قسمت پنجم از سری مقاله‌های استراتژی موفقیت مالی : سرنوشت مالی ما کم‌کم تعیین می‌شود.

seeds

 

هوشمندی در مدیریت امور مالی شخصی همیشه آسان نیست و اتفاقاً به دلیل تعارض‌هایی که با باورهای ما دارد، می‌تواند بسیار سخت شود. بسیاری از شما مقاله‌ها و کتاب‌هایی را می‌خوانید و یا در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنید اما انجام و اجرای آنچه آموخته‌اید مسئله دیگری است. ممکن است آن‌قدر در بدهی غرق‌شده یا اهداف مالی چنان بزرگی داشته باشید که تنها راه نجات و رسیدن به اهداف خود را برنده شدن در یک قرعه‌کشی چند ده‌میلیونی بدانید.

 

به هر دلیلی در جامعه امروز، تنها بردهای بزرگ جذاب هستند و افرادی با چنین دستاوردها و سبک زندگی به‌عنوان الگو معرفی می‌شوند. هیچ‌کس غبطه زندگی همسایه‌ای را نمی‌خورد که با دوچرخه یا اتوبوس به سرکار می‌رود، غذا را در منزل تهیه می‌کند، خریدهای خود را به‌صورت عمده انجام داده و کتاب‌هایش را از کتابخانه تهیه می‌کند. البته این نوع زندگی جذاب نیست اما راهی است که به ثروت واقعی منتهی خواهد شد.

 

گام‌های کوچک من

اولین گام خود را پس‌ازآنکه تصمیم گرفتم که از شر بدهی‌ها خلاص شوم به یاد نمی‌آورم اما می‌دانم که کار کوچکی بود. زمانی که وضعیت مالی‌ام نگران‌کننده شد انتخاب‌های بزرگی پیش روی من نبود اما ده‌ها گام کوچک پیش رویم بود که می‌توانستم به‌سرعت آن‌ها را عملی کنم.

 

البته پس‌انداز روی خریدهای بزرگ بسیار مهم است. شما در خرید خودرو و یا خانه می‌توانید پول زیادی را پس‌انداز کنید اما این خریدها به‌ندرت اتفاق می‌افتند. چند بار در سال خریدی بالای پانصد هزار تومان دارید؟ اما از سوی دیگر روی خریدهای هفتگی مایحتاج عمومی، فرصت پس‌انداز بیشتری دارید. می‌توانید از کوپن‌های تخفیف استفاده کنید، از سایت‌های تخفیف گروهی خرید کنید و یا با مقایسه قیمت‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید و این کار همین امروز شدنی است. شاید پس‌انداز ۳۰۰ تومانی روی خرید یک بطری شیر اصلاً مهم نباشد اما مجموع این پس‌اندازها در یک سال و روی اقلام گوناگون تفاوت بزرگی را ایجاد می‌کند.

 

شما می‌توانید در یک هفته ۲ هزار تومان روی شیر، ۳۰۰۰ تومان روی لوازم بهداشتی، ۵ هزار تومان روی هزینه حمل‌ونقل با استفاده از اتوبوس، ماهیانه ۱۰ هزار تومان با لغو اشتراک فلان روزنامه یا مجله و یا ۱۰۰ هزار تومان در سال با تغییر اشتراک اینترنت خود صرفه‌جویی کنید. این‌ها به‌صورت تکی مبالغ زیادی نیستند اما در عرض یک سال به عدد قابل‌توجهی می‌رسند که گرهی از زندگی شمارا بازکرده و یا کمکی برای خرید چیزی می‌شوند که واقعاً برای شما مهم است.

 

شروع کوچک یکی عارضه جانبی جالب دارد. زمانی که عادت کردید که روی چیزی مخارج خود را کم کنید می‌توانید این مهارت را به باقی جوانب زندگی خود گسترش دهید. یک گام کوچک به دیگری منجر می‌شود.

 

مشکل بسیاری از مردم با صرفه‌جویی وجود آینده‌ای نامشخص است.

 

بسیاری از افراد با شنیدن واژه صرفه‌جویی اخم می‌کنند. آن را معادل بی‌کلاسی و محروم کردن خود از مواهب زندگی می‌انگارند و دون شخصیت خود می‌دانند. دیگران دوست ندارند امروز خود را قربانی آینده‌ای نامعلوم کنند. وقتی‌که احتمال کشته شدن در تصادفی در همین بعدازظهر وجود دارد چرا باید سکه روی سکه گذاشت؟

 

من فکر می‌کنم که به چند دلیل این تفکر عاقلانه نیست:

 

اول خرج کردن پول به‌ندرت برای کسی شادی دائمی به ارمغان آورده و دوم بسیاری از ما عمری طولانی خواهیم داشت.

 

 شما کدام‌یک از این دو سرنوشت را ترجیح می‌دهید؟

 

 • آماده شدن برای یک زندگی طولانی با پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و مرگ ناگهانی در هفته آینده.
 • بدهکار شدن و گرفتن وام برای خرج بی‌حساب‌وکتاب و رسیدن به پیری در حالتی که از پس مخارج عادی خود نیز برنیایید.

 

 

اگر به وضعیت نه‌چندان خوب بسیاری از بازنشسته‌های اطراف خود نگاه کنید قطعاً آینده‌ای بهتر را برای خودخواهید خواست. کسانی که در زمان کار درآمدهای بالایی داشته‌اند و اکنون باید برای خرج روزمره و مهمانی و تحصیلات فرزندان و ازدواج آن‌ها، ناتوان هستند.

 

فراموش نکنید که صرفه‌جویی خساست نیست. لینک. اگر هرکدام از راه‌های صرفه‌جویی که به‌صورت مفصل در کتاب دقیقاً به‌اندازه توضیح داده‌ام حس خوبی را به شما نمی‌دهد آن را کنار بگذارید. روی آنچه برای شما مهم است پس‌انداز نکنید حتی اگر برند محبوب ماست میوه‌ای شما باشد.

 

من انکار نمی‌کنم که رسیدن به ثروت واقعی بدون افزایش درآمد ممکن نیست اما صرفه‌جویی هم بخش بسیار مهمی از مدیریت پول در زندگی شخصی شماست. در طی سالیان گذشته بارها درآمد شما افزایش‌یافته ولی تغییر چشمگیری در زندگی شما رخ نداده است چون مخارج هم به همان میزان رشد کرده است. ممکن است پوشاک برای شما اهمیتی نداشته ولی به خوردوخوراک توجه خاصی دارید یا اینکه با یک نان سیرشده ولی جارختی شما اهمیت ویژه‌ای دارد. این شما هستید که “مهم” را تشخیص داده و روی هر آنچه به‌جز آن، صرفه‌جویی می‌کنید.

 

پی‌نوشت. هر چه که جلوتر می‌روم، اهمیت کنترل مخارج و اطلاع از نحوه خرج کردن پول برای من روشن‌تر می‌شود. در جامعه امروز می‌توان حقوق بسیار بالا را هم به‌راحتی خرج کرد و همچنان هزاران آرزوی ناکام در لیست انتظار خریدهای خود داشت. داشتن دو بال افزایش درآمد و کاهش مخارج کلید رسیدن به موفقیت مالی هستند.

 

در برنامه دی‌ماه باشگاه یک ریال، از دو منظر کاربردی به بحث افزایش درآمد پرداخته‌ام که برخی از دوستان عمل‌گرا در همین مدت مذاکراتی را انجام داده که منجر به افزایش درآمد آن‌ها به میزان چند برابر هزینه سالیانه اشتراک یک ریال شده است. اگر شما هم دوست دارید که وضعیت مالی خود را روی ریل موفقیت قرار دهید همین امروز در باشگاه یک ریال ثبت‌نام کنید.

عضویت در باشگاه یک ریال

شما برای آزمودن کارایی مطالب باشگاه یک ریال ۹۰ روز وقت دارید و تا آن زمان به هر دلیلی از برنامه‌های باشگاه یک ریال رضایت نداشتید تمام پول خود را بدون هیچ عذر و بهانه‌ای پس خواهید گرفت.

5 دیدگاه ها

 1. گفت:

  سلام جناب محبی عزیز,
  اطلاعاتی که اشتراک سالانه داریم قابل دریافت از تلگرام هم بطور کامل هست یاخیر؟
  از زحمات شما سپاسگزارم.
  الموتی

  • سلام
   به طور مستقیم مطالب اشتراک ویژه به تلگرام ارسال نمی شوند و باید آنها را با مراجعه به صفحه اعضا در وبسایت دانلود کنید. البته این کار به وسیله موبایل هم شدنی است و با استفاده از یوزر و پسورد می توانید از طریق موبایل وارد حساب کاربری شده و مطالب را دانلود کرده و بخوانید.

   شاد و موفق باشید

 2. مختاری گفت:

  سلام اقای محبی درباره سرمایه گذاری در پیش خرید مسکن اگه کتاب سراغ دارید یا مقاله با منبع موثق به ادرسmokhtari2042@gmail.comارسال فرمایید

 3. عباسعلی گفت:

  با سلام جناب اقای محبی عزیز این بخش از مقاله برای کسانی مفید است که اعتیاد به خرج کردن بیش از حد دارند

 4. ليلا م گفت:

  تغییر دیدگاهی که با مطالعه این مقالات حادث می گردد بسیار ارزنده است.
  از تسهیم آنها سپاسگرازم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش گام به گام رسیدن به استقلال مالی در ایمیل شما
چقدر از آینده مالی خود مطمئن هستید؟ پول چقدر از ذهن شما را اشغال کرده است؟ آیا می توان وضعیت مالی خود را بهبود داد؟
 • آیا می خواهید نگرانی های پولی خود را کم کنید؟
 • آیا می خواهید روشهای ساده پس انداز را یاد بگیرید؟
 • آیا می خواهید درآمد خود را افزایش دهید؟
 • آیا می دانید پولهای شما کجا می روند؟
 • آیا می خواهید زودتر بازنشسته شوید؟
 • از طریق فرم زیر مشترک یک ریال شده و راهکارهای عملی مدیریت پول در زندگی را به صورت مستقیم و از طریق ایمیل دریافت کنید.
 اطلاعات شما پیش ما محفوظ می ماند..
برای یادگیری روشهای افزایش درآمد و کاهش مخارج آماده اید؟
سپاس از اینکه مشترک یک ریال شدید
لطفا به حساب ایمیل خود رفته و ایمیل خود را تایید کنید.
آماده رسیدن به استقلال مالی هستید؟
با اشتراک در یک ریال، راهکارهای عملی رسیدن به استقلال مالی را یاد گرفته و به کار خواهید بست.
نام خود را وارد کنید
ایمیل خود را وارد کنید
ما هم مثل شما از اسپم متنفریم.
پنج گام عملی برای صرفه جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کرده و آن را رایگان دریافت کنید.
آیا دوست دارید که با هر ریالی که خرج می‌کنید نه‌تنها احساس باختن نکرده بلکه به شادی شما افزوده شود؟ در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
پنج گام عملی برای صرفه‌جویی در پول و زمان و در اختیار گرفتن افسار زندگی
آیا دوست دارید با هر ریالی که خرج می‌کنید نه تنها احساس از دست دادن نکرده و به شادمانی شما هم افزوده شود؟
در این دستورالعمل کاربردی به‌صورت عمیق و البته کاربردی با صرفه‌جویی روبرو شده و آن را تمرین خواهید کرد
برای دانلود رایگان این کتاب مشخصات خود را وارد کنید.
برای دریافت کتاب ایمیل خود را وارد کنید