پول و پس‌انداز نیست اما می‌توان در آن  مقاله‌های باکیفیتی درزمینهٔ امور مالی یافت. از سوی دیگر، کتاب‌های بسیار خوبی که معرفی می‌کنند و یا مطالبی برای غلغلک دادن انسانیت ما، خواندن یک‌پزشک را به یکی از کارهای روزمره من تبدیل کرده است.

چندی پیش در یکی از خبرگزاری‌ها به اطلاعات جالبی برخورد کردم. صرف‌نظر از آمار میلیونی وام‌گیرندگانی که در صف انتظار برای نوبت وام خود هستند، تنوع تسهیلات ارائه‌شده توسط بانک‌ها جلب‌توجه می‌کرد. طبق بررسی انجام‌شده ۱۲۳ نوع تسهیلات بانکی با شرایط و عناوین مختلف توسط ۱۶ بانک در ایران ارائه می‌شود و این جدا از صندوق‌های قرض‌الحسنه و تعاونی‌هایی است که به‌صورت مجزا در امور بانکی فعالیت می‌کنند. نظر به اینکه تا تقاضایی نباشد عرضه‌ای صورت نمی‌گیرد و شرایط جامعه ایجاب می‌کند که وام‌هایی از قبیل وام نوسازی خودروهای فرسوده به تسهیلات بانکی اضافه شود، چنین برمی‌آید که قشر عظیمی از جمعیت ایران بنا به نیاز درگیر بدهی‌های بانکی باشند. هرچند که تصور ذهنی از بدهکاری اغلب منفی است، اما در حقیقت بد و خوب بودن آن کاملاً بسته به شرایط فرد و موقعیتی که در آن گرفتار است قابل‌تحلیل است.

امروز می‌خواهم دربارهٔ پول و شادی صحبت کنم، دو موضوعی که بسیاری از ما وقت زیادی را صرف فکر کردن در موردشان می‌کنیم، این‌که چگونه به دستشان بیاوریم یا چگونه بیشترشان کنیم. این عبارت را در تعلیمات مذهبی و کتاب‌های آموزنده بسیار شنیده‌ایم که پول نمی‌تواند شادی را بخرد. اما امروز می‌خواهم نشان دهم که این باور، اشتباه است. من در مدرسه تجارت هستم. اغلب ما چنین تلقی اشتباهی داریم، زیرا درواقع پول را درست خرج نمی‌کنیم. اگر این به‌جای این‌که پول را به روشی که معمولاً خرج می‌کنیم، به روشی بهتر مصرف نماییم، ممکن است نتایج متفاوتی بگیریم. قبل از این‌که به شماراهی را بگویم که می‌توانیم پول را صرف به دست آوردن شادی نماییم، اجازه دهید به راه‌هایی بیندیشیم که معمولاً پول را صرف می‌کنیم، ولی برایمان شادی‌ای به همراه ندارد.

این‌یک حقیقت است که برخی از ما حتی زمانی که به‌قصد خرید یک جنس خاص به بازار می‌رویم طعمه جاذبه فروشگاه‌ها شده و با انبوهی از خریدهای غیرضروری به منزل بازمی‌گردیم حال‌آنکه حتی گاهی اوقات فعل خرید کردن، فارغ از مبحث نیاز، به‌عنوان عملی آرام‌کننده و پرهیجان باعث شادی و شعف و آرامش ما می‌شود. اگر شما هم دچار درهم‌ریختگی ذهنی و تصمیم‌گیری نامناسب در هنگام خرید هستید و در گروه افرادی قرار دارید که چند ساعت بعد از خرید دچار پشیمانی می‌شوید با این مقاله قصد داریم که به شما کمک کنیم که پیش از آنکه وارد فروشگاه شوید ذهن خود را به طرز صحیح برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید با وسوسه خریدهای غیرضروری مقابله کنید.

در قسمت اول این مقاله مروری داشتیم بر عادت‌هایمان در زمان خرید و ترفندهایی که فروشندگان برای ایجاد انگیزه در خریداران از آن استفاده می‌کنند. هم‌چنین با انجام تمرین‌های ساده‌ای اقلام ضروری و غیرضروری را شناسایی کردیم و تصویری واقعی و ملموس از هزینه‌ها و زمان‌هایی که بابت داشتن اقلام غیرضروری تلف‌کرده‌ایم در ذهن خود ایجاد کردیم. در ادامه این برنامه‌ریزی ذهنی، روش‌های دیگری را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مدیر سبز

boghosian

قطعاً یکی از بهترین مراجع برای یادگیری بازاریابی و راه‌اندازی کسب‌وکار، سایت خوب مدیر سبز است. آقای ژان بقوسیان، مطالب و محصولات بسیار خوبی را در وب‌سایت خود جمع‌آوری کرده‌اند که خواندن و به کار بستن روش‌های پیشنهادی ایشان، گامی مهم برای رسیدن به رویای شغل دلخواه شماست. باهم دو مقاله از این وب‌سایت بسیار خوب را می‌خوانیم:

حقوقتان را دو برابر کنید!

بیش از ۸۵ درصد موفقیت کاری‌تان صرف‌نظر از استعداد و مهارت، به نگرش و شخصیت شما بستگی دارد. موفقیت، میزان درآمد و سرعت پیشرفتتان وابسته به این است که مردم چقدر شمارا دوست دارند و برای کمک به شما تمایل دارند.

دکتر دانیِل گُلمَن از دانشگاه هاروارد، کتاب‌های متعددی درباره هوش احساسی نوشته است. استنتاج او این است که هوش احساسی در موفقیت کاری بسیار تأثیرگذارتر از ضریب هوشی شما است.

انسان‌های مثبت، شاد و خوش‌بین همیشه محبوب‌تر و باارزش‌تر از افراد ایرادگیر، بدبین و منفی نگر هستند. یکی از مؤثرترین شاخص‌های موفقیت در کار این است که چگونه به‌عنوان بخشی از یک تیم عمل می‌کنید و این موضوع به نگرشتان بستگی دارد.

چگونه یک کسب‌وکار خانگی موفق داشته باشیم؟

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که اجارهٔ یک فضای اداری و استخدام نیروی کار را مانع بهره‌وری می‌دانید؟ ترجیح می‌دهید کسب‌وکار خود را داشته باشید و از منزل خود به‌تنهایی و یا به همراه یک شریک آن را اداره کنید؟

اگر جواب شما مثبت است، شما تنها نیستید. بر اساس آمار اعلام‌شده توسط ادارهٔ آمار آمریکا، بیش از ۲۳ میلیون شرکت بدون کارمند در آمریکا فعالیت می‌کنند.

افرادی را می‌شناسم که از کار بر روی میز آشپزخانهٔ خود یک کسب‌وکار یک‌میلیون دلاری برای خودساخته‌اند. اگرچه این کار امکان‌پذیر است و شما هم می‌توانید موفقیت‌های دیگران را تکرار کنید، اما درعین‌حال اداره یک کسب‌وکار خانگی می‌تواند بسیار دشوار باشد، زیرا خانهٔ شما محل استراحت و آرامش در کنار خانواده و انجام کارهای خانه نیز هست و اگر صاحب فرزند نیز باشید، زمان زیادی را باید با آن‌ها سپری کنید.

با قبول تمامی این موارد، اگر تصمیم دارید تا یک استارتاپ موفق داشته باشید که بتواند یک‌میلیون دلار و بیشتر از آن برای شما درآمدزایی کند، یعنی شما آمادهٔ چالش هستید. بنابراین، برای تکرار موفقیت افرادی که در این زمینه به نتیجه رسیده‌اند چه‌کارهایی باید انجام دهید؟

گزاره‌هاnemati shahab

شاید بسیاری از شما با آقای علی نعمتی شهاب و وبلاگ بسیار خوب ایشان، گزاره‌ها، آشنا باشید. نوشته‌های ایشان بسیار کاربردی است که بر اساس تجربه‌های خود به رشته تحریر درمی‌آورند. ایشان همچنین ایمیل‌های مشاوره را سخاوتمندانه پاسخ می‌دهند. ضمناً با اشتراک در وبلاگ گزاره‌ها می‌توانید از پیشنهادهای خوب ایشان در مطالب لینک‌های هفته استفاده کنید.

هنر و دانش پول درآوردن بیش‌تر از کسب‌وکار موجود

کسب‌وکار نسبتی مستقیم با کسب درآمد دارد. کسب‌وکارها با “آب حیات عشق”شان یعنی درآمد است که مفهوم وجودی خاص خود را می‌یابند. بدون درآمد کسب‌وکار مفهومی ندارد و احتمالاً چیزی جز سرگرمی یا کار خیریه نخواهد بود. البته بدیهی است که کسب درآمد و سودآوری تنها یک جنبه از جنبه‌های متعدد کسب‌وکار است و درواقع این “خلق ارزش” برای مشتریان، سهام‌داران و ذی‌نفعان است که کسب‌وکار را معنادار می‌سازد؛ اما بخش مهمی از این ارزش ـ اگر نگوییم اصلی‌ترین بخش آن ـ ارزش پولی کسب‌وکار است.

در دوران رکود اقتصادی چند سال اخیر، بسیاری از کسب‌وکارها در کسب درآمد دچار مشکلات مختلفی شده‌اند. مشکل کاهش تقاضای مؤثر از جانب مشتریان است؛ چراکه مشتریان پول کافی برای خرید در اختیار ندارند و حتی اگر پولی هم داشته باشند، اولویت‌های بسیار مهمی چون: مسکن، خوردوخوراک و سلامت پیش روی‌شان است که هزینه‌های آن‌ها در سال‌های اخیر افزایش سرسام‌آوری داشته‌اند

کارگاه هنر حرفه‌ای: چطور از هنرمان پول دربیاوریم؟

متأسفانه یا خوشبختانه در ایران “هنر” یکی از حوزه‌هایی است که با “پول” یکجا جمع نمی‌شوند؛ مگر این‌که پای محصولی عامه‌پسند و بازاری وسط ماجرا باشد. همین سینمایمان را ببینید و پرفروش‌ترین فیلم‌های سال‌های اخیرش. اما هرازگاهی استثناهایی هم مثل “جدایی نادر از سیمین” پیش می‌آید که البته برای آن‌ها هم بهانه‌هایی تراشیده می‌شود. بهانه‌هایی مثل تأثیر مسائل سیاسی، مثل فصل اکران، مثل داشتن یک “فیلم رقیب” با آن کارگردان مشهورش و هزار نکتهٔ باریک‌ترازموی دیگر. در این میان اما همهٔ ما فراموش می‌کنیم که “هنر” هم پیش از هر چیز “شغل” هنرمند است: هنر باوجود تمام ارزش‌های روحانی و معنوی‌اش، دارای ارزش مادی نیز هست. این نکته‌ای است که متأسفانه در کشور ما فراموش‌شده و نتیجه‌اش هم شده این بازار آشفتهٔ هنری که در آن هر محصول هنری مزخرفی به اسم “هنر برای هنر” به خورد مخاطبین داده می‌شود و از آن‌سو، همیشه هم در حال شنیدن گلایه‌های هنرمندان کشور ـ اعم از بزرگ و کوچک و پیر و جوان ـ از “عدم توجه مسئولین” هستیم.

متممshabanali

هر کس که به‌صورت پیوسته به دنبال خواندن مطالب خوب در فضای مجازی ایران است حتماً نام محمدرضا شعبانعلی را شنیده است. ایشان با راه‌اندازی وب‌سایت متمم، گام بزرگی را درزمینهٔ توسعه سیستماتیک فردی و جمعی برداشته‌اند. متمم زمینه‌های بسیار گسترده‌ای را در برمی‌گیرد که یکی از جنبه‌های آن روانشناسی پول است. در اینجا سه مقاله نمونه آورده شده است.

ضمناً نوشته‌های شخصی بسیار عالی ایشان در روز نوشته‌ها  را از دست ندهید.

روانشناسی پول: نگرش پولی و ناکافی بودن پول

ناکافی بودن پول، معادل عبارت Money Inadequacy است. آیا تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید که چقدر پول می‌تواند من را راضی و خوشحال کند و نیازهای من را به‌صورت کامل برآورده کند؟ بعضی انسان‌ها با شنیدن این سؤال می‌گویند: «هر چه باشد کم است». کسانی هم هستند که ظاهراً این جواب را نمی‌دهند اما درواقع منظورشان همین است: «صد میلیارد تومان. هزار میلیارد تومان. بس است. بیشتر نمی‌خواهیم».

اما یک سؤال. واقعاً چقدر پول برای زندگی کافی است؟

روانشناسی پول و رابطه پول و قدرت

بسیاری از ما، دوست داریم که در میان دوستان و آشنایان و همکاران، و حتی در سر چهارراه و هنگامی‌که پشت چراغ‌قرمز ایستاده‌ایم، در میان سایر کسانی که پشت همان چراغ ایستاده‌اند، «احساس برتری و قدرت» داشته باشیم. کسانی که موقعیت قدرت یا «Power Position» به آن‌ها لذت نمی‌دهد،‌ سهم کمی از جامعه انسان‌ها را تشکیل می‌دهند.

روانشناسی پول و حسابداری ذهنی

احتمالاً این سؤال قدیمی را شنیده‌اید: به‌تازگی با یک عطر خوشبو آشنا شده‌اید! می‌خواهید این عطر را بخرید و قیمت آن حدود دویست هزار تومان است. پول را در کیف خود می‌گذارید و به فروشگاه می‌روید. در لحظهٔ پرداخت پول، می‌بینید که کیفتان را جایی در مسیر انداخته‌اید. البته در جیبتان کارت خودپرداز دارید. آیا عطر را خواهید خرید؟

حالا به شکل دیگری به سؤال بالا فکر کنید. فرض کنید کیف پول را گم نکرده‌اید و عطر را هم خریده‌اید. اما دقیقاً هنگامی‌که در حال خروج از فروشگاه هستید، کیفتان از دستتان به زمین می‌افتد و شیشهٔ عطر می‌شکند. آیا برمی‌گردید و دوباره همان عطر را می‌خرید؟

مربیdownload

هرکسی که به دنبال توسعه فردی بر مبنای توانمندی‌ها باشد، حتماً نام امیر مهرانی را شنیده است. خیلی خوشحالم که می‌توانم در آینده‌ای نزدیک در کلاس شناخت توانایی‌های ایشان شرکت کنم. فارغ از این کلاس که پس از شرکت در آن بیشتر خواهم نوشت، با نوشته‌های ایشان شدیداً ارتباط برقرار می‌کنم. حتماً شما هم نوشته‌های او را دوست خواهید داشت.

دوست‌داشتنی‌های دور از دسترس

شاید این داستان را شنیده باشید که مرد ثروتمندی بعد از سال‌ها کار بازنشسته می‌شود و برای استراحت به جزیره‌ای می‌رود. او هرروز مردی را می‌دیده که چوب ماهیگیری‌اش را به آب می‌انداخته و می‌نشسته کنار رود بدون اینکه کار خاصی انجام دهد. مرد ثروتمند با مرد آرام ماهیگیر وارد گفتگو می‌شود و از او درباره تکرار این عادت روزانه سؤال می‌کند. مرد جوان‌تر می‌پرسد که تو این‌همه سال کار کردی و ثروت به دست آوردی که چه بشود؟ مرد ثروتمند پاسخ می‌دهد که بتوانم به چنین روزی برسم و در آرامش زندگی کنم و مرد جوان پاسخ می‌دهد که من از همین حالا این آرامش رادارم.

من چندان با این داستان و نوع نگاهش به زندگی حداقل با اندازه دانسته‌ها آگاهی امروزم موافق نیستم. بخشی از سلامت ما بامعنایی که از طریق کارمان خلق می‌کنیم به دست می‌آید. بنابراین باید فرض کرد که مرد ثروتمند چندان هم مسئله‌اش پول درآوردن نباید بوده باشد. اما چرا یاد این داستان افتادم؟

معظمیtars-eghdam

نام محمود معظمی به‌عنوان یکی از بهترین مربیان موفقیت و فروش ثبت‌شده است. ایشان محدوده گسترده‌ای از مطالب مرتبط با توسعه فردی را پوشش می‌دهند. اکنون‌که از زندگی کارگاهی خلاص شده‌ام، امیدوارم بتوانم در سمینارها و کارگاه‌های ایشان شرکت کنم و بیشتر یاد بگیرم.

پول برای شما کار می‌کند؛ یا شما برای پول؟!

ثروتمندان، ثروت برایشان سخت کار می‌کند. یعنی پول برای ثروتمندان سخت کار می‌کند؛ اما فقرا، سخت برای پول کار می‌کنند. ثروتمند پول برایش کار می‌کند و فقیر برای پول کار می‌کند. پول باید برای شما کار کند نه شما برای پول. وقتی‌که شما برای پول کار می‌کنید، غلام و بردهٔ پول هستید و غلام و برده به پادشاهی، آقایی و خانمی نمی‌رسد. ثروتمندان باوجود ترس، می‌ترسند و اقدام می‌کنند. فکر فقیر می‌ترسد و می‌ایستد. آدمی که ثروتمند است نه این‌که نمی‌ترسد، می‌ترسد؛ ولی می‌تواند آن را مدیریت کند و می‌تواند از آن عبور کند و اقدام کند

آیا «منش» شما «ثروتمندی» است؟ (پس از خواندن این مقاله پاسخ برایتان کاملاً روشن خواهد شد)

چطور می‌توانیم بفهمیم که منش ما در یک زمینهٔ خاص، چه چیزی است؟ به نظر من، وقتی در برابر رویدادی یا موقعیتی قرار می‌گیریم و ناخودآگاه و بدون حساب‌وکتاب و فکرِ قبلی، به آن موقعیت یا رویداد واکنش نشان می‌دهیم، این «منش» ماست. مثلاً، فرض کن می‌گویم منش من فروخوردن خشم است. اما به‌محض این‌که سوار ماشین می‌شوم و در خیابان یکی جلو من می‌پیچد، سریع دستم را می‌گذارم روی بوق و تا جایی که جا دارد فشار می‌دهم! و دنبال طرف می‌کنیم و تا شیشه را پایین نکشم و چند تا فحش آبدار به او ندهم، ول‌کن نیستم و تازه بعد از رسیدن به مقصد و حتی در روزهای بعد هم‌فکر می‌کنیم بهتر بود بیشتر ادبش می‌کردم! پس من «تصور می‌کنیم» منش من فروخوردن خشم است؛ درحالی‌که «منش واقعی» من «عصبانیت و نشان دادن خشم» است.

claimپوینده دهکده جهانی

اما درنهایت به یکی از وبلاگ‌های موردعلاقه خودم، پوینده دهکده جهانی می‌رسیم. من افتخار داشتم که دریکی از کلاس‌های فشرده آقای کمالیان درزمینهٔ مدل رفتاری دیسک، شرکت کنم که در مورد آن در اینجا نوشته‌ام. اگر شروع به خواندن نوشته‌های ایشان کنید به یکی از کارهای دائمی شما تبدیل خواهد شد. شاید ایشان زیاد از پول ننویسند ولی یکی از جنبه‌های درآمد یعنی اشتغال، تخصص آقای کمالیان است که آموختنی‌های بسیار دارد.

پولدار شدن

من وقتی به خودم فکر می‌کنیم، می‌بینم خیلی کارکرده‌ام، خیلی دویده‌ام، و خدا را شاکرم که امروز از نگاه به خودم در آینه شرمنده نیستم، اما پولدار هم نیستم. این‌یکی اصلاً خوب نیست.

مخصوصاً وقتی دائم ایمیل‌هایی دریافت می‌کنید که می‌گوید حدود ۵۰ سال پایان پول درآوردن است!

به نظرم علت اینکه من پولدار نشدم، فکر کنم خیلی از شما هم به همین بیماری مبتلا هستید (از ما که گذشت، انشا الله شما شفا یابید:-))، این باشد که من همیشه از انجام دادن کار، بیش از درآمد داشتن از کار لذت برده‌ام.

من دل‌خوش بوده‌ام که فلان خدمت را ارائه کرده‌ام و مشتری راضی بوده است، اما فکر نکردم که خوب این عمری که صرف کردم، از بابتش چه دستاورد مالی‌ای داشتم؟

یکی از اوصاف آدم‌های D این است که برای “چیزها” بیشتر ارزش قائل‌اند تا مسائل مرتبط با مردم. اعتراف می‌کنیم که باوجوداینکه D بالا دارم، اما همیشه I ام در این زمینه غالب بوده است. تفسیر دیگرم این است که برنده شدن ازنظر من، انجام کار بوده است، نه کسب درآمد عالی از آن.

چرا کار پیدا نمی‌کنم؟

راستی چرا برخی آدم‌ها کار پیدا نمی‌کنند؟ به این موضوع بارها در این وبلاگ اشاره‌کرده‌ام، اما به گمانم بازهم کم است.

چه عواملی در بیرون از ما و چه عواملی در درون ما این وضعیت را رقم می‌زنند؟ آیا همه آن‌ها که کاری دارند، پول و پارتی و …. داشته‌اند و تنها من هستم که کس و کار و امکانات لازم را ندارم؟ آیا این برداشت منصفانه است؟ چه‌کاری از دست من برمی‌آید؟

باور کنید سازمان‌ها تشنه نیروهای کارآمد هستند، اما کمتر توفیق دارند. خود را مهیا و به سازمان‌ها ارائه کنیم. اگر بتوانیم برایشان مؤثر باشیم، قطعاً ما را از دست نخواهند داد.

بگذاریم آن‌ها هم که ممکن است سودجو باشند، از کار ما سوءاستفاده کنند، چیزی نمی‌شود، جز اینکه ما سرسخت‌تر و محکم‌تر خواهیم شد، اما باید زودتر این کارها را بکنیم، عمر کوتاه است و زمانی برای از دست دادن نداریم.

معضل بیکاری

در نوشته بیکاران کجایید، نظرات مختلفی منعکس شد. واقعیت این است که بیکاری یکی از معضلات اجتماعی ماست، که همه هم در پی رفع آن هستند. من آنجا ایده‌ام این بود که خود ما هم در بیکاری‌مان نقش داریم. ما اگر خود را توسعه دهید و مهارت‌های مناسبی داشته باشیم، کم نیستند سازمان‌هایی که ما را می‌خواهند و روی چشمشان هم می‌گذارند. به این حرف، جداً اعتقاددارم.

اما این تمام داستان نیست. کارهای دیگری هم می‌شود کرد. همان‌جا در مورد قانون کار هم نوشتم که اثر عکس در رفع بیکاری دارد. کارفرمایان علاوه بر تمام اماواگرها با مشکلات ناشی از قانون کار هم مواجه هستند. آن‌ها برای به استخدام درآوردن کسی، باید مراقب باشند که بعداً دچار مشکلات پیچیده نشوند. به‌این‌ترتیب توسعه کسب‌وکارشان با محدودیت مواجه می‌شود و این چرخه معیوب ادامه می‌یابد.

من مشترک خوراک (فید) تمام وبلاگ‌های بالا هستم و مطالب آن‌ها را می‌خوانم. فارغ از پول و ثروت و پس‌انداز، یک زندگی غنی‌شده و شاد، جنبه‌های بسیاری دارد که با خواندن وبلاگ‌های معرفی‌شده، در آن‌ها عمیق‌تر خواهید شد.

به نظر من اگر یک مطلب از هرکدام از آن‌ها، باعث نیم ساعت فکر کردن شوند، به نتیجه مطلوب رسیده‌ایم.

ضمناً فراموش نکنید برای دریافت نوشته‌های یک ریال و مطالب مختص مشترکین، از طریق فرم مشترک یک ریال شوید.

کتاب دقیقا به اندازه را دانلود کنید
یک دستورالعمل کاربردی و عملیاتی برای صرفه جویی در پول و زمان و افزایش شادی در زندگی
ما هم مانند شما از اسپم متنفریم

17 دیدگاه ها

 1. فاطمه گفت:

  سلام و ممنون بابت معرفی وبلاگها

 2. محسن وارثی گفت:

  جناب محبی عزیز. با سلام و احترام. از این که بر خلاف عادت اغلب ما ایرانیها، به خوبیهای دیگران هم اشاره کردید بسیار سپاسگزارم و این اقدام شما را به فال نیکی میگیرم. من فکر میکنم اگر بین این بزرگوارانی که شما معرفی کردید و خود جنابعالی یک ارتباط مستمر و نظام مند در همین فضای مجازی ایجاد شود که در تهیه محتوای آموزنده و مفید به استراتژی های هماهنگ برسید تا از دوباره کاری و دوباره نویسی و پراکندگی پرهیز شود و هر کس یک گوشه از این مسیر عریض و طویل را بگیرد تا نقشه کاملتر شود، خالی از فایده نباشد. گرچه در این ترافیک کاری و اطلاعاتی، شاید کار سختی باشد ولی برای افراد دغدغه دار و دردآشنا شدنی است. خدا قوت و ممنون.

 3. داش غلوم گفت:

  سلام

  از زحمت تان سپاس گزارم . امیدوارم این مقاله تبلیغاتی نبوده باشد. به ویژه آن که شخصا آقای معظمی را که معرفی کرده اید، می شناسم
  و ایشان فقط سخنان فریبنده می فروشند

  • سلام
   این متن هیچ جنبه تبلیغی نداشته و افرادی که اسمشان را آورده ام هم نیاز به تبلیغات من ندارند
   اما من از نزدیک آقای معظمی را نمی شناسم و فقط مطالبشان را می خوانم.
   نظر شما هم به منظور امکان انتشار، کمی جراحی شد 🙂

 4. وفا گفت:

  آقای محبی عزیز
  به قول دوستان، من در مقابل بزرگی روح و اندیشه شما “کم آورده ام”. مدتی فکر کردم که تشکر کنم، فکر کردم یک مطلب در مورد این اقدام شما بنویسم، خلاصه خیلی فکر کردم و دیدم بهتر است ساده و معمولی تشکر کنم، هم به خاطر اینکه من را هم قابل خواندن دانسته اید و بیشتر به خاطر اینکه آنچه دیده و پسندیده اید، در اختیار دیگران هم قرار داده اید. کاش این یک فرهنگ شود.
  در دنیائی که همه در پی “کپی و پیست” هستند، شما دیگر گون نگاه میکنید. نگاهتان ستودنی است.
  امیدوارم نوشته های حقیر در حدی باشد که شرمنده شما و خوانندگان عزیزتان نشوم.
  سربلند باشید

  • ممنون از لطف شما

   من همیشه از نوشته های شما لذت می برم و یاد می گیرم. الان که بنا به قضا و قدر ساکن تهران شده ام بسیار علاقمندم که بار دیگر کارگاهی برگزار کنید (البته مفصل تر از سال پیش)، تا استفاده بیشتری از تجربه شما ببرم.
   آن زمان مطلبی نوشتم در مقایسه مدل دیسک و MBTI و حالا که بیش از یکسال از موضوع می گذرد، متوجه شده ام که مدل رفتاری دیسک توصیف بسیار بهتری از من داشته، هر چند که سعی کرده ام تغییرات را هم تجربه کنم.

 5. فرزانه گفت:

  مثل همیشه عااااااااالی

 6. شاهرخ گفت:

  سلام درود فراوان بر آقای محبی و دوستان معظم …من مدت هاست این سایت یک ریال رو به طور مستمر دنبال میکنم ،،و چند بار هم پیام دادم ولی جوابی دریافت نکردم من تمام توصیه ها رو
  برای رسیدن به استقلال مالی رعایت میکنم به طور مثال هیچ نوع بدهکاری برای خود ایجاد نمیکنم و به طور منظم پس انداز ماهانه دارم فقط تنها مسله ای که همیشه
  دارم بهش فکر میکنم اینه که این پس انداز اندک رو چکار کنم تا برای من کار کنه نه من برای پول ،،،منظور من از پس انداز اندک مثلا ۵۰۰۰۰۰۰ریال میباشد بلاخره از دید من که
  دارم یک ریال رو میخونم یک ریال برای من باید مثل سربازی باشه کار کنه و تو کدوم جنگ این ۵۰۰۰۰۰۰ریال میتونه برای من بجنگه ،،،سپاس گذارم جوابی برای من بگذارید

  • سلام دوست عزیز
   متاسفانه من تاکنون پیامهای شما را ندیده ام.
   اما پس انداز شما
   باید دید که شما در چه زمانی پانصدهزار تومان پس انداز کرده اید و درآمد ماهیانه شما چقدر است. با این مبلغ، بهترین محل برای نگهداری آن یک حساب روزشمار مثلا در بانک مهر اقتصاد و افزودن مداوم و ماهیانه به آن است.
   شاد و موفق باشید

 7. شاهرخ گفت:

  تشکر از جواب شما من اخر هر ماه ۵۰۰۰۰۰تومان پس انداز دارم در حال حاضر هم سرگرم این کار هستم من دوس دارم پول برای من کار کنه ،،،،به قول آقای معظمی پول برای شما کار میکنه یا شما برای پول کار میکنید ،،،،لطفا این بانکی که فرمودید (مهر اقتصاد) به چه جنبه ای معرفی کردید ،،آیا به استقلال مالی من کمک میکنه ،،،،بسیار سپاس گذارم

 8. شاهرخ گفت:

  منظور من از پس انداز ۵۰۰۰۰۰تومانذیعنی هر ماه به طور منظم این پس انداز رو انجام میدم فقط شبانه روز به فکر استقلال مالی در اینده هستم ،،،،،درسته الان با یه سری مسایل مالی مواجه میشیم ولی ((((در پی آنم گر زدست براید دست به کاری زنم غصه سرآید دیو چه بیرون رود. فرشته درآید))))))منتظر جواب دوستان معظم هستم تشکر

 9. mobina گفت:

  سلام اقای محبی ممنون از مطالب خوبی که به اشتراک میگذارید .اگه میشه گاهی سایتهای انگلیسی زبان را هم معرفی کنید برای تقویت زبان واشنایی با فرهنگ انها خوب است .مشکل بزرگشدن منوی سمت چپ هنگام زوم کردن رفع شد ولی قسمت اشتراک یک ریال همچنان بازوم کردن بزرگ میشود ومجبورم اول صفحه را در پاکت ذخیره وبعد مطالعه کنم ولی چون کامنتهاذخیره نمیشوند ناراحتم لطفا این مشکل را هم حل کنیدممنون از توجه تون.

 10. محمدجواد عزیز ممنون بابت معرفی وبلاگ‌ها. امیدوارم حتما به زودی ببینمت و من هم از دانشت یاد بگیرم. مخلصیم.

 11. آرش گفت:

  سلام.آقای محبی مدت هاست که به سایتتون سر میزنم
  و از مطالب مفیدتون استفاده میکنم و از این بابت ممنونم ازتون.
  به نظر من دیدگاه شما بیشتر روی کاهش هزینه ها و خرج کردها و نتیجتا پس اندازه نه افزایش در آمد.خوب همه میدونیم کاهش هزینه محدوده ولی افزایش درآمد نامحدود.به نظرم باید بیشتر روی درآمد متمرکز بشیم هر چند که کاهش هزینه ها هم خیلی مهمه..بازم تشکر

 12. حسام گفت:

  سلام جناب محبی
  دوره بیمه عمر رو کی شروع میکنید؟
  ما بی صبرانه منتظریم:-)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید