با این هفت مهارت هر کسی می‌تواند به اهداف مالی خود برسد.

 

seven skills

این نوشته ترجمه‌ای از یک مقاله در سایت دلار ساده است که پیش‌ازاین نیز مطالبی را از آن در یک ریال منتشر کرده بودم.

 

شما هم مانند من می‌دانید که اهداف مالی هیچ زمانی کوتاه‌مدت نبوده‌اند. مردم اول صبح تصمیم نمی‌گیرند که امروز باید به استقلال مالی رسیده یا تمام بدهی‌های خود را پرداخت کنند.

 

افراد موفق دررسیدن به اهداف مالی کسانی هستند که به‌صورت پیوسته چندین مهارت را در خود پرورش می‌دهند. روز آنها شاید بسیار شبیه دیگران باشد اما چند عادت و مهارت است که منجر به ایجاد تغییرات زیاد در زندگی آنها می‌شود.

 

در ادامه به هفت مهارتی خواهم پرداخت که باید همراه روزانه شما باشد.

مهارت اول: عزم راسخ

توانایی نه گفتن به وسوسه‌ای که منفعت بلندمدتی برای ما ندارد.

 

ما همیشه وسوسه خریدن داریم. چیزهایی خوشمزه در سوپرمارکت‌ها، کفش و کلاه و موبایل و کتاب و …. بسیاری از آنها را می‌خواهیم و اگر آگاهانه فکر نکنیم آنها را به سبد خرید خود اضافه می‌کنیم.

 

ما همچنین به‌سرعت در دام تلف کردن وقت روی کارهای بی‌اهمیت می‌افتیم. وب سایت‌های خبری، تلگرام، بازی‌های کامپیوتری و ناگهان متوجه می‌شویم که چند ساعت را صرف آن کرده‌ایم.

 

برای جلوگیری از افتادن در این دام می‌توان کارهای زیادی کرد که کمابیش در مورد آنها حرف زده‌ام اما مهم‌ترین مسئله عزم راسخ شماست.  عزم راسخ یعنی قدرت تصمیم‌گیری من برای صرف پول و زمان خودم روی مواردی که مهم هستند و شاید موجب لذت کوتاه‌مدت من را فراهم نمی‌کنند. یعنی نخوردن غذایی که لذیذ اما ناسالم است. عزم راسخ یعنی بستن مرورگر و برگشتن به گزارشی که باید بنویسید.

 

عزم راسخ چه دستاوردی برای ما دارد؟

 

 • خرج کمتر روی چیزهای بی‌ارزش یعنی پول بیشتر در بانک.
 •  صرف کمتر وقت روی موارد بی‌ارزش یعنی انجام سریع‌تر کارها و داشتن وقت بیشتر برای کارهای مهم.
 • کمتر خوردن غذاهای ناسالم یعنی داشتن جسم و روحی سالم‌تر.

 

بهترین راه برای دستیابی به عزم راسخ تمرین و آگاهی است. تلاش کنید تا در روزهای پیش رو روی یک مورد تمرکز کنید. (در این زمینه یک فایل صوتی برای اسفندماه باشگاه یک ریال تهیه‌کرده‌ام که حتماً برای شما مفید است)

 

متوجه تمرکز خود باشید تا زمانی که گزینه انحرافی رخ‌نمایی کرد به آن نه بگویید. این مهارت با تمرین مراقبه ساده به‌شدت رشد می‌کند. همراه با تمرین تسلط بر ذهن، خودتان را هم از موقعیت‌های وسوسه‌انگیز دور کنید.

 

مهارت دوم: صبر

 

توانایی تسلیم نشدن زمانی که نتیجه دلخواه به‌سرعت رخ نمی‌دهد.

هر چه خواهان شرایط مالی و خانوادگی و جسمی بهتری باشید باید بیشتر صبوری پیشه کنید. هر زمان که شروع به تغییر رفتار خود کنید صدای وسوسه “از لحظه لذت ببر” بلندتر می‌شود. موقعیت‌ها برای انحراف شما از مسیر بیشتر می‌شوند. به چندین مهمانی با غذاهای خوشمزه دعوت می‌شوید، فروشگاه محبوبتان تخفیف ویژه می‌دهد. البته که ما باید در هر زمان از زندگی لذت ببریم اما اگر منابع خود را صرف لذت آنی از زندگی کنیم نه تنها آزادی مالی و تناسب‌اندام در کار نخواهد بود بلکه به‌سرعت باید با عواقب چاقی و بدهی و کارهای تمام نشده روبرو شویم.

 

مهم این است که اگر روی مهارت یا هدف یا کاری صبوری به خرج داده‌اید و حتی به حالت آرمانی خود هم نرسیده‌اید شرایط را با گذشته مقایسه کرده و پیشرفت خود را ببینید.

 

بسیاری از ما به‌ویژه در سنین پایین‌تر با واژه صبر مشکل‌داریم. صبر یعنی اینکه خوشی اکنون خودمان را به آینده‌ای نامعلوم موکول کنیم. درصورتی‌که به نظر من نداشتن مهارت صبر تمرکز ما را به‌هم‌ریخته و به دنبال رسیدن به نتیجه مطلوب مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پریم. شما حتماً مثال‌هایی زیادی را ازاین‌گونه رفتار در زندگی شخصی خودتان دارید.

 

مهارت سوم: تمرکز

توانایی تمام کردن کار با کیفیت مطلوب بدون آنکه دچار حواس‌پرتی شوید

بدون داشتن درآمد کافی رسیدن به استقلال مالی ممکن نیست. چگونه می‌توان درصد بالایی از یک حقوق کم را پس‌انداز کرد؟  به نظر من بهترین استراتژی برای افزایش درآمد توانایی شما در تمرکز روی کار و اتمام آن است.

 

این مهارت نه آسان و نه آن‌طور که می‌نمایاند واضح است. اگر همان‌طور که در فایل صوتی تمرکز گفته‌ام لاگ حواس‌پرتی خود را تهیه کنید متوجه می‌شوید که چه زمانی از روز را صرف کارهای بیهوده کرده‌اید.

 

اما اگر می‌خواهید تمرکز خود را افزایش دهید و به نظر من این مهم‌ترین مهارت شماست باید روی ذهن خود مسلط شوید. برای تسلط روی ذهن خود هم بهترین روش مراقبه است. از همین فردا سعی کنید که روزانه پنج دقیقه پس از برخاستن از خواب روی تنفس خود متمرکز شوید و این کار را برای سی روز ادامه دهید.

 

مهارت چهارم: ریاضی مقدماتی

مهارت محاسبه و درک اعداد و درصدها

محاسبه سود، طراحی بودجه، پیش‌بینی آینده سرمایه‌گذاری با سود ثابت و یا سرمایه نهایی شما در بیمه عمر همه محاسبات ساده‌ای هستند که شما می‌توانید به‌سادگی آنها را بیاموزید. با اعداد بازی کنید و سعی کنید که قدرت سود مرکب را درگذشته و آینده خود درک کنید. برای مقایسه طرح‌های بیمه‌ای، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و حتی ترکیب پول پیش و اجاره خانه، شما باید قادر باشید که برخی از محاسبات را خودتان انجام دهید.  حتماً بسیاری از شما این مهارت را در دبیرستان آموخته‌اید پس آنها را مرور کرده و استفاده کنید.

 

مهارت پنجم: برنامه‌ریزی

توانایی طراحی گام‌هایی که شمارا از نقطه فعلی به نقطه دلخواهتان می‌برد.

اگر شما بدانید که کجا هستید و کجا می‌روید برای طی مسیر به مهارت برنامه‌ریزی نیاز دارید.

 

داشتن برنامه بسیار مهم است.

 

اینکه برای پیروی از برنامه هرروز باید چه‌کارهایی انجام شود هم بسیار مهم است

 

و اینکه برنامه را زنده نگه‌داشته و هر از چندی آن را مرور و بازنگری کنیم هم اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

مانند سایر موارد مهارت برنامه‌ریزی نیز با استفاده بیشتر از آن قوی‌تر می‌شود. اما هرکدام از این مهارت‌هایی که در این مقاله ذکر شدند نیاز به تمرین دارند و تمرین همه آنها با هم امکان‌پذیر نیست. تمرکز را حفظ کنید و هرلحظه روی یکی از مهارت‌ها کارکرده و آن را به‌صورت عادت درآورید.

 

 

مهارت ششم: آینده‌نگری

توانایی شما در انتخاب کارهایی که منافع بلندمدتی دارند.

ما هرروزه تصمیم‌های زیادی می‌گیریم که اغلب آنها به‌صورت همزمان اثری کوتاه و بلندمدت دارند. خرید نوشابه لذت آنی را به ما داده اما موجب متأثر شدن سلامتی‌مان در آینده می‌شود. تمرکز روی اتمام گزارش فرصت خواندن وب‌سایت محبوبمان را برای سه روز از ما گرفته اما اعتماد و اعتبار ما را در شرکت افزایش می‌دهد.

 

همیشه و در هنگام گرفتن هر تصمیمی (البته اگر نسبت به آن آگاهی دارید) به منافع بلندمدت و کوتاه‌مدت آن نگاه کرده و سپس انجام دهید. تعویض موبایلی که سال گذشته خریده‌اید می‌تواند برای مدتی شمارا خوشحال کرده ولی این هزینه عادت پس‌انداز منظم شمارا شکسته و سال آینده نیز مانند امسال خواهید بود.

 

تصمیم‌گیری در مورد پیاده‌روی به‌جای تاکسی

 

تصمیم‌گیری در مورد خوردن آب به‌جای نوشابه

 

تصمیم‌گیری به‌جای انتقال وجه به‌حساب اضطراری به‌جای خرید کنسول بازی

 

آینده نزدیک و دور ما به شدت تابع این تصمیم‌های ما هستند. راز گرفتن تصمیم خوب آگاهی ذهنی نسبت به تصمیم است و این کار نیاز به تمرین فراوان دارد. اگر از شیوه مخارج یا مدیریت زمان یا تناسب‌اندام و یا هر چیز دیگر خود رضایت ندارید باید نسبت به تصمیم‌هایی که در آن حوزه می‌گیرید آگاه باشید.

 

آیا این غذایی که می‌خورم، این شیوه زندگی، این چیزی که می‌خرم و یا این سریالی که نگاه می‌کنم چه تأثیری روی یک یا پنج یا ده سال آینده من خواهد داشت.

 

مهارت هفتم استقلال

توانایی انجام کارها بدون وابستگی به دیگران.

اغلب ما برای گرفتن تصمیم به دیگران وابسته هستیم. والدین، فروشنده بیمه، مشاور املاک، برنامه‌های تلویزیونی، وب سایت‌ها و مجله‌ها. بیشتر از آنکه خودمان تصمیم گیرنده باشیم، نقش تصمیم‌گیرنده را به دیگران واگذار کرده‌ایم.

 

این رفتار کار ما را آسان کرده چون تصمیم گرفتن کار سختی است و حتی می‌تواند رفتار ما را در صورت نگرفتن نتیجه مطلوب هم توجیه کند.

 

مسئله این است که در اغلب اوقات این مشاورین، بهترین گزینه برای خودشان را توصیه می‌کنند نه آن چیزی که برای ما بهتر است.

 

در این حالت ما باید کار بیشتری انجام داده و وقت بیشتری بگذاریم  ولی در عوض می‌توان مطمئن شد که انتخاب ما بر اساس منافع خودمان بوده است.

 

به نظر من نویسنده مقاله مهارت‌هایی بسیار کاربردی را معرفی کرده که چون اغلب آنها به گوش ما آشناست آنها را جدی نمی‌گیریم. داشتن مهارت آگاهی، تمرکز، آینده‌نگری و یا صبر می‌تواند پنج سال آینده ما را به‌شدت متفاوت کند. اغلب ما همان مسیر سال گذشته را ادامه داده و بدون انجام هیچ تغییری توقع بهبود اوضاع را داریم که توقعی نابجاست.

 

سال جدید را با نهادینه کردن عادت‌های کوچکی شروع کنیم که می‌تواند در انتهای سال مهارت‌هایی خارق‌العاده را برای ما فراهم کند. از فردا شروع کرده و برنامه پنج دقیقه‌ای مراقبه را در برنامه صبحگاهی خود بگنجانید. این کار مهارت آگاهی و تمرکز شمارا بهبود خواهد داد و آغازی برای تغییرات بزرگ در زندگی شماست.

 

شما سال جدید را چگونه شروع کرده‌اید و می خواهید چه تغییری ایجاد کنید؟

 

11 دیدگاه ها

 1. afshin گفت:

  با تشکر مقاله مفیدی بود مخصوصا که رفرنسش را هم دادید

 2. حسین گفت:

  با سلام خدمت دوستم آقای محبی
  من مقاله را دوبار خواندم بسیار زیبا و تکرار همان نکات کلیدی بودند که ما می دانستیم ولی واقعاً گاهی اوقات جدی نمیگیریم .
  من خودم هم مشکلاتی دارم که می خواستم از شما راهنمائی بگیرم برنامه های من هرگز روی کاغذ نیامدند. من تمام آنها را در ذهنم پرورش می دهم مثلاً برنامه منظم پس انداز را چند سال است که ادامه می دهم واز آن لذت میبرم . در مورد بیمه عمر هم همین طور است . در مورد کارهای روزمره و محل کارم هم به همین شکل عمل میکنم و چیزی به نام برنامه ریزی روی کاغذ و بودجه نویسی ندارم ولی احساس میکنم همه چیز خوب است و در ضمن در هیچ حوزه ای هم بدهکار مالی نیستم چه بانکی چه شخصی . از شما دوست عزیزم هم میخواهم اگر فکر میکنید ممکن است ادامه این کار مشکلی را ایجاد نماید درخواست راهنمائی دارم . متشکرم .

 3. رضا گفت:

  با سلام میخواستم بگم با درآمد کم هم میتوان به موفقیت مالی رسید و چگونه ممنون میشم بیشتر توضیح بدید.

 4. حسین گفت:

  با سلام خدمت آقای محبی

  من کامنت دوم را گذاشتم پرسشی داشتم که جواب ندادید. لطفا راهنمایی کنید. متشکرم حسین

  • سلام و پوزش بابت تاخیر در پاسخ به شما

   به نظرم شما در کامنت قبلی پاسخ خود را داده اید. اینکه سیستمی دارید که به صورت منظم پس انداز می کند و بدهکاری هم ندارید. تمام برنامه ریزی و نوشتن برای رسیدن به چنین سیستمی است و قطعا برای آن مشکلی ایجاد نخواهد شد.

   فقط تنها چیزی که می ماند این است که این پس انداز منظم چه درصدی از درآمد شماست؟
   آیا برای رسیدن به هدف خاصی است؟
   آیا قرار است کاری بکند؟
   با چه درصد و چه نرخی به آن نقطه مطلوب می رسد.

   البته به نظر من اگر انسان بدهکاری نداشته باشد و از شغل و زندگی اش لذت ببرد و پشتوانه مالی معقولی هم داشته باشد، در شرایط آرمانی زندگی می کند. به شرط آنکه بر ذهن و حرص و ترس غلبه کند که بحث دیگری است.

   شاد و موفق باشید

 5. حسین گفت:

  با سلام خدمت آقای محبی
  ۵۰ درصد پس انداز میکنم. هدفها کاملا مشخص هستند. تامین آتیه بچه ها و خانواده لذت بردن از زندگی مسافرت خرید خانه و ماشین بهتر. اینها چیزهایی هستند که هر روز در ذهنم آنها را مرور کرده و رسیدن به آنها را تمرین میکنم.

 6. کاشانچی گفت:

  سلام .مطالب بسیار مفیدهستند بااین که شاید بارها شنیده و خوانده باشیم .من شخصا از دوران مجردی در مورد این مطالب مطالعه داشته و مد نظرم بوده اما قبول دارید که خانمها در هرمقطع از زندگی حتی از نظر مالی استقلال کامل و صددرصد ندارندو بعد از ازدواج این مسئله پررنگتر میشود بخصوص اگر همسرشان این مطالعات و برنامه هاراروی در آمد و مخارج خانواده نداشته باشد.بیشتر برنامه ها باشکست مواجه شده و دلسردی حاصل مانع از ادامه برنامه ریزی میشود.

 7. جواد گفت:

  سلام آقای محبی
  من ۳۲ سال سن دارم حدود ۱۲ سال است مشغول بکارم ولی تا الان هیچ پس اندازی نتونستم بکنم نمیدانم چرا هیچ وقت دخل و خرج با هم جور در نمیاد ۲/۲۰۰/۰۰۰تومان حقوقمه که ۱/۸۰۰/۰۰۰ تومانشو قسط میدم راهکاری ایرونی برای پس انداز جلوی بدارید ممنونم

 8. سفرگستر گفت:

  با سلام.
  بسیار مقاله مفید و جامعی بود.
  لذت بردم از خوندنش و امیدوارم این دست مقالاتتون ادامه دار باشه.
  ممنون ازتون

 9. سلام درود
  این هفت مهارت عالی هستند ولی به شرط اینکه ما بتونیم سر بزنگاه عملیش کنیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید